ԵԱՏՄ-ն թվերով․ արտաքին ու ներքին առեւտուր եւ արգելքների վերացման գնահատում
Գայդարյան ամենամյա համաժողովի ընթացքում Ռուսաստանի կառավարության ներկայացուցիչներն ամփոփել են Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) շրջանակում անցած տարվա աշխատանքի արդյունքները եւ նախանշել գալիք տարվա հիմնական քայլերը։ Համաժողովի տեղեկատվական գլխավոր գործընկեր ՏԱՍՍ գործակալության նյութերի հիման վրա ներկայացնում ենք որոշ հատվածներ բանախոսների ելույթներից։
ԵԱՏՄ երկրների արտաքին առեւտրի ծավալը 2021 թվականի արդյունքներով կկազմի մոտ $800 միլիարդ, հայտարարել է Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը։
«Գրանցվել է արտաքին առեւտրի աճ։ Այստեղ մենք հասնում ենք ռեկորդային ցուցանիշի՝ շուրջ $800 միլիարդի, որից մոտ $70 միլիարդը՝ միության երկրների միջեւ առեւտուրն է։ Այստեղ մենք նույնպես աճ ենք տեսնում, ընդ որում այդ աճը եւ՛ դրամական, եւ՛ ֆիզիկական արտահայտմամբ է»,- ասել է նա։
Ինչպես նշել է Օվերչուկը, առեւտրի ծավալների աճն ավելի արագ է ընթանում միության ներսում, քան դրսի շուկաներում։ «Այս ամենը խոսում է այն մասին, որ միությունն իսկապես թույլ է տալիս երկրներին մոբիլիզացվել, ստանալ այն առավելությունները, որոնք տալիս է մեր ընդհանուր մեծ շուկան, եւ, համապատասխանաբար, հետագայում զարգանալ»,- հավելել է նա։
Օվերչուկի խոսքով՝ ԵԱՏՄ-ի շրջանակում անհրաժեշտ է էլ ավելի մեծացնել համագործակցությունը բարձր տեխնոլոգիաների, մասնավորապես՝ ավիացիայի ոլորտում։ «Այստեղ, իհարկե, մենք տեսնում ենք նախագծերի զարգացում Ղազախստանի, Բելառուսի, Ղրղզստանի, Հայաստանի հետ, որպեսզի ավիացիոն մշակումները քաղաքացիական ավիացիայի ոլորտում, որոնք այսօր կան Ռուսաստանում, դառնան մեր ընդհանուրը։ Հետո բոլորը կթռչեն այս ինքնաթիռներով եւ շահագրգռված կլինեն աջակցել ոլորտին»,- ասել է նա։
Օվերչուկը նաեւ առանձնացրել է գյուղատնտեսական տեխնիկայի եւ տրանսպորտի ու լոգիստիկայի ոլորտներում համատեղ նախագծերի մշակումը, որտեղ, ըստ նրա, կարեւոր դեր է խաղում Ղազախստանը։
ԵԱՏՄ երկրների միջեւ ագրոարդյունաբերական համալիրի ապրանքաշրջանառությունը անցած տարվա արդյունքներով կկազմի ավելի քան $10 միլիարդ, ասել է ՌԴ գյուղատնտեսության փոխնախարար Սերգեյ Լեւինը։
Անցած տարվա 10 ամիսների տվյալները վկայում են ապրանքաշրջանառության 15-16%-ով աճի մասին, հավելել է նա։ Լեւինը նշել է, որ կայուն աճող շուկայի ստեղծումը հսկայական ձեռքբերում է միության մասնակից բոլոր երկրների համար։ Փոխադարձ առեւտուրը հավասարակշռված է. Ռուսաստանը մատակարարում է գրեթե այնքան, որքան գնում է։
Ապրանքաշրջանառությունը կայուն աճում էր նաեւ համավարակի ժամանակ, այնուամենայնիվ, փոխնախարարը նշել է գյուղմթերքի մատակարարումների փոխադարձ վերահսկողության ուժեղացման անհրաժեշտությունը։
ԵԱՏՄ երկրների միջեւ արգելքների վերացումը կարող է ունենալ մինչեւ $21 միլիարդի տնտեսական էֆեկտ, ասել է ՌԴ տնտեսական զարգացման փոխնախարար Դմիտրի Վոլվաչը։
«Խոչընդոտների վերացումը՝ ազգային կարգավորման սինխրոնիզացման, մաքսատուրքերի վերացման, արտադրանքի համար միասնական պահանջների սահմանման, թույլատրական փաստաթղթերի փոխադարձ ճանաչման միջոցով, ունի կոնկրետ քանակական արտահայտություն՝ $21 միլիարդ կամ ԵԱՏՄ միագումար ՀՆԱ-ի ավելի քան 1,1 տոկոսային կետ»,- ասել է Վոլվաչը։
Նա նշել է, որ վերջին երկու տարվա ընթացքում ԵԱՏՄ ներքին շուկայում վերացվել է 30 խոչընդոտ, որից 15-ը՝ կազմակերպության կանոնները խախտող արգելքներ էին։ 2022 թվականին նախատեսվում է վերացնել եւս 14 արգելք, հավելել է փոխնախարարը։

