Լոնդոնն առաջատարն է Եվրոպայում ստարտափներում ներդրումների ծավալով
2021 թվականին Լոնդոնում գործող տեխնոլոգիական ստարտափներում վենչուրային ներդրումների ծավալը հասել է $25,5 միլիարդի. այս ցուցանիշով Մեծ Բրիտանիայի մայրաքաղաքն առաջ է անցել բոլոր եվրոպական քաղաքներից՝ զիջելով միայն ամերիկյան Սան Ֆրանցիսկոյին, Նյու Յորքին եւ Բոստոնին:
2020 թվականի համեմատ՝ լոնդոնյան տեխնոլոգիական ընկերությունների ֆինանսավորումն ավելացել է ավելի քան երկու անգամ, հաղորդում է Forbes-ի ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսը՝ վկայակոչելով Bloomberg-ը։
London & Partners գովազդային ընկերության եւ տվյալների մատակարար Dealroom-ի ուսումնասիրության համաձայն՝ Մեծ Բրիտանիայում ստարտափների կողմից ներգրավված ներդրումների ծավալը տարվա ընթացքում կազմել է մոտ $40 միլիարդ:
2021 թվականին Լոնդոնում գործող ընկերությունների ֆինանսավորման ավելի քան 60%-ը կազմել են $100 միլիոն եւ ավել ծավալով ներդրումային փուլերը: Անցած տարի այդպիսիք 64-ն են եղել, ինչը զգալիորեն գերազանցում է 2019 թվականի (18) եւ 2020 թվականի ցուցանիշները (19): Եվ այս առումով դանդաղման նշաններ չկան, նշում է գործակալությունը։ Այսպես, օրերս բրիտանական Checkout.com ֆինտեխ ստարտափը հերթական ներդրումային փուլի ընթացքում ներգրավեց $1 միլիարդ: Ընկերությունը գնահատվեց $40 միլիարդ:
2021 թվականին Լոնդոնում ավելացել են  նաեւ այն տեխնոլոգիական ընկերությունները, որոնց արժեքը կազմում է $1 միլիարդ կամ ավել, դրանց թիվը մեկ տարում աճել է 20-ով․ Մեծ Բրիտանիայի մայրաքաղաքում ընդհանուր առմամբ գործում է 75 նոր «միաեղջյուր»:
«Չեմ կարծում, որ որեւէ բան կարող է դանդաղեցնել այս գործընթացը․ Լոնդոնը կշարունակի մնալ Եվրոպայի ամենամեծ կենտրոնը»,- ասել է Passion Capital-ի գործընկեր Էյլին Բերբիջը: Որպես դրա հիմնական պատճառ նա նշել է քաղաքում օրենսդիրների եւ տեխնոլոգիական ոլորտի համագործակցությունը, ինչպես նաեւ Լոնդոնում կուտակված կադրային ներուժը:

Лондон обошел все европейские города по объему инвестиций в стартапы
Объем венчурных инвестиций в технологические стартапы из Лондона в 2021 году достиг $25,5 млрд: по этому показателю столица Великобритании опережает все европейские города, уступая только американским Сан-Франциско, Нью-Йорку и Бостону.
По сравнению с 2020 годом финансирование лондонских технологических компаний увеличилось более чем в два раза, cообщает российское издание Forbes со ссылкой на Bloomberg.
Согласно исследованию рекламной компании London & Partners и поставщика данных Dealroom, объем привлеченных инвестиций в стартапы по всей Великобритании составил за год около $40 млрд.
Более 60% всего финансирования компаний в Лондоне в 2021 году поступило в виде раундов на сумму $100 млн и выше. Таковых в прошлом году было 64, что намного больше, чем в 2019 году (18) и в 2020-м (19). И признаков замедления темпов нет, отмечает агентство. Так, на днях платежная компания Checkout.com объявила о привлечении в новом раунде $1 млрд при оценке в $40 млрд.
В 2021 году в Лондоне также стало больше технологических компаний стоимостью $1 млрд и выше, их количество за год выросло на 20, новых «единорогов» в столице Великобритании - 75.
«Не думаю, что что-то может замедлить Лондон, он продолжит оставаться крупнейшим центром Европы»,- отметила партнер Passion Capital Эйлин Бербидж. Главными причинами этого она назвала сотрудничество между законодателями и технологическим сектором в городе, а также накопленный в Лондоне кадровый резерв.