ԱՄՀ-ն վատթարացրել է համաշխարհային տնտեսության աճի կանխատեսումը
Արժույթի միջազգային հիմնադրամը (ԱՄՀ)` հոկտեմբերի իր գնահատականների համեմատ, վատթարացրել է ընթացիկ տարվա համաշխարհային ՀՆԱ-ի աճի կանխատեսումը 0,5 տոկոսային կետով։
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշվում է ԱՄՀ-ի՝ համաշխարհային տնտեսության զարգացման հեռանկարների մասին հունվարյան զեկույցում։
Հիմնադրամի վերլուծաբանների կանխատեսմամբ՝ այս տարի համաշխարհային ՀՆԱ-ի աճի տեմպը կկազմի 4,4%․ հոկտեմբերյան կանխատեսումներում այդ ցուցանիշը 4,9% էր։ 2023 թվականին ԱՄՀ-ն 3,8% աճ է ակնկալում։ Անցած տարի, ըստ հիմնադրամի վերլուծաբանների, համաշխարհային տնտեսությունն աճել է 5,9%-ով (ցուցանիշը չի փոխվել հոկտեմբերյան կանխատեսման համեմատ)։
«Համաշխարհային տնտեսությունը 2022 թվական է մտնում ավելի թույլ վիճակում, քան նախկինում սպասվում էր: Օմիկրոն շտամի տարածման հետ մեկտեղ երկրները նորից տեղաշարժի սահմանափակումներ մտցրեցին: Էներգիայի գների աճը եւ մատակարարման խափանումները հանգեցրել են սպասվածից ավելի բարձր եւ ավելի լայն գնաճի, հատկապես՝ ԱՄՆ-ում, ինչպես նաեւ ձեւավորվող շուկաներով եւ զարգացող տնտեսությամբ երկրներում: Չինաստանի անշարժ գույքի ոլորտում շարունակվող անկումը եւ մասնավոր սպառման սպասվածից ավելի դանդաղ վերականգնումը նույնպես սահմանափակում են աճի հեռանկարները»,- պարզաբանվում է զեկույցում:
ԱՄՀ-ում հավելել են, որ համաշխարհային ՀՆԱ-ի աճի կանխատեսման վատթարացումը «հիմնականում արտացոլում է աճի կանխատեսվող անկումը երկու խոշորագույն տնտեսություններում»՝ ԱՄՆ-ում եւ Չինաստանում։ Բացի այդ, զեկույցի հեղինակները նշել են, որ բավականին բարձր գնաճը կպահպանվի սպասվածից ավելի երկար՝ մատակարարման շղթաների խափանումների եւ էներգակիրների բարձր գների պատճառով։ «Գնաճը պետք է աստիճանաբար նվազի 2022 թվականին առաջարկի ու պահանջարկի անհավասարակշռության թուլացման եւ առաջատար տնտեսություններում դրամավարկային քաղաքականության շրջանակում պատասխան միջոցների կիրառման հետ մեկտեղ», - ընդգծվում է զեկույցում:
Կորոնավիրուսի նոր շտամների ի հայտ գալը, ըստ հիմնադրամի, կարող է «նոր տնտեսական ցնցումներ առաջացնել»։ ԱՄՀ-ն մատնանշում է «գլոբալ ռիսկերի հավանականությունը, քանի որ աշխարհաքաղաքական լարվածությունը մնում է բարձր, իսկ կլիմայական շարունակվող արտակարգ իրավիճակը նշանակում է, որ խոշոր աղետների հավանականությունը բարձր է մնում»:
ԱՄՀ տնօրենի առաջին տեղակալ Գիտա Գոպինաթը զեկույցի հրապարակման առիթով հայտարարել է, որ «տնտեսական աճը դանդաղում է, քանի որ տնտեսությունը պայքարում է մատակարարման խափանումների, աճող գնաճի, ռեկորդային պարտքի եւ շարունակական անորոշության հետ»: «Համաշխարհային տնտեսության շարունակվող վերականգնումը բախվում է բազմաթիվ մարտահրավերների հետ, քանի որ սկսվում է համավարակի երրորդ տարին: Օմիկրոն շտամի արագ տարածումը հանգեցրել է բազմաթիվ երկրներում