Ադրբեջանը պատրաստ է ավելացնել գազի մատակարարումը Եվրոպա
Ադրբեջանն ունի բավականաչափ գազի պաշարներ Եվրոպա մատակարարելու համար, հայտարարել է երկրի էներգետիկայի նախարար Փարվիզ Շահբազովը Անթալիայում Դիվանագիտական ֆորումի քննարկումների ժամանակ։
«Ադրբեջանն այսօր արտադրում եւ արտահանում է գազ ու մեծացնում է իր արտահանման հնարավորությունները։ Մենք ունենք պաշարներ, որոնք որոշակի պայմաններում, ներդրումների դեպքում կարող են օգտագործվել նաեւ առաջիկա 100 տարում։ Մենք ունենք պաշարներ Եվրոպա առաքումների համար»,- Շահբազովի խոսքերն է մեջբերում Prime գործակալությունը։
«Անհրաժեշտության դեպքում մենք պատրաստ ենք ավելացնել մատակարարումները հարեւան երկրներ, ինչպես դա արեցինք Թուրքիայի համար։ Եվրոպա մատակարարումներն ավելացնելու համար անհրաժեշտ է պլանավորում»,- հավելել է Շահբազովը:

Азербайджан готов увеличить поставки газа в Европу
Азербайджан имеет достаточно запасов газа для поставок в Европу, заявил министр энергетики Азербайджана Пярвиз Шахбазов в ходе дискуссионной панели в рамках Дипломатического форума в Анталье.
«Азербайджан сегодня производит и экспортирует газ и наращивает свои экспортные возможности. Мы имеем запасы, которые при определенных условиях, при инвестициях также могут быть использованы в ближайшие 100 лет. У нас есть запасы для поставок в Европу»,- приводит слова Шахбазова агентство «Прайм».
«В случае необходимости мы готовы увеличить поставки для соседних стран, как это сделали для Турции. Чтобы увеличить поставки в Европу, необходимо планирование»,- добавил Шахбазов.