ԱՄՀ. մինչեւ 2024-ի ավարտը գլոբալ կորուստները COVID-19-ից կկազմեն $13,8 տրլն
Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) կանխատեսմամբ՝ մինչեւ 2024 թվականի վերջը COVID-19 համավարակի հետեւանքով համաշխարհային տնտեսական կորուստները կկազմեն մոտ $13,8 տրիլիոն։
«Ինտերֆաքս»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ԱՄՀ կառավարիչ տնօրեն Կրիստալինա Գեորգիեւան G20 երկրների ֆինանսների նախարարների ու կենտրոնական բանկերի ղեկավարների հանդիպման ժամանակ։ Այս առումով, ըստ նրա, անհրաժեշտ է միջոցներ ձեռնարկել վիրուսի դեմ հետագա պայքարի համար, այդ թվում՝ ապահովել բոլոր երկրների հավասար հասանելիությունը գործիքների ամբողջ շարքին, ներառյալ՝ թեստերին եւ դեղամիջոցներին։
Կորոնավիրուսի «օմիկրոն» շտամը եւ մատակարարման շղթաների մշտական խափանումները թուլացրել են 2022 թվականին համաշխարհային տնտեսական աճի տեմպը, ասել է Գեորգիեւան՝ հիշեցնելով, որ հունվարին ԱՄՀ-ն իջեցրեց համաշխարհային տնտեսության վերականգնման իր կանխատեսումը մինչեւ դեռեւս ուժեղ 4,4%-ի, մասնավորապես՝ պայմանավորված ԱՄՆ-ում եւ Չինաստանում աճի հեռանկարների վերագնահատմամբ։
«Սակայն դրանից հետո տնտեսական ցուցիչները վկայում են 2022 թվականին աճի տեմպի թուլացման մասին՝ պայմանավորված COVID-19-ի «օմիկրոն» շտամի առաջացմամբ եւ մատակարարման շղթաներում առկա խնդիրներով, որոնք ավելի կայուն են, քան ակնկալվում էր նախկինում»,- ասել է նա:
«Միաժամանակ, շատ երկրներում գնաճի տեմպերը մնում են բարձր, ֆինանսական շուկաները դարձել են ավելի անկայուն, իսկ աշխարհաքաղաքական լարվածությունը կտրուկ աճել է»,- նշել է Գեորգիեւան:
Նրա խոսքով՝ շատ երկրներ ստիպված կլինեն բախվել աշխարհում դրամավարկային քաղաքականության խստացման հետեւանքներին, եւ հաշվի առնելով առկա բարձր անորոշությունն ու երկրների միջեւ մեծ տարբերությունները, մակրոտնտեսական քաղաքականությունը պետք է «հստակորեն տրամաչափվի» յուրաքանչյուր պետության անհատական պայմաններին համապատասխան։
«Պետք է կառավարվի հնարավոր հետեւանքների ռիսկը, հատկապես զարգացող երկրների համար։ Մենք պետք է պայքարենք գնաճի դեմ՝ վնաս չհասցնելով տնտեսական աճին»,- ասել է Գեորգիեւան։
Նա նաեւ նշել է, որ համավարակի ժամանակ ծախսերի ավելացման պատճառով շատ պետությունների պարտքերի զգալի աճ է գրանցվել: «Եվ, չնայած շատ երկրներ բախվում են պարտքի աճին, մենք պետք է առաջնահերթություն տանք այն երկրներին օգնելուն, որոնք պարտքի վերակառուցման կարիք ունեն»,- հայտարարել ԱՄՀ ղեկավարը:

МВФ։ к концу 2024 года глобальные потери от COVID-19 составят $13,8 трлн
По прогнозу Международного валютного фонда (МВФ), к концу 2024 года глобальные экономические потери в результате пандемии COVID-19 составят порядка $13,8 трлн.
По сообщению агентства «Интерфакс», об этом заявила директор-распорядитель Международного валютного фонда Кристалина Георгиева на встрече министров финансов и глав центробанков государств G20. В связи с этим, по ее словам, необходимо принять меры для дальнейшей борьбы с вирусом, в том числе добиться того, чтобы у всех стран был равный доступ к полному набору инструментов, включая тесты и лекарственные препараты.
Из-за штамма коронавируса «омикрон» и оказавшихся устойчивыми сбоев в цепочках поставок ослабел импульс к росту мировой экономики в 2022 году, отметила глава МВФ, напомнив, что в январе МВФ понизил прогноз глобального экономического подъема до все еще сильных 4,4%, в частности, из-за переоценки перспектив роста в США и Китае.
«Однако уже после этого экономические индикаторы указывают на ослабление импульса к росту в 2022 году из-за появления штамма COVID-19 «омикрон» и проблем в цепочках поставок, которые являются более устойчивыми, чем ожидалось ранее»,- отметила она.
«При этом показатели инфляции во многих странах остаются высокими, финансовые рынки стали более волатильными, а геополитическая напряженность резко увеличилась»,- сказала Георгиева.
По ее словам, многим странам придется столкнуться с последствиями ужесточения монетарной политики в мире, и с учетом высокой неопределенности и серьезных расхождений между странами, макроэкономическая политика должна быть «четко откалибрована» с учетом индивидуальных условий каждого государства.
«Риск потенциальных последствий, особенно для развивающихся стран, должен быть управляемым. Мы должны бороться с инфляцией, не навредив экономическому росту»,- сказала Георгиева.
Она также отметила существенный рост долгов многих государств из-за увеличившихся в период пандемии расходов. «И, хотя многие страны сталкиваются с повышением долга, нам следует отдавать приоритет помощи странам, которые нуждаются в реструктуризации долга»,- заявила глава МВФ.