տեղաշարժի նոր սահմանափակումների եւ աշխատուժի պակասի ավելացմանը: Մատակարարման խափանումները շարունակում են ազդել տնտեսական ակտիվության վրա եւ նպաստում գնաճի բարձրացմանը՝ ավելացնելով ճնշումը՝ կապված բարձր պահանջարկի եւ սննդամթերքի ու էներգակիրների բարձր գների հետ: Ավելին, ռեկորդային պարտքը եւ աճող գնաճը սահմանափակում են շատ երկրների կարողությունները նոր տնտեսական ցնցումները վերացնելու առումով»,- նշել է նա։
Ցուցանիշներ ըստ երկրների
ԱՄՀ վերլուծաբանները նշում են, որ տարբեր երկրներում տնտեսության վերականգնման տեմպերը կտարբերվեն միմյանցից՝ կախված մի շարք գործոններից։ Դրանք ներառում են համավարակի հետ կապված իրավիճակը եւ դրա հետեւանքները յուրաքանչյուր առանձին երկրի տնտեսության վրա:
Այսպես, զարգացած տնտեսություններով երկրներում ՀՆԱ-ի աճի տեմպն այս տարի ակնկալվում է 3,9% մակարդակում  (վատթարացում 0,6 տոկոսային կետով՝ հոկտեմբերյան կանխատեսման համեմատ), իսկ 2023 թվականին՝ 2,6% (բարելավում 0,4 տոկոսային կետով)։ Մասնավորապես, ԱՄՆ-ի տնտեսությունը, ըստ գնահատականների, 2021 թվականին 5,6%-ով աճելուց հետո, 2022 թվականին կավելանա ընդամենը 4%-ով (վատթարացում 1,2 տոկոսային կետով՝ հոկտեմբերյան կանխատեսման համեմատ) եւ 2,6%-ով՝ 2023 թվականին (բարելավում 0,4 տոկոսային կետով)։
2022 թվականին եվրոգոտու տնտեսության աճի կանխատեսումը վերանայվել է դեպի նվազում՝ 4,3%-ից մինչեւ 3,9%։ Հաջորդ տարի, ըստ փորձագետների, եվրոպական երկրների ՀՆԱ-ն կաճի 2,5%-ով։ Եվրոգոտու ՀՆԱ-ի աճը 2021 թվականին, ըստ նրանց հաշվարկների, կազմել է 5,2%։
Ձեւավորվող շուկայով երկրների եւ զարգացող պետությունների ՀՆԱ-ի աճի տեմպերը 2022 թվականին ակնկալվում են 4,8% (վատթարացում 0,3 տոկոսային կետով՝ հոկտեմբերյան կանխատեսման համեմատ), 2023 թվականին՝ 4,7% (բարելավում 0,1 տոկոսային կետով): Այս խմբում 2022 թվականին փորձագետներն ակնկալում են ՀՆԱ-ի ամենաբարձր աճը Հնդկաստանում՝ 9%-ով։ Չինաստանի ՀՆԱ-ի աճի տեմպը, ըստ հիմնադրամի, այս տարի կկազմի 4,8% (վատթարացում 0,8 տոկոսային կետով՝ հոկտեմբերյան կանխատեսման համեմատ), 2023 թվականին՝ 5,2% (վատթարացում 0,1 տոկոսային կետով)։ 2021 թվականին Չինաստանի ՀՆԱ-ն, ըստ ԱՄՀ-ի գնահատումների, աճել է 8,1%-ով։

МВФ ухудшил прогноз по росту мирового ВВП
Международный валютный фонд (МВФ) ухудшил по сравнению со своими октябрьскими оценками прогноз по росту мирового ВВП в текущем году на 0,5 процентного пункта.
По сообщению ТАСС, об этом отмечается в январском докладе МВФ о перспективах развития мировой экономики.
Как полагают аналитики фонда, в нынешнем году темпы роста мирового ВВП составят 4,4%, в октябрьском прогнозе этот показатель равнялся 4,9%. В 2023 году МВФ ожидает роста на 3,8%. В минувшем году, по подсчетам аналитиков фонда, мировая экономика выросла на 5,9% (показатель не изменился по сравнению с октябрьским прогнозом).
