«Թուրքիան $40 մլրդ կարող է ստանալ «Աքքույու» ԱԷԿ-ի էլեկտրաէներգիայի վաճառքից»
Թուրքիան ավելի քան $40 միլիարդ կարող է ստանալ «Աքքույու» ատոմակայանի էլեկտրաէներգիայի վաճառքից, ասել է «Աքքույու Նուքլեար»-ի (Akkuyu Nuclear) գլխավոր տնօրեն Անաստասիա Զոտեեւան NTV թուրքական ազգային հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
«Հաշվի առնելով թուրքական տնտեսության աճը եւ էլեկտրաէներգիայի պահանջարկի աճը՝ թուրքական կողմին վճարումների ծավալը կարող է գերազանցել $40 միլիարդը, իսկ հարկերի եւ սոցիալական վճարների չափն ավելի մեծ կլինի»,- Զոտեեւայի խոսքերն է մեջբերում «Ռոսատոմ» պետական կորպորացի մամուլի ծառայությունը։
«Աքքույու» ԱԷԿ-ի շինությունը համաշխարհային ատոմային բնագավառում առաջին նախագիծն է, որն իրականացվում է Build-Own-Operate մոդելով։ Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ միջկառավարական համաձայնագրում էլեկտրաէներգիայի մեկ կիլովատի (կվտ/ժամ) արժեքը կազմում է 12,5 ցենտ։ Առաջին եւ երկրորդ բլոկների արտադրանքի 70%-ը վաճառվելու է պայմանագրով սահմանված գնով, իսկ 30%-ը՝ շուկայում։ Երրորդ եւ չորրորդ բլոկներից ծավալի արդեն 30%-ը կվաճառվի 12,5 ցենտով, իսկ 70%-ը՝ բաց շուկայում։
Այսպիսով, էլեկտրաէներգիայի երաշխավորված գինն ամրագրված է «Աքքույու»-ի արտադրվող էլեկտրաէներգիայի ծավալի միայն 50%-ի նկատմամբ, ընդգծել է Անաստասիա Զոտեեւան։ Այս գինը կգործի միայն 15 տարի: Ծախսածածկման մակարդակի դուրս գալուց հետո՝ յուրաքանչյուր բլոկի կոմերցիոն շահագործման մեկնարկից 15 տարի հետո թուրքական կողմը կստանա 20% զուտ շահույթ։
«Աքքույու» ԱԷԿ-ը Թուրքիայում կառուցվող առաջին ատոմակայանն է։ Ծրագիրն իրականացվում է 2010 թվականի մայիսի 12-ին Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ կնքված միջկառավարական համաձայնագրի հիման վրա՝ Թուրքիայի Աքքույու շրջանում ատոմակայանի կառուցման եւ շահագործման ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ:
Նախագիծը նախատեսում է չորս էներգաբլոկների կառուցում ռուսաստանյան ВВЭР  դիզայնի 3+ սերնդի ռեակտորներով։ ԱԷԿ-ի յուրաքանչյուր էներգաբլոկի հզորությունը կկազմի 1200 ՄՎտ։ Այսօրվա դրությամբ նախագիծն ամբողջությամբ ֆինանսավորվում է ռուսաստանյան կողմից։
«Ռոսատոմ» պետական կորպորացիան «Աքքույու Նուքլեար»-ի մաժորիտար բաժնետերն է, որը ստանձնել է կայանի նախագծման, շինարարության, սպասարկման, շահագործման եւ շահագործումից հանելու պարտավորությունները:
Հիշեցնենք, որ մարտի 12-ին Թուրքիայի էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարար Ֆաթիհ Դոնմեզը հայտարարել էր, որ Թուրքիայի առաջին ատոմակայանի՝ «Աքքույու»-ի կառուցման նախագծի իրագործման հետ կապված հետաձգումներ չեն լինի։ «Այս նախագծում «Ռոսատոմ»-ն իրականում արտադրողի դեր է խաղում, այլ ոչ թե դասական կապալառուի: Նրանք ներդրումային պարտավորություններ ունեն։ Առաջին բլոկը կավարտվի 2023 թվականին, ապա շահագործման կհանձնենք մյուս բլոկները։ Ձգձգումներ չեն լինի»,- ասել էր նախարարը։

«Турция от продажи электроэнергии АЭС «Аккую» может получить $40 млрд»
Турция от продажи электроэнергии АЭС «Аккую» может получить более $40 млрд, заявила в интервью национальному турецкому телеканалу NTV генеральный директор «Аккую Нуклеар» Анастасия Зотеева, передает ТАСС.
«С учетом роста турецкой экономики и роста спроса на электроэнергию, объем выплат турецкой стороне может превысить $40 млрд, а сумма налогов и социальных выплат будет еще больше»,- приводит пресс-служба госкорпорации «Росатом» слова Зотеевой.
Сооружение АЭС «Аккую» - первый проект в мировой атомной отрасли, реализуемый по модели Build-Own-Operate («строй - владей - эксплуатируй»). В межправительственном соглашении России и Турции стоимость киловатта (киловатт-часа) электроэнергии составляет 12,5 цента. 70% объема выработки первого и второго блоков будут продаваться по зафиксированной в соглашении цене, а 30% - на рынке. С третьего и четвертого блоков уже 30% объема будет продаваться по цене 12,5 цента, а 70% - на открытом рынке.
Таким образом, гарантированная цена электроэнергии закреплена в отношении только 50% вырабатываемого объема электроэнергии «Аккую», подчеркнула Анастасия Зотеева. Эта цена будет применяться только в течение 15 лет. После выхода на окупаемость - через 15 лет с начала коммерческой эксплуатации каждого блока - турецкая сторона будет получать 20% чистой прибыли.
АЭС «Аккую» - первая атомная электростанция, строящаяся в Турецкой Республике. Проект реализуется на основании межправительственного соглашения о сотрудничестве в сфере строительства и эксплуатации атомной электростанции на площадке Аккую в Турецкой Республике, заключенного между РФ и Турцией 12 мая 2010 года.
Проект предусматривает строительство четырех энергоблоков с реакторами российского дизайна ВВЭР поколения 3+. Мощность каждого энергоблока АЭС составит 1 200 МВт. На сегодняшний день проект полностью финансируется российской стороной.
Госкорпорация «Росатом» является мажоритарным акционером компании «Аккую Нуклеар», принявшей на себя обязательства по проектированию, строительству, обслуживанию, эксплуатации и выводу из эксплуатации станции.
Напомним, что 12 марта министр энергетики и природных ресурсов Турции Фатих Донмез заявил, что задержек с реализацией проекта по строительству первой в Турции АЭС «Аккую» не будет. «В этом проекте Росатом фактически выполняет роль производителя, а не классического подрядчика. У них есть инвестиционные обязательства. Первый блок будет завершен в 2023 году, потом мы введем в эксплуатацию другие блоки. Никаких задержек не будет»,- сказал министр.