ՌԴ-ում ֆիզանձանց համար չեղարկվում է ԱԱՀ-ն՝ բանկերում ձուլակտորով ոսկի գնելիս
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ստորագրել է օրենք, որով ավելացված արժեքի հարկից (ԱԱՀ) ազատվում են բանկերի կողմից ֆիզիկական անձանց ձուլակտորներով թանկարժեք մետաղների իրացման գործարքները՝ բանկային պահոցներից դուրս հանման միջոցով:
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ փաստաթուղթը հրապարակվել է իրավական տեղեկատվության պաշտոնական պորտալում։
Փոփոխությունները կատարվում են ՌԴ հարկային օրենսգրքում: Դրանք ուղղված են ֆիզիկական անձանց կողմից թանկարժեք մետաղների՝ ներդրումային նպատակներով օգտագործման հարցի կարգավորմանը։ Նախկինում քաղաքացիների կողմից թանկարժեք մետաղների (բացառությամբ մետաղադրամների) գնումը հարկվում էր ԱԱՀ-ով (20% դրույքաչափով), այդ թվում՝ բանկերի կողմից իրացվող ձուլակտորների տեսքով՝ բանկային պահոցներից դուրս հանման միջոցով: Բացատրական գրության մեջ նշվում է, որ նման համակարգը քաղաքացիների կողմից թանկարժեք մետաղները որպես ներդրումային գործիք օգտագործելու եւ տնտեսության ապադոլարիզացիայի հիմնական խոչընդոտն է։
Ըստ փորձագետների գնահատականների, որոնք բերված են ուղեկցող նյութերում, քաղաքացիների կողմից ձուլակտորներով թանկարժեք մետաղների պոտենցիալ պահանջարկը կազմում է տարեկան մինչեւ 50 տոննա (արտադրության 15%-ը): Միաժամանակ, աշխարհի շատ երկրներում, որտեղ ներդրումային ոսկին ԱԱՀ-ով չի հարկվում, թանկարժեք մետաղների մեծ պահանջարկ է գրանցվում մասնավոր հատվածի կողմից (Գերմանիա, ԱՄՆ, Չինաստան, Հնդկաստան, Թաիլանդ):
Օրենքն արգելում է ոսկերչության ոլորտում հատուկ հարկային ռեժիմների (պարզեցված հարկման համակարգ, արտոնագրային հարկման համակարգ) կիրառումը (ինչպես մետաղ գնելիս, այնպես էլ զարդեր վաճառելիս): Ոսկերչության ոլորտում հատուկ հարկային ռեժիմների կիրառման հնարավորության վերացման արդյունքում ԱԱՀ լրացուցիչ ընդհանուր մուտքի ծավալը գնահատվում է 20-30 միլիարդ ռուբլի, նշված է բացատրական գրության մեջ։

В РФ отменяется НДС для физлиц при покупке в банках драгметаллов в слитках
Президент России Владимир Путин подписал закон, который освобождает от налога на добавленную стоимость (НДС) операции по реализации банками драгоценных металлов в слитках физическим лицам с изъятием из хранилищ банков.
По сообщению ТАСС, документ опубликован на официальном портале правовой информации.
Поправки вносятся в Налоговый кодекс РФ. Они направлены на урегулирование вопроса использования драгметаллов в слитках в инвестиционных целях физическими лицами. Ранее приобретение гражданами драгоценных металлов (за исключением монет) облагалось НДС (по ставке 20%), в том числе реализуемых банками в форме слитков при их изъятии из хранилища банка. В пояснительной записке отмечается, что такая система является основным препятствием для использования драгметаллов гражданами в качестве инструмента инвестирования и дедолларизации экономики.
По оценкам экспертов, которые приводятся в сопроводительных материалах, потенциальный спрос со стороны граждан на драгоценные металлы в слитках составляет до 50 тонн в год (15% от производства). При этом во многих странах мира, где инвестиционное золото НДС не облагается, фиксируется высокий спрос на драгоценные металлы со стороны частного сектора (Германия, США, Китай, Индия, Таиланд).
Закон запрещает применять специальные налоговые режимы (упрощенная система налогообложения, патентная система налогообложения) в ювелирной отрасли (как при закупке металла, так и при реализации ювелирных изделий). Общий объем дополнительных поступлений НДС в связи с отменой возможности применения специальных налоговых режимов в ювелирной отрасли оценивается в 20-30 млрд рублей, уточняется в пояснительной записке.