ՀԲՄ նախագահ. ՏՄՊՊՀ որոշումը կբողոքարկվի դատարանում
Երեւան /Մեդիամաքս/. Հայկական մի շարք բանկերին նախազգուշացնելու մասին Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի## (ՏՄՊՊՀ) որոշումը բողոքարկվելու է դատարանում, այսօր ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ի հետ հարցազրույցում ասել է “Պրոմեթեյ Բանկի” վարչության եւ Հայաստանի բանկերի միության (ՀԲՄ) նախագահ Էմիլ Սողոմոնյանը:
Սեպտեմբերի 3-ին ՏՄՊՊՀ-ն նախազգուշացրել էր “ԱԿԲԱ-Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկին”, “Առէկսիմբանկին”, “Բիբլոս Բանկ Հայաստանին”, “Կասկադ Բանկին”, “Հայէկոնոմբանկին”, “Պրոմեթեյ Բանկին”, “Արդշինինվեստբանկին” եւ “Արցախբանկին” հակամրցակցային պայմանավորվածությունների կապակցությամբ: Ըստ ՏՄՊՊՀ-ի, հիփոթեքային վարկերի եւ ավտովարկերի տրամադրման ընթացքում բանկերը հաճախորդներին առաջարկել են օգտվել կոնկրետ կազմակերպությունների գնահատման եւ ապահովագրության ծառայություններից` սահմանափակելով փոխառուների ընտրությունը:
“Մենք չենք ընդունում հանձնաժողովի որոշումը, քանի որ դրանով խախտվում է սեփական ռիսկերը կառավարելու բանկերի իրավունքը: Հայաստանի Կենտրոնական բանկի կողմից լիցենզիաներ են տրամադրվել 10 ապահովագրական ընկերությունների, որոնցից մի քանիսը չեն կարող վերաապահովագրել նույնիսկ մեկ բանկի ռիսկերը: Ինչպե±ս բանկը կարող է իրեն այդպիսի ռիսկի ենթարկել` հույսը դնելով նման ապահովագրողների վրա”, - ասել է Էմիլ Սողոմոնյանը:
Նրա խոսքերով, եթե Հայաստանի բանկերը համաձայնվեն աշխատել բոլոր ապահովագրական ընկերությունների հետ, երկրի բանկային համակարգը կկորցնի կայունությունը եւ կհայտնվի խոշոր անկման ռիսկի առջեւ:
“Բանկերն իրավունք ունեն գնահատել սեփական ռիսկերը”, - նշել է Էմիլ Սողոմոնյանը ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ի հետ հարցազրույցում:
“Հանձնաժողովի նիստում մենք նշեցինք, որ մեկ տարվա ընթացքում իրավիճակը բարելավվել էր 90%-ով, եւ այսօր զգուշացված բանկերն աշխատում են երեք, չորս, հինգ եւ նույնիսկ ավելի մեծ թվով ապահովագրական ընկերությունների հետ: Մասնավորապես, “Պրոմեթեյ Բանկը” համագործակցում է չորս ապահովագրական ընկերությունների հետ”, - ասել է ՀԲՄ նախագահը: Նրա խոսքերով, ավելի նպատակահարմար կլիներ, եթե հանձնաժողովը նախազգուշացներ այն 3 բանկերին, որոնցից յուրաքանչյուրն աշխատում է իր իսկ կողմից հիմնադրված մեկ ապահովագրական ընկերության հետ:
Պատասխանելով ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ի հարցին, թե ինչպե±ս Հայաստանի բանկային համակարգի վրա կանդրադառնա ՏՄՊՊՀ նախազգուշացումը, ՀՄԲ նախագահն ասել է. “Անկասկած, այն բացասաբար կանդրադառնա, քանի որ մենք համագործակցում ենք բազմաթիվ միջազգային կառույցների հետ, որոնք շատ զգայուն են արձագանքում նման դեպքերին”:

Глава СБА: решение ГКЗЭК будет оспорено в суде
Ереван /Медиамакс/. Решение Госкомиссии по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК), вынесшей предупреждение ряду армянских банков##, будет оспорено в суде, сказал сегодня в интервью агентству Медиамакс председатель правления «Банка Прометей», глава Союза банков Армении (СБА) Эмиль Согомонян.
3-го сентября ГКЗЭК предупредила «АКБА-Кредит Агрикол Банк», «Арэксимбанк», «Библос Банк Армения», «Каскад Банк», «Армэкономбанк», «Банк Прометей», «Ардшининвестбанк» и «Арцахбанк» по поводу антиконкурентных договоренностей. Согласно ГКЗЭК, в ходе предоставления ипотечных и автокредитов банки предлагали клиентам пользоваться услугами страхования и оценки имущества конкретных организаций, ограничивая выбор заемщиков.
«Мы не принимаем решение комиссии, так как в нем нарушается право банков на управление собственными рисками. Центральным банком Армении выданы лицензии десяти страховым компаниям, некоторые из которых даже не могут перестраховать риски хотя бы одного банка. Как же банк может подвергать себя подобному риску, полагаясь на подобных страховщиков?», - сказал Эмиль Согомонян.
По его словам, если банки Армении согласятся работать со всеми страховыми компаниями, банковская система страны потеряет стабильность и окажется перед риском крупного спада.
«Банки должны иметь право оценивать собственные риски», - подчеркнул Эмиль Согомонян в интервью Медиамакс.
«На заседании комиссии нами было отмечено, что ситуация в течение года исправилась на 90%, и сегодня предупрежденные банки сотрудничают с тремя, четырьмя, пятью, а то и большим числом страховых компаний. «Банк Прометей», в частности, сотрудничает с четырьмя страховыми компаниями», - сказал глава СБА. По его словам, было бы целесообразнее, если бы комиссия вынесла предупреждение тем 3-м банкам, каждый из которых работает лишь с одной страховой компанией, учрежденной самим же банком.
Отвечая на вопрос Медиамакс о том, каким образом отразится на банковской системе Армении предупреждение ГКЗЭК, председатель СБА сказал: «Несомненно, оно отразится негативно, поскольку мы сотрудничаем с множеством международных структур, которые очень чутко реагируют на подобные случаи».