«Мировая экономика вступает в 2022 год в более слабом положении, чем ожидалось ранее. По мере распространения нового омикрон-штамма COVID-19 страны вновь ввели ограничения на передвижение. Рост цен на энергоносители и перебои в поставках привели к более высокой и широкой инфляции, чем ожидалось, особенно в США, а также во многих странах с формирующимся рынком и развивающейся экономикой. Продолжающийся спад в секторе недвижимости Китая и более медленное, чем ожидалось, восстановление частного потребления также ограничивают перспективы роста»,- поясняется в докладе.
В МВФ добавили, что ухудшение прогноза по росту мирового ВВП «в основном отражает прогнозируемое снижение роста в двух крупнейших экономиках» - США и Китае. Кроме того, отметили авторы доклада, довольно высокая инфляция будет сохраняться дольше, чем предполагалось, в связи с перебоями в цепочках поставок и высокими ценами на энергоносители. «Инфляция должна постепенно снижаться по мере ослабления дисбаланса спроса и предложения в 2022 году и принятия ответных мер в рамках денежно-кредитной политики в ведущих экономиках»,- подчеркивается в отчете.
Появление новых штаммов коронавируса, продолжили в фонде, может «вызвать новые экономические потрясения». В МВФ указали на возможность появления «глобальных рисков, поскольку геополитическая напряженность остается высокой, а продолжающаяся чрезвычайная ситуация в сфере климата означает, что вероятность крупных стихийных бедствий остается повышенной».
Первый заместитель директора-распорядителя МВФ Гита Гопинат в связи с публикацией доклада заявила, что в мире экономический «рост замедляется, поскольку экономика борется с перебоями в поставках, повышением инфляции, рекордной задолженностью и постоянной неопределенностью». «Продолжающееся восстановление мировой экономики сталкивается с многочисленными проблемами, поскольку начинается третий год пандемии. Быстрое распространение омикрон-штамма привело к возобновлению ограничений передвижения во многих странах и росту нехватки рабочей силы. Перебои в поставках по-прежнему оказывают давление на экономическую активность и способствуют росту инфляции, дополняя давление, связанное с высоким спросом и повышенными ценами на продукты питания и энергоносители. Более того, рекордная задолженность и растущая инфляция ограничивают возможности многих стран по устранению новых экономических потрясений»,- написала она в своем блоге на сайте МВФ.
Показатели по странам
Аналитики МВФ отмечают, что темпы экономического восстановления в разных государствах будут отличаться друг от друга в зависимости от ряда факторов. В их числе ситуация с пандемией и последствия, которые она оказала на экономику каждой отдельно взятой страны.
Так, темпы роста ВВП стран с развитой экономикой в текущем году, как ожидается, составят 3,9% (ухудшение на 0,6 п. п. по сравнению с октябрьским прогнозом), а в 2023 году - 2,6% (улучшение на 0,4 п. п.). В частности, экономика США, согласно оценкам, после роста на 5,6% в 2021 году увеличится в 2022 году только на 4% (ухудшение на 1,2 п. п. по сравнению с октябрьским прогнозом) и на 2,6% (улучшение на 0,4 п. п.) в 2023 году.
Прогноз по росту экономики еврозоны в 2022 году был пересмотрен в сторону понижения - с 4,3% до 3,9%. В следующем году, как считают эксперты, ВВП европейских стран увеличится на 2,5%. Рост ВВП еврозоны в 2021 году, по их подсчетам, составил 5,2%.
Темпы роста ВВП стран с формирующимся рынком и развивающихся государств в 2022 году ожидаются на уровне 4,8% (ухудшение на 0,3 п. п. по сравнению с октябрьским прогнозом), в 2023 году - 4,7% (улучшение на 0,1 п. п.). В этой группе наибольшего роста ВВП в 2022 году эксперты ожидают в Индии - на 9%. Темпы роста ВВП Китая, по оценкам фонда, составят в нынешнем году 4,8% (ухудшение на 0,8 п. п. по сравнению с октябрьским прогнозом), в 2023 году - 5,2% (ухудшение на 0,1 п. п.). В 2021 году ВВП КНР, согласно оценкам МВФ, увеличился на 8,1%.