Հունվարի 21-ին Դավոսում կայացած Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի առցանց նիստերի հիմնական թեման գրեթե ամենուր գնաճն էր։Ըստ «Կոմերսանտ»-ի՝ Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) ղեկավար Կրիստալինա Գեորգիեւան ասել է, որ վերականգնման տարբեր արագության պատճառով երկրները ստիպված կլինեն ինքնուրույն հաղթահարել խնդիրը. օգնության միասնական բաղադրատոմս չկա:Նրա խոսքով՝ իրավիճակի ողջ պատասխանատվությունը կենտրոնական բանկերի վրա դնելը սխալ է։ Նույնքան կարեւոր դեր, ըստ հիմնադրամի, վերապահված է կառավարություններին, որոնք համավարակի հաղթահարման համար պետք է բարձրացնեն պատվաստումների մակարդակը. ԱՄՀ-ի տվյալներով՝ 86 երկրներում մինչեւ 2021թ. ավարտն այդպես էլ չկարողացան հասնել պատվաստումների 40%-անոց մակարդակին:ԱՄՀ ղեկավարը քննադատել է Չինաստանի «զրոյական COVID»-ի քաղաքականությունը, որն ի սկզբանե զսպում էր վիրուսի տարածումը Չինաստանում, սակայն այսօր բեռ է դարձել Չինաստանի եւ համաշխարհային տնտեսության համար, քանի որ այս երկիրը շուկաներ ապրանքների հիմնական մատակարարն է։ Իսկ ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգը «գործում է պատասխանատու, քանի որ գնաճը Միացյալ Նահանգներում դառնում է տնտեսական եւ սոցիալական խնդիր»,- ասել է նա: 17.01.2022 | 12:34 Մեկնարկում են Դավոսի հանդիպումը փոխարինող վիրտուալ քննարկումները Եվրոպական կենտրոնական բանկի (ԵԿԲ) նախագահ Քրիստին Լագարդը կարծում է, որ եվրոգոտում գնաճը մինչեւ տարեվերջ կնվազի մինչեւ նպատակային 2%։ Նա նշել է, որ եվրոգոտում դրամավարկային քաղաքականությունը չի խստացվի այնքան արագ, որքան ԱՄՆ-ում, բացատրելով, որ Եվրոպան հետ է մնում տնտեսության վերականգնման տեմպերով. ԱՄՆ-ում պահանջարկն այժմ գերազանցում է մինչհամավարակային մակարդակը 30%-ով, մինչդեռ եվրոգոտում այդ ցուցանիշը միայն վերադարձել է նույն կետին։ Նրա խոսքով՝ ԵԿԲ-ն կքննարկի տոկոսադրույքի բարձրացումը, ամենայն հավանականությամբ, միայն ակտիվների հետգնման ծրագրի ավարտից եւ վիճակագրական տվյալների մանրակրկիտ ուսումնասիրությունից հետո։ԱՄՆ Ֆինանսների նախարար Ջանեթ Յելենը նույնպես վստահ է, որ գնաճը ժամանակավոր բնույթ է կրում, քանզի տեղի է ունեցել ապրանքներից դեպի ծառայություններ ծախսերի կառուցվածքի ուժեղ փոփոխության եւ խնդիրներ են առաջացել մատակարարման շղթաներում. այժմ նա մեծ հույսեր է կապում ամերիկյան տնտեսության աճի հետ, որն արդեն «գերազանցել է ամենալավատեսական սպասումները»։Ջանեթ Յելենը հայտարարել է, որ «ԱՄՆ-ի գնաճն իսկապես մտահոգիչ է, քանի որ այն արագացել է այնպիսի մակարդակի, որը մենք չենք տեսել 80-ականներից ի վեր»: Վստահություն հայտնելով, որ երկրում բարձր գնաճը ժամանակավոր է, նա նշել է ԱՄՆ տնտեսության, այդ թվում՝ աշխատաշուկայի իրավիճակի զգալի բարելավման մասին։«Սա մեծապես պայմանավորված է բնակչության արագ պատվաստումներով եւ ընտանիքներին, բիզնեսին, ինչպես նաեւ տարածաշրջանային եւ տեղական իշխանություններին զգալի աջակցության տրամադրմամբ: Մենք ակնկալում ենք, որ ԱՄՆ ՀՆԱ-ն կավելանա 5,3%-ով 2021 թվականին»,- ասել է Ջանեթ Յելենը՝ հավելելով, որ 2022-ի համար վերջին կանխատեսումները ենթադրում են աճ 3,3%-ով, եւ «կովիդյան սահմանափակումները ու մատակարարման շղթաներում խնդիրները, հավանաբար, այն չեն խարխլի»: Tweet Դիտում՝ 4321

Основной темой прошедших 21 января онлайн-сессий Всемирного экономического форума в Давосе стала почти повсеместно выросшая инфляция.Как передает «Kоммерсант», глава Международного валютного фотда (МВФ) Кристалина Георгиева заявила, что из-за разной скорости восстановления странам придется справляться с проблемой самостоятельно - единого рецепта помощи нет. По ее словам, неправильно перекладывать всю ответственность за ситуацию на центральные банки. Не меньшая роль, считают в фонде, отведена правительствам, которым следует повышать уровень вакцинации для преодоления пандемии - по подсчетам МВФ, в 86-и странах так и не смогли достичь сорокапроцентного уровня вакцинации населения к концу 2021 года.Глава МВФ раскритиковала китайскую политику «нулевого COVID», которая вначале сдерживала распространение вируса в КНР, но теперь стала бременем для китайской и мировой экономики, поскольку эта страна является ключевым поставщиком товаров на рынки. Федеральная резервная система (ФРС) США, напротив, по ее словам, «действует ответственно, потому что инфляция в Соединенных Штатах превращается в экономическую и социальную проблему». 17.01.2022 | 12:34 17-21 января состоится виртуальная дискуссия «Давосская повестка дня» А председатель Европейского центрального банка (ЕЦБ) Кристин Лагард, полагает, что в еврозоне инфляция снизится до целевых 2% уже к концу года. Она отметила, что денежно-кредитная политика в еврозоне не будет ужесточаться так же быстро, как в США, объяснив это тем, что Европа отстает в темпах восстановления экономики - спрос в Штатах сейчас превышает допандемийный уровень на 30%, в еврозоне же показатель только вернулся к нему. По ее словам, ЕЦБ будет рассматривать повышение ставки, скорее всего, лишь после завершения программы выкупа активов и внимательного изучения статданных.Глава Минфина США Джанет Йеллен также уверена во временном характере всплеска цен, который случился из-за сильного изменения структуры расходов от товаров к услугам и проблем в цепочках поставок, - теперь она возлагает большие надежды на рост американской экономики, который уже «превзошел самые оптимистичные ожидания».Джанет Йеллен заявила, что «инфляция в США действительно вызывает опасения, поскольку она ускорилась до уровней, которых мы не видели с 80-х годов». Выразив уверенность в том, что высокая инфляция в стране является временной, она заявила о существенном улучшении ситуации в американской экономике, в том числе на рынке труда. «Это связано в значительной мере с быстрой вакцинацией населения и оказанием существенной поддержки семьям, бизнесу, а также региональным и местным органам власти. Мы ожидаем, что ВВП США увеличился на 5,3% в 2021 году»,- сказала Джанет Йеллен, добавив, что на 2022 год последние прогнозы предполагают рост на 3,3% и «ковидные ограничения и проблемы в цепочках поставок, вероятно, его не подорвут». Tweet Просмотры 4328