PwC. տնտեսության ծավալով Չինաստանն այս տարի առաջին անգամ կգերազանցի ԵՄ-ին
PricewaterhouseCoopers-ի (PwC) կանխատեսումների համաձայն՝ 2022 թվականին Չինաստանն առաջին անգամ տնտեսության ծավալով կգերազանցի Եվրամիությանը (ԵՄ), հաղորդում է RBC-ն։
Ընկերության վերլուծաբանները ենթադրում են, որ Չինաստանը միջնաժամկետ հեռանկարում կպահպանի այդ դիրքը։ Կանխատեսվում է նաեւ, որ Չինաստանն ԱՄՆ-ի եւ ԵՄ-ի հետ միասին կմնա խոշորագույն երեք տնտեսական բլոկներից մեկը:
Բացի այդ, Հնդկաստանի տնտեսությունը կարող է աճել մինչեւ $3 տրիլիոն, իսկ Սահարայից հարավում գտնվող Աֆրիկայի երկրների բոլոր տնտեսությունները կարող են հասնել $2 տրիլիոնի:
PwC-ն ակնկալում է, որ 2022 թվականին համաշխարհային ՀՆԱ-ի աճը կկազմի 4,5%։ Հիմնական սցենարը ենթադրում է տնտեսական ակտիվության որոշակի դանդաղում այս տարվա առաջին եռամսյակում, ինչը հետագայում կփոխհատուցվի աճի ավելի բարձր տեմպերով: Հոռետեսական սցենարում դիտարկվում է տնտեսական ակտիվության զգալի դանդաղում կամ պոտենցիալ կրճատում Հյուսիսային կիսագնդի որոշ երկրներում առաջին եռամսյակում:
ԱՄՆ-ում 2022 թվականին տնտեսական աճը կկազմի 4,4%, Չինաստանում՝ 5,5%, Եվրոգոտում (կանխատեսումը ներառում է Ֆրանսիան, Գերմանիան, Հունաստանը, Իռլանդիան, Իտալիան, Նիդեռլանդները եւ Իսպանիան)՝ 4,4%: Ռուսաստանում 2022 թվականին իրական ՀՆԱ-ի աճի տեմպը կկազմի 3%, կարծում են PwC-ում։
PwC-ում նաեւ ակնկալում են երկրներում դրամավարկային քաղաքականության խստացման ցիկլի մեկնարկ։ «Մենք սպասում ենք, որ ֆինանսական պայմանները կխստանան, քանի որ զարգացած երկրների կենտրոնական բանկերը կբարձրացնեն ֆինանսավորման տոկոսադրույքները եւ կդադարեցնեն քանակական մեղմացման իրենց ծրագրերը: Այս գործընթացն արդեն սկսվել է ԱՄՆ-ում եւ Մեծ Բրիտանիայում, սակայն այն կարող է հետաձգվել մի քանի ամսով՝ օմիկրոն շտամի ազդեցության պատճառով»,- ասված է կանխատեսման մեջ։
Ինչ վերաբերում է համաշխարհային գնաճին, ապա կանխատեսման հիմնական սցենարում նշվում է, որ 2022 թվականի երկրորդ եռամսյակից հետո առաջարկի եւ պահանջարկի միջեւ անհավասարակշռությունն աստիճանաբար կվերանա, իսկ ճնշումը սպառողական գների վրա կնվազի։ Էներգակիրների գները կայուն կլինեն եւ G7 երկրներում ընդհանուր գնաճի տեմպերը կնվազեն։
Հոռետեսական կանխատեսումը ենթադրում է, որ առաջարկի եւ պահանջարկի միջեւ անհավասարակշռությունը կշարունակվի եւ գների վրա ճնշումը կավելանա։ Այնուամենայնիվ, նշվում է, որ էներգակիրների գներն ավելի քիչ ճնշման տակ կլինեն։ Միաժամանակ, կանխատեսման մեջ ասվում է, որ ընդհանուր գնաճի տեմպերը դեռ ավելի բարձր կլինեն, քան հիմնական սցենարում, քանի որ մատակարարման շղթաների խաթարման պատճառով ծախսային էֆեկտը գերազանցում է էներգակիրների վրա գների իջեցումը:

PwC: в этом году Китай впервые опередит ЕС по объему экономики
Согласно прогнозу PricewaterhouseCoopers (PwC), в 2022 году Китай впервые опередит Евросоюз по объему экономики, передает RBC.
Аналитики компании предполагают, что Китай сохранит эту позицию в среднесрочной перспективе. По прогнозу, он также останется одним из трех крупнейших экономических блоков вместе с США и ЕС.
Помимо этого, экономика Индии может вырасти до $3 трлн, а все экономики стран Африки, расположенные к югу от Сахары, могут достигнуть уровня в $2 трлн.
В PwC ожидают, что в 2022 году рост мирового ВВП составит 4,5%. В базовом сценарии предполагается некоторое замедление экономической активности в первом квартале текущего года, которое позже компенсируется выросшими темпами роста. В пессимистическом сценарии прописано значительное замедление или потенциальное сокращение экономической активности в некоторых странах Северного полушария в первом квартале.
В США в 2022 году рост экономики окажется на уровне 4,4%, в Китае - 5,5%, в Еврозоне (в прогноз включены Франция, Германия, Греция, Ирландия, Италия, Нидерланды и Испания) - 4,4%. В России в 2022 году темпы роста реального ВВП составят 3%, считают в PwC.
В PwC также ожидают начала цикла ужесточения денежно-кредитной политики в странах. «Мы ожидаем ужесточение финансовых условий по мере того, как центральные банки развитых стран будут повышать ставки финансирования и свертывать свои программы количественного смягчения. Этот процесс уже начался в США и Великобритании, однако возможна его задержка на несколько месяцев из-за влияния омикрон-штамма»,-  говорится в прогнозе.
Что касается мировой инфляции, то в базовом сценарии прогноза говорится, что дисбаланс между спросом и предложением постепенно исчезнет после второго квартала 2022 года и давление на потребительские цены сократится. Цены на энергоресурсы будут стабильными и темпы общей инфляции в странах G7 снизятся.
В пессимистическом прогнозе предполагается, что дисбаланс между спросом и предложением сохранится и давление на цены будет расти. Однако отмечается, что при этом цены на энергоносители испытывают меньшее давление. Вместе с тем в прогнозе говорится, что темпы общей инфляции все равно будут выше, чем в базовом варианте, так как ценовой эффект от нарушения цепочек поставок превосходит снижение цен на энергоносители.