$100 մլն ծավալով վենչուրային հիմնադրամը կաջակցի Արեւելյան Եվրոպայի ստարտափներին
Ռուսաստանցի ներդրողներ Սերգեյ Նեգոդյաեւը եւ Ալեքսանդր Կուրակսինը Նյու Յորքում հիմնել են $100 միլիոն ծավալով Prospective Technologies Ventures (PTV) վենչուրային հիմնադրամը։
Այն ներդրումներ կկատարի ռուսաստանյան եւ Արեւելյան Եվրոպայի վաղ փուլի B2B ստարտափներում, որոնք կենտրոնացած են համաշխարհային շուկաների վրա, գրում է Inc. Russia-ն՝ վկայակոչելով «Վեդոմոստի»-ն:
Հիմնադրամում մասնակցություն են ունեցել նաեւ դեվելոփերներ եւ միջազգային ներդրողներ, որոնց անունները PTV-ի հիմնադիրները չեն բացահայտում։
Հիմնադրամի համար ամենահետաքրքիր ոլորտների շարքում են ծրագրային ապահովման մշակումը, ՏՏ ենթակառուցվածքը, թվային մարքեթինգի ծառայությունները, իրերի ինտերնետը: Նշված բնագավառներում հիմնադրամը պատրաստ է ներդնել $100 հազարից մինչեւ $3 միլիոն։
PTV-ն կօգնի Արեւելյան Եվրոպայի ստարտափներին մուտք գործել ԱՄՆ շուկա՝ փնտրել առաջին հաճախորդներին եւ գործարքներ կնքել: Հիմնական նպատակն է մեծացնել ստարտափի հաջող վաճառքի հնարավորությունները երկրում, ասել է Նեգոդյաեւը։ Հիմնադրամի պորտֆելային ստարտափների պոտենցիալ պատվիրատուներն ու ներդրողները ռուսական արմատներով ամերիկյան կորպորացիաներն են։
Ներկայում հիմնադրամն ունի երկու փակված գործարք՝ մոտ $2 մլն ընդհանուր ծավալի, եւս երկու գործարք կնքման, երեքն էլ՝ պայմանների քննարկման փուլում են։
Սերգեյ Նեգոդյաեւը ՌԴ Ինտերնետ նախաձեռնությունների զարգացման հիմնադրամի պորտֆելի կառավարման գծով նախկին տնօրենն է։ Ալեքսանդր Կուրակսինը ՎՏԲ-ի արդյունաբերական ոլորտում հաճախորդների հետ աշխատանքի դեպարտամենտի ղեկավարն էր, ինչպես նաեւ Metric Investment Group ներդրումային ընկերությունում զբաղվում էր ԱՄՆ-ում, Եվրոպայում եւ Մերձավոր Արեւելքում անշարժ գույքի հետ կապված ներդրումային պորտֆելի նախագծերի ղեկավարմամբ: PTV-ի ներդրումային տնօրեն է դարձել Ինտերնետ նախաձեռնությունների զարգացման հիմնադրամի նախկին պորտֆելային մենեջեր Նիկիտա Յուրեւը:

Венчурный фонд объемом в $100 млн будет помогать стартапам из Восточной Европы
Российские инвесторы Сергей Негодяев и Александр Кураксин создали в Нью-Йорке венчурный фонд Prospective Technologies Ventures (PTV) объемом в $100 млн.
Он будет вкладываться в российские и восточноевропейские B2B-стартапы ранней стадии, ориентированные на глобальные рынки, пишет Inc. Russia со ссылкой на «Ведомости».
В фонд вложились девелоперы и международные инвесторы, имена которых основатели PTV не раскрывают.
В числе наиболее интересных для фонда областей - разработка ПО, IT-инфраструктура, сервисы для цифрового маркетинга, промышленный интернет вещей. В них он готов вкладывать от $100 тыс. до $3 млн.
PTV будет помогать стартапам из Восточной Европы выходить на рынок США - искать первых клиентов и заключать сделки. Основная цель - повысить шансы стартапа на успешные продажи в стране, сказал Негодяев. Потенциальные заказчики и инвесторы портфельных стартапов фонда - американские корпорации с корнями из России.
Сейчас у фонда две закрытые сделки на общую сумму около $2 млн, еще две сделки на подписании, три - на стадии обсуждения условий.
Сергей Негодяев - бывший директор Фонд развития интернет-инициатив (ФРИИ) по управлению портфелем. Александр Кураксин был главой департамента по работе с клиентами в сфере промышленности в ВТБ, а также занимался управлением портфелем девелоперских проектов в США, Европе и на Ближнем Востоке в инвесткомпании Metric Investment Group. Инвестиционным директором PTV стал бывший портфельный менеджер ФРИИ Никита Юрьев.