Բրիտանիան փակում է Լոնդոնի ապահովագրական շուկան ՌԴ ընկերությունների համար
Մեծ Բրիտանիան փակում է Լոնդոնի ապահովագրական շուկան՝ առեւտրային եւ մասնագիտացված ապահովագրության աշխարհի ամենամեծ կենտրոնը, ռուսաստանյան ընկերությունների համար։
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասված է Մեծ Բրիտանիայի ֆինանսների նախարարության՝ այսօր տարածած հայտարարության մեջ։
Մասնավորապես, Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը կընդունի «օրենսդրություն, որը կարգելի Միացյալ Թագավորությունում գործող ապահովագրական եւ վերաապահովագրական ընկերություններին իրականացնել ֆինանսական գործարքներ՝ կապված ՌԴ իրավաբանական անձանց հետ կամ նախատեսված Ռուսաստանում օգտագործելու համար»։
Նման օրենսդրական միջոցները թույլ կտան արգելափակել «Ռուսաստանի ավիացիոն կամ տիեզերական ոլորտի ընկերությունների հասանելիությունը՝ բրիտանական ապահովագրական կամ վերաապահովագրական ծառայություններից օգտվելու համար»,- նշել են ֆինանսական գերատեսչությունում։
Ըստ ֆինանսների նախարարության՝ այս քայլը, այլ որոշումների հետ մեկտեղ, թույլ կտա էլ ավելի «մեկուսացնել ռուսաստանյան տնտեսությունը միջազգային ֆինանսական համակարգից»:

Великобритания закрывает лондонский страховой рынок для российских компаний
Великобритания закрывает для российских компаний лондонский рынок страхования - крупнейший в мире центр коммерческого и специализированного страхования.
По сообщению ТАСС, об этом свидетельствует распространенное сегодня заявление Министерства финансов Соединенного Королевства.
В частности, британское правительство примет «законодательство, запрещающее страховым и перестраховочным компаниям, базирующимся в Великобритании, осуществлять финансовые операции, связанные с российскими юридическими лицами, или предназначенные для использования в России».
Такие законодательные меры позволят заблокировать доступ «компаниям авиационной или космической отрасли РФ к пользованию услугами британского страхования или перестрахования», отметили в финансовом ведомстве.
По мнению Минфина, этот шаг, наряду с другим решениями, позволит еще больше «изолировать экономику России от международной финансовой системы».