ԱՄՆ-ն փակում է իր օդային տարածքը ՌԴ ինքնաթիռների համար
ԱՄՆ իշխանությունները փակում են երկրի օդային տարածքը ռուսաստանյան ինքնաթիռների համար, հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը իր ամենամյա՝ «Երկրի վիճակի մասին» ուղերձում:
«Ես հայտարարում եմ, որ մենք միանում ենք մեր դաշնակիցներին եւ փակում ամերիկյան օդային տարածքը ռուսաստանյան բոլոր չվերթերի համար»,-  Բայդենի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ գործակալությունը։
ԱՄՆ օդային տարածքում ռուսաստանյան ինքնաթիռների թռիչքների արգելքն ուժի մեջ կմտնի չորեքշաբթի օրվա ավարտին, ասված է ԱՄՆ տրանսպորտի նախարարության կայքում հրապարակված հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ արգելքը կտարածվի բոլոր ինքնաթիռների վրա՝ «պատկանող, հավաստագրված, շահագործվող, գրանցված, վարձակալված կամ վերահսկվող այն անձանց կողմից կամ անձանց շահերից, ովքեր հանդիսանում են Ռուսաստանի քաղաքացի»:
«Դա ներառում է մարդատար եւ բեռնատար, կանոնավոր եւ չարտերային չվերթեր, ինչն, ըստ էության, նշանակում է ԱՄՆ օդային տարածքի փակում Ռուսաստանի բոլոր առեւտրային ավիափոխադրողների եւ քաղաքացիական այլ ինքնաթիռների համար»,- հավելել են ամերիկյան գերատեսչությունում:

США закрывают cвое воздушное пространство для российских самолетов
Власти США закрывают воздушное пространство страны для российских самолетов, заявил американский президент Джо Байден, выступая с ежегодным посланием «О положении страны».
«Я объявляю, что мы присоединяемся к нашим союзникам и закрываем американское воздушное пространство для всех российских рейсов»,- приводит слова Байдена агентство ТАСС.
Запрет на полеты российских самолетов в воздушном пространстве США вступит в силу к концу среды, говорится в сообщении, размещенном на сайте Министерства транспорта США.
Как отмечается в пресс-релизе, запрет будет касаться всех воздушных судов, «принадлежащих, сертифицированных, эксплуатируемых, зарегистрированных, зафрахтованных, арендованных или контролируемых лицами или в интересах лиц, которые являются гражданами России».
«Это включает пассажирские и грузовые рейсы, регулярные и чартерные рейсы, что, по сути, означает закрытие воздушного пространства США для всех коммерческих авиаперевозчиков и других гражданских воздушных судов России», - добавили в американском ведомстве.