ЕАЭС в цифрах։ внешняя, внутренняя торговля и оценка устранения барьеров
В ходе ежегодного Гайдаровского форума представители правительства России обобщили прошлогодние итоги работы в рамках Евразийского экономического союза (ЕАЭС), обозначили основные шаги в наступившем году. На основе материалов агентства ТАСС - генерального информационного партнера форума, предлагаем некоторые выдержки из выступлений спикеров.
Объем внешней торговли стран ЕАЭС по итогам 2021 года составит примерно $800 млрд, заявил заместитель председателя правительства России Алексей Оверчук.
«Произошел рост внешней торговли. Здесь мы достигаем рекордных значений - порядка $800 млрд, из них около $70 млрд - торговля между странами союза. Здесь мы тоже видим рост, причем этот рост идет как в денежном, так и в физическом выражении»,- сказал он.
Как отметил Оверчук, рост объемов торговли идет более опережающими темпами внутри союза, чем вовне. «Все это говорит о том, что союз действительно позволяет странам мобилизоваться, получать те выгоды, которые дает наш общий большой рынок, и, соответственно, развиваться дальше»,- добавил он.
По словам Оверчука, в рамках ЕАЭС необходимо и далее наращивать развитие сотрудничества в сфере высоких технологий, в частности в авиации. «Здесь, конечно же, мы видим развитие проектов с Казахстаном, Белоруссией, Киргизией, Арменией для того, чтобы авиационные разработки в области гражданской авиации, которые есть сегодня у России, становились нашими общими. Тогда на этих самолетах будут летать все, и у всех будет интерес поддерживать эту отрасль»,- указал он.
Оверчук также отметил развитие совместных проектов в области сельскохозяйственного машиностроения и в транспортно-логистическом направлении, где, по его словам, важную роль играет Казахстан.
Товарооборот агропромышленного комплекса между странами ЕАЭС по итогам прошлого года составит более $10 млрд, сообщил замминистра сельского хозяйства РФ Сергей Левин
Данные за 10 месяцев прошлого года свидетельствуют о росте товарооборота на 15-16%, добавил он. Левин отметил, что создание стабильно растущего рынка - огромное достижение для всех стран - участниц союза. Взаимная торговля носит сбалансированный характер: Россия поставляет почти столько же, сколько покупает.
За период пандемии товарооборот также стабильно рос, но замминистра отметил необходимость усиления взаимного контроля поставок сельхозпродукции.
Устранение барьеров между странами ЕАЭС может иметь экономический эффект до $21 млрд, заявил замминистра экономического развития РФ Дмитрий Вольвач.
«Устранение препятствий - за счет синхронизации национального регулирования, отмены таможенных пошлин, установления единых требований к продукции, взаимного признания разрешительных документов - имеет конкретное количественное выражение, а именно - $21 млрд, или более 1,1 п.п. совокупного ВВП ЕАЭС»,- сказал Вольвач.
Он отметил, что за последние два года на внутреннем рынке ЕАЭС удалось устранить 30 препятствий, 15 из которых представляли барьеры, нарушающие правила организации. В 2022 году планируется отменить еще 14 барьеров, добавил замминистра.
По его словам, на сегодняшний день по глубине интеграционных процессов ЕАЭС уступает лишь Европейскому союзу.