2014-ից Ուկրաինան ԵՄ-ից €17 մլրդ է ստացել․ «ոչ մի երկրի վրա այդքան գումար չի ծախսվել»
Եվրամիությունը (ԵՄ) ոչ մի պետության վրա այդքան գումար չի ծախսել, որքան Ուկրաինայի, որը 2014 թվականից ի վեր Բրյուսելից ստացել է €17 միլիարդ, բայց այս երկիրը զարգացման եւ բարեփոխումների դեռ երկար ճանապարհ ունի անցնելու։
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նախօրեին հայտարարել է ԵՄ արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը ՝ ելույթ ունենալով Մյունխենի անվտանգության համաժողովում։
Այսպես է նա պատասխանել Էստոնիայի նախկին նախագահ Կերստի Կալյուլայդի հարցին՝ ԵՄ-ում Ուկրաինայի անդամակցության շուրջ բանակցությունների հրատապ մեկնարկի հնարավորության մասին։
«Մենք պետք է շարունակենք գնալ այս ճանապարհով, ամրապնդենք մեր կապերը եւ բարեփոխման հնարավորություններ ընձեռենք։ Իհարկե, Ուկրաինան դեռ շատ անելիքներ ունի, քանի որ բարեփոխումները դեռ ավարտված չեն։ Ուկրաինան ակտիվորեն աշխատում է, բայց դեռ շատ երկար ճանապարհ ունի անցնելու հաջողության հասնելու համար»,- ասել է նա։
Իր հերթին Եվրոպական խորհրդի ղեկավար Շառլ Միշելը, պատասխանելով նույն հարցին, առաջարկել է «սերտ կապեր զարգացնել Կիեւի հետ, աջակցել Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությանն ու բարգավաճմանը»։

C 2014 года Украина получила от ЕС €17 млрд։ «ни на одну страну больше денег не потрачено»
Евросоюз (ЕС) ни на одно государство не потратил больше денег, чем на Украину, которая с 2014 года получила €17 млрд от Брюсселя, но ей предстоит еще длинный путь развития и реформ.
Как передает ТАСС, об этом заявил накануне верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель, выступая на Мюнхенской конференции по безопасности.
Так он ответил на вопрос бывшего президента Эстонии Керсти Кальюлайд о возможности экстренного начала переговоров о приеме Украины в ЕС.
«Мы должны продолжать идти по этому пути, укреплять наши связи и обеспечивать возможности для реформ. Конечно, Украине еще предстоит очень многое сделать, ведь реформы пока не завершены. Украина активно работает, но ей еще нужно пройти очень длинный путь к успеху»,- считает он.
В свою очередь глава Евросовета Шарль Мишель, отвечая на тот же вопрос, предложил «развивать с Киевом тесные связи, поддерживать территориальную целостность и процветание Украины».