Արեւմտյան Եվրոպայի խոշոր բանկերի ակտիվները վտանգի տակ կհայտնվեն Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի միջեւ հակամարտության ֆոնին, թեեւ գործառնական շահույթների բարձր մակարդակը պետք է մեղմացնի այդ ազդեցությունը, ասված է Fitch Ratings միջազգային վարկանիշային գործակալության հաղորդագրության մեջ:ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ վերլուծաբանները կարծում են, որ բանկերը բախվում են զգալիորեն ավելացած գործառնական ռիսկերի հետ։ Նրանք պետք է ապահովեն իրենց գործունեության համապատասխանությունը Ռուսաստանի դեմ միջազգային պատժամիջոցներին, միաժամանակ պատժամիջոցները կազդեն նրանց կարողության վրա ղեկավարել ռուսաստանյան ռիսկերը, ներառյալ՝ թրեյդինգային գործարքները: Ուկրաինայում տեղի ունեցող իրադարձությունների հետեւանքով տնտեսական աճին հասցված ցանկացած լուրջ հարված կթուլացնի բանկերի գործարար եւ ֆինանսական հեռանկարները:Համաձայն Միջազգային հաշվարկների բանկի (BIS) տվյալների՝ արեւմտաեվրոպական բանկերը 2021 թվականի սեպտեմբերի վերջի դրությամբ ռուսաստանյան կոնտրագենտներին ուղղված մոտ $91 միլիարդի ընդհանուր պահանջներ ունեին, այդ թվում՝ $41 միլիարդ տեղական արժույթով: Ռուսաստանյան կոնտրագենտների հետ ամենամեծ վարկային կապերն ունեին իտալական եւ ֆրանսիական բանկերը՝ համապատասխանաբար մոտ $15 եւ $10 միլիարդ։ 03.03.2022 | 14:08 Fitch․ Հակամարտությունը «հսկայական շոկ է ՌԴ վարկունակության սկզբունքների համար» Վերլուծաբանները նաեւ կարծում են, որ եվրոպական բանկերի ռիսկերը հիմնականում կապված են կորպորատիվ եւ ներդրումային բանկային գործառնությունների ու ներդրումային պորտֆելների հետ, եւ այդ վարկերի որակը, ամենայն հավանականությամբ, կտրուկ կվատթարանա, հատկապես պատժամիջոցներից առավել տուժած կոնտրագենտների մոտ:Societe Generale-ը եւ UniCredit-ը Fitch-ի կողմից վարկանշվող Ռուսաստանում ամենամեծ գործունեություն ծավալող երկու եվրոպական բանկերն են: Այնուամենայնիվ, նրանց տեղական ռուսաստանյան ռիսկերը մեծ չեն, դրանց հիմնական մասը կապված է տեղական մանրածախ եւ առեւտրային բանկային գործառնությունների հետ: Գործակալության վերլուծաբանների կարծիքով, նույնիսկ երկու բանկերի ներդրումների ամբողջական դուրսգրումն իրենց ռուսաստանյան դուստր ընկերություններում բավականին չափավոր ազդեցություն կունենար կապիտալի վրա խմբի մակարդակով ։«Ռուսաստանյան դուստր կառույցներ ունեցող բանկերի կապիտալիզացիայի վրա կազդի նաեւ ռուբլու արժեզրկումը։ Սակայն մենք ենթադրում ենք, որ բանկերի մեծ մասը զգալի չափով հեջավորում են իրենց արժութային ռիսկերը, որպեսզի խուսափեն կոնսոլիդացված կապիտալի գործակիցների զգալի տատանումներից»,- ասված է Fitch-ի հաղորդագրության մեջ:ԵՄ-ի, Մեծ Բրիտանիայի եւ Շվեյցարիայի կողմից ռուսաստանյան մի շարք կոնտրագենտների նկատմամբ սահմանված պատժամիջոցների պահպանումը գործառնական խնդիրներ է ստեղծում բանկերի համար, հատկապես, եթե դրանք հեռացվեն SWIFT համակարգից։ Վերլուծաբանները նշում են, որ այս սահմանափակումներն ազդում են կոնտրագենտների՝ օտարերկրյա վարկատուների նկատմամբ պարտքը փակելու կամ արժեթղթերով առեւտուր իրականացնելու կարողության վրա։ Tweet Դիտում՝ 5488

Fitch оценило «российские риски» для крупных западноевропейских банков
Активы крупных западноевропейских банков окажутся под угрозой на фоне конфликта между Россией и Украиной, хотя высокие уровни операционной прибыли должны смягчить это влияние, следует из сообщения международного рейтингового агентства Fitch Ratings.
Как передает ТАСС, аналитики считают, что банки сталкиваются со значительно возросшими операционными рисками. Они должны обеспечить соответствие своей деятельности международным санкциям в отношении России, при этом санкции повлияют на их способность управлять российскими рисками, в том числе трейдинговыми операциями. Любой серьезный удар по экономическому росту в связи с событиями в Украине ослабит деловые и финансовые перспективы банков.
По данным Банка международных расчетов (BIS), западноевропейские банки на конец сентября 2021 года имели общие требования к российским контрагентам на сумму около $91 млрд, в том числе $41 млрд в местной валюте. Итальянские и французские банки имели самые большие кредитные связи с российскими контрагентами - около $15 млрд и $10 млрд соответственно.
Аналитики также считают, что риски европейских банков в основном связаны с корпоративными и инвестиционно-банковскими операциями и инвестиционными портфелями, и качество этих кредитов, скорее всего, резко ухудшится, особенно у контрагентов, наиболее пострадавших от санкций.
Societe Generale и UniCredit - это два европейских банка больше всего занятых в России, которые имеют рейтинги Fitch. Однако локальные российские риски у них невелики, основная их часть связана с местными розничными и коммерческими банковскими операциями. Даже полное списание инвестиций двух банков в их российские дочерние компании оказало бы довольно умеренное влияние на капитал на уровне группы, полагают аналитики агентства․
«На капитализацию банков с российскими дочерними структурами повлияет и снижение курса рубля. Однако мы предполагаем, что большинство банков в значительной степени хеджируют валютные риски для того, чтобы избежать значительных колебаний коэффициентов консолидированного капитала»,- говорится в сообщении агентства.
Соблюдение санкций, наложенных на ряд российских контрагентов ЕС, Великобританией и Швейцарией, создает операционные проблемы для банков, особенно в случае исключения их из платежной системы SWIFT. Эти ограничения влияют на способность контрагентов погасить долг перед иностранными кредиторами или торговать ценными бумагами, отмечают аналитики.