Tesla-ի տարեկան զուտ շահույթն աճել է գրեթե 8 անգամ
Էլեկտրամոբիլներ արտադրող ամերիկյան Tesla ընկերության տարեկան զուտ շահույթն աճել է 7,7 անգամ՝ մինչեւ $5,52 միլիարդ՝ նախորդ տարվա $721 միլիոնի դիմաց։ 2020 թվականին Tesla-ն տարվա արդյունքներով առաջին անգամ հասավ եկամտաբեր մակարդակի, հաղորդում է Finmarket-ը:
2021 թվականին ավտոարտադրողի եկամուտն աճել է 71%-ով՝ հասնելով $53,8 միլիարդի, ավտոմեքենաների վաճառքն ավելացել է 87%-ով՝ հասնելով ռեկորդային 936 հազարի, ասված է ընկերության հաղորդագրության մեջ։
«Մեր ձեռնարկությունները մի քանի եռամսյակների ընթացքում աշխատում էին մասնակի ծանրաբեռնվածությամբ, եւ հիմնական սահմանափակող գործոնը եղել է մատակարարման շղթաների խնդիրը, որը, հավանաբար, կպահպանվի մինչեւ 2022 թվականի ավարտը»,- նշվում է Tesla-ի՝ ներդրողներին ուղղված նամակում:
«Մենք ակնկալում ենք հնարավորինս արագ ավելացնել արտադրությունը ոչ միայն Օսթինում եւ Բեռլինում նոր ձեռնարկությունների հաշվին, այլեւ Ֆրեմոնտի ու Շանհայի գործարաններում առավելագույնի հասցնելով արտադրությունը»,- հայտարարել են ընկերությունում:
Tesla-ի ղեկավար Իլոն Մասկը ներդրողների հետ հեռախոսակոնֆերանսի ժամանակ ասել է, որ ընկերությունն այս տարի շուկա չի ներկայացնի մեքենաների նոր մոդելներ:
«Tesla-ի հիմնական նպատակն այս տարի արտադրությունն ավելացնելն է»,- ասել է Մասկը՝ ընդգծելով, որ ակնկալում է 2022 թվականին մատակարարումներն ավելացնել ավելի քան 50%-ով:

Годовая чистая прибыль Tesla выросла почти в 8 раз
Годовая чистая прибыль американского производителя электромобилей Tesla выросла в 7,7 раза - до $5,52 млрд, по сравнению с $721 млн годом ранее. В 2020 году Tesla впервые вышла на прибыльный уровень по итогам года, сообщает Finmarket.ru.
Выручка автопроизводителя в 2021 году увеличилась на 71% - до $53,8 млрд, продажи автомобилей подскочили на 87% - до рекордных 936 тыс. машин, говорится в пресс-релизе компании.
«Наши предприятия работали при неполной загрузке в течение нескольких кварталов, и основным ограничительным фактором стали проблемы в цепочках поставок, которые, вероятно, сохранятся до конца 2022 года»,- говорится в письме Tesla к инвесторам.
«Мы рассчитываем увеличить производство так быстро, как это станет возможно, не только за счет новых предприятий в Остине и Берлине, но и за счет максимизации выпуска на заводах во Фримонте и Шанхае»,- отметили в компании.
Глава Tesla Илон Маск в ходе телефонной конференции с инвесторами заявил, что в этом году компания не будет выводить на рынок новые модели автомобилей.
«Основной фокус Tesla в текущем году - это наращивание производства»,- сказал Маск, подчеркнув, что в 2022 году он рассчитывает увеличить поставки более чем на 50%.