ՌԴ-ում գործարարների 40%-ն իրենց ընկերության ֆինանսական վիճակը վատ են գնահատում
Ռուսաստանցի գործարարների մասնաբաժինը, ովքեր իրենց ընկերության ֆինանսական վիճակը վատ են գնահատում, մարտի ամսին 22%-ից ավելացել է մինչեւ 40%։
Այս մասին են վկայում Ֆինանսական հետազոտությունների ազգային գործակալության՝ գործարարների համառուսաստանյան հարցման արդյունքները, որն անցկացվել էր 2022 թվականի մարտին ՌԴ դաշնային բոլոր շրջանների, տնտեսության բոլոր հիմնական ոլորտների փոքր եւ միջին բիզնեսի 500 ներկայացուցիչների շրջանում:
Հարցվածների թվում եղել են բիզնեսի սեփականատերեր, ընկերությունների առաջին դեմքեր եւ անհատ ձեռնարկատերեր։
«Իրենց ձեռնարկության ֆինանսական ցուցանիշներն ավելի շուտ որպես լավ գնահատողների մասնաբաժինը նվազել է, թեեւ ոչ այնքան կտրուկ (36%-ից մինչեւ 25%)։ Սեփական ընկերությունների ֆինանսական վիճակի վերաբերյալ լավատեսության մակարդակը կախված է ընկերության չափից. միջին բիզնեսը հիմնականում դրական է գնահատում ձեռնարկության ընթացիկ ֆինանսական վիճակը (53%), մինչդեռ փոքր եւ միկրո ձեռնարկությունների սեփականատերերի եւ մենեջերների շրջանում դրական գնահատականն ավելի քիչ է հանդիպում (համապատասխանաբար 28% եւ 15%)», - նշված է հետազոտության մեջ, որը ներկայացրել է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
2022 թվականի հունվարին եւ փետրվարի սկզբին՝ համավարակից հետո ռուսաստանյան բիզնեսի վերականգնման նշաններ էին նկատվել. Այն գործարարների մասնաբաժինը, ովքեր դրական էին գնահատել ընթացիկ ֆինանսական իրավիճակը, գերազանցել էր բացասական գնահատական տվողներինը (համապատասխանաբար՝ 36% եւ 22%):
Թեեւ գործարարների կեսը (51%) բացասական կանխատեսում ունի առաջիկա երեք ամիսների համար սեփական ընկերությունների ֆինանսական հեռանկարների վերաբերյալ, այնուամենայնիվ 22%-ը կարծում է, որ դրանք կմնան անփոփոխ, իսկ մեկ քառորդից ավելին (27%-ը) ակնկալում է բարելավումներ:

40% бизнесменов в России оценивают финансовое положение своей компании как плохое
Доля российских предпринимателей, оценивающих финансовое положение своей компании как плохое, в марте выросло с 22% до 40%.
Об этом сообщается во всероссийском опросе предпринимателей аналитического центра НАФИ, проведенном в марте 2022 года среди 500 представителей малого и среднего бизнеса всех основных отраслей экономики во всех федеральных округах РФ.
В качестве респондентов выступали собственники бизнеса, первые лица компаний и индивидуальные предприниматели.
«Доля тех, кто считает финансовые показатели своего предприятия скорее хорошими, сократилась, хотя и не так резко (с 36% до 25%). Уровень оптимизма в отношении финансового положения собственных компаний зависит от их размера: средний бизнес в целом позитивно оценивает текущую финансовую ситуацию на предприятии (53%), тогда как среди владельцев и руководителей малых и микропредприятий положительные оценки встречаются реже (28% и 15% соответственно)»,- отмечается в исследовании, которое приводит агентство ТАСС.
В январе - начале февраля 2022 года были заметны признаки восстановления российского бизнеса после пандемии: доля предпринимателей, которые положительно оценивали текущее финансовое положение, превысило долю тех, кто давал отрицательные оценки (36% против 22% соответственно).
Хотя половина предпринимателей (51%) дают негативные прогнозы на ближайшие три месяца в отношении финансовых перспектив собственных компаний, 22% считают, что они останутся без изменений, а более четверти (27%) ожидают улучшений. Более оптимистичный взгляд на ситуацию демонстрируют руководители и владельцы предприятий в ЦФО (38% считают, что финансовые показатели улучшатся в ближайшие три месяца), а также молодые предприниматели в возрасте до 30 лет (40%).