Հարկերի ծավալը, որը կարելի է հավաքել ռուսաստանյան կրիպտոշուկայից, ՌԴ կառավարությունը գնահատում է մինչեւ 1 տրիլիոն ռուբլի, գրում է The Bell-ը՝ հիշեցնելով, որ հենց այս օրերին իշխանությունները վիճում են, թե կոնկրետ ինչպես է կարգավորվելու կրիպտոարժույթների շրջանառությունը եւ մայնինգը Ռուսաստանում։Վերջերս Bloomberg-ը հաղորդել էր Կրեմլի կողմից ռուսաստանյան կրիպտոշուկայի՝ $214 միլիարդ (16,4 տրիլիոն ռուբլի) գնահատման մասին` իշխանությունների կողմից ոլորտի կարգավորման ծրագիրը մշակելիս: The Bell-ը ծանոթացել է այս ցուցանիշը ներկայացնող վերլուծական գրության հետ: Այնտեղ նաեւ ասվում է, որ նույնիսկ հարկման պարզեցված համակարգի դեպքում ոլորտից գանձվող հարկերի ծավալը կարող է կազմել տարեկան մինչեւ 1 տրիլիոն ռուբլի:Վերլուծական գրությունը կազմվել է կառավարության համար, այնտեղ կրիպտոշուկայի գնահատման համար բերվում են տարբեր տարբերակներ (փաստաթղթի հեղինակները չեն նշվում)։ Վկայակոչելով Coinmarketcap հարթակի (պատկանում է Binance խոշորագույն կրիպտոբորսային) տվյալները՝ գրության հեղինակները նշում են, որ կրիպտոարժույթների համաշխարհային շուկայի միջին կապիտալիզացիան անցած տարի կազմել է $1,87 տրլն, իսկ Ռուսաստանի մասնաբաժինն այս շուկայում կարող է լինել առնվազն 12% (այսինքն՝ մոտ $214 մլրդ կամ 16,4 տրլն ռուբլի)։Կառավարության աշխատակազմի ներսում կրիպտոշուկայի 12% մասնաբաժնին վերաբերող գնահատականը որոշ կասկածներ է առաջացրել: Կառավարությանն առընթեր Վերլուծական կենտրոնի կողմից պատրաստված գրության մեկնաբանությունում (փաստաթուղթն առկա է The Bell-ի մոտ), կենտրոնի սեփական հաշվարկների վրա հղումով ասվում է, որ ռուսաստանցիների մասնաբաժինը կրիպտոշուկայում կարող է կազմել մինչեւ 13,3 տրլն ռուբլի։Ըստ Վերլուծական կենտրոնի փորձագետների հաշվարկների՝ կրիպտոշուկայից հավաքվող հարկերը կարելի է բաժանել իրավաբանական անձանցից, բորսաներից եւ միջնորդներից գանձվող եւ այն հարկերի, որոնք պետք է վճարվեն ներդրումներից ստացված եկամուտներից։ Օրինական կրիպտոբորսաներից, կենտրոնի հաշվարկներով, պետությունը կարող էր ստանալ տարեկան 90-ից 180 միլիարդ ռուբլի (կախված հարկի դրույքաչափից)։ Իսկ կրիպտոարժույթներում ներդրումներից եկամտի հարկերը կարող են բյուջե բերել մինչեւ 606 միլիարդ ռուբլի, եթե շուկան աճի նույն տեմպերով, ինչ նախորդ տարիներին: 20.01.2022 | 16:33 ՌԴ ԿԲ-ն առաջարկել է արգելել երկրում կրիպտոարժույթների շրջանառությունն ու մայնինգը «Կրիպտոարժույթների կարգավորման շուրջ վեճը ծագեց Կենտրոնական բանկի ջախջախիչ զեկույցից հետո, որում կարգավորիչն առաջարկում էր ամբողջությամբ արգելել դրանց մայնինգը եւ շրջանառությունը Ռուսաստանում: Բոլոր մյուս պատասխանատու գերատեսչությունները դեմ են արտահայտվել խիստ արգելքներին, իսկ ֆինանսների նախարարությունն առաջարկել է կրիպտոշուկայի կարգավորման սեփական հայեցակարգը»,- գրում է The Bell-ը։ Tweet Դիտում՝ 4444

Объем налогов, которые можно собирать с российского крипторынка, правительство оценивает в сумму до 1 трлн рублей, пишет The Bell, напоминая, что как раз сейчас власти спорят, как именно в России будет регулироваться оборот криптовалют и майнинг.Недавно Bloomberg сообщил об оценке Кремлем российского крипторынка в $214 млрд (16,4 трлн рублей) при разработке властями плана регулирования отрасли. С аналитической запиской, в которой была представлена эта цифра, ознакомился The Bell. В ней также говорится, что даже при упрощенной системе налогообложения объем собираемых с отрасли налогов может составлять до 1 трлн рублей в год.Аналитическая записка была составлена для правительства, в ней приводятся разные варианты оценки крипторынка (авторы документа не указаны). Со ссылкой на данные платформы Coinmarketcap (принадлежит крупнейшей криптобирже Binance) авторы записки пишут, что средняя капитализация мирового рынка криптовалют в прошлом году составляла $1,87 трлн, а доля России на этом рынке могла составлять не менее 12% (то есть около $214 млрд или 16,4 трлн рублей).Внутри аппарата правительства оценка в 12% от глобального крипторынка вызвала некоторые сомнения. В комментарии к записке, который подготовил Аналитический центр при правительстве (документ есть у The Bell), со ссылкой на собственные расчеты аналитиков центра говорится, что доля россиян на крипторынке может составлять до 13,3 трлн рублей. По подсчетам экспертов Аналитического центра, налоги, которые можно будет собирать с крипторынка, можно поделить на те, которыми будут облагаться юрлица - биржи и посредники, и те, что нужно будет платить с доходов на инвестиции. С легальных криптобирж, по расчетам центра, государство могло бы получать от 90 до 180 млрд рублей в год (в зависимости от налоговой ставки). А налоги с доходов от инвестирования в криптовалюты могли бы принести в бюджет до 606 млрд рублей - если рынок будет расти теми же темпами, что в предыдущие годы. 20.01.2022 | 16:33 ЦБ России предложил запретить оборот и майнинг криптовалют в стране «Спор вокруг регулирования криптовалют возник после разгромного доклада ЦБ, в котором регулятор предложил полностью запретить их майнинг и оборот в России. Все остальные ответственные ведомства выступили против жестких запретов, а Минфин предложил собственную концепцию регулирования крипторынка»,- пишет The Bell. Tweet Просмотры 4450