Եվրոն՝ բարգավաճման երաշխիք. եվրոպական միասնական արժույթը 20 տարեկան է
Եվրոգոտու ընդհանուր հարկաբյուջետային եւ տնտեսական քաղաքականությունը պետք է համահունչ լինի փոփոխվող գլոբալ միջավայրի նպատակներին եւ արձագանքի ապագա մարտահրավերներին:
«Ինտերֆաքս»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել են Եվրոխմբի երկրների ֆինանսների նախարարները եվրոպական միասնական արժույթի 20-ամյակին նվիրված համատեղ հոդվածում։
«Հիմա, երբ աշխարհը վերականգնվում է համավարակից, մենք պետք է միավորենք ուժերն ու ռեսուրսները՝ օգտվելու թվային արագ փոխակերպման առավելություններից եւ հաղթահարենք կլիմայի փոփոխության արտակարգ դրությունը: Այս խնդիրներից ոչ մեկը չի կարող լուծվել երկրների կողմից միայնակ։ Եվրոն ապացույցն է այն բանի, թե ինչին կարող ենք հասնել՝ աշխատելով միասին»,- գրել են նրանք եվրոպական մի քանի լրատվամիջոցներում հրապարակված հոդվածում։
Նախարարներն ընդգծում են, որ եվրոն դարձել է եվրոպական ինտեգրման ամենաշոշափելի ձեռքբերումներից մեկը՝ մարդկանց ազատ տեղաշարժի, ուսանողների փոխանակման Erasmus ծրագրի կամ ԵՄ-ում ռոմինգի վճարների վերացման հետ մեկտեղ։ «Ավելի խորը մակարդակում եվրոն արտացոլում է ընդհանուր եվրոպական ինքնությունը, խորհրդանշում ինտեգրումը որպես կայունության եւ բարգավաճման երաշխիք Եվրոպայում»,- ասված է հոդվածում։
Հեղինակները նշում են, որ 20 տարիները եվրոգոտու համար անամպ չեն եղել եւ այն ստիպված է եղել դիմակայել ճգնաժամերի։ Եվրոյի ճարտարապետությունն ի սկզբանե նախատեսված չէր սեյսմիկ ցնցումներին արձագանքելու համար, ինչպիսիք են համաշխարհային ֆինանսական եւ դրան հաջորդած սուվերեն պարտքի ճգնաժամերը: Սա հանգեցրեց եվրոգոտում կառավարման համակարգի բարեփոխմանը, ֆինանսական դժվարությունների մեջ հայտնված երկրներին աջակցության համատեղ մեխանիզմի եւ եվրոպական բանկերի համար վերահսկման ընդհանուր համակարգի ստեղծմանը: Այսինքն՝ դեպի ավելի մեծ ինտեգրում։
Այս դասերը լավ ծառայություն են մատուցել COVID-19 համավարակի ժամանակ։ Վիրուսը չի ճանաչում պետական սահմաններ եւ, հոդվածի հեղինակների կարծիքով, բացահայտել է ինչպես ԵՄ երկրների փոխկախվածության խորությունը, այնպես էլ նրանց միասնության ուժը։ Հավաքական պատասխանը ներառել է SURE ֆինանսական աջակցության սխեման, որն օգնեց պաշտպանել մոտ 31 միլիոն աշխատատեղ, եւ Եվրոպայի վերականգնման ծրագիրը՝ Next Generation EU («ԵՄ-ի հաջորդ սերունդը»): Հարկաբյուջետային քաղաքականության եւ մասնավոր հատվածի ներդրման հետ մեկ տեղ այս ծրագիրը պետք է առանցքային դեր խաղա անհրաժեշտ բարեփոխումների իրականացման եւ ներդրումների ավելացման գործում, որոնք, ըստ հոդվածի հեղինակների, «շատ երկար ժամանակ ցածր են եղել»:
Իրենց հարկաբյուջետային եւ տնտեսական քաղաքականության մեջ ԵՄ երկրները պետք է ապահովեն ֆինանսական կայունությունը, քանի որ բնակչությունը ծերանում է: Եվրոխմբի խնդիրներից նախարարները շեշտում են նորամուծություններին համընթաց քայլելու, եվրոյի միջազգային դերը խթանելու, թվային դարաշրջանին համապատասխանելու, ԵՄ-ի շրջանակում բանկային միության ամրապնդման անհրաժեշտությունը։
20 տարի առաջ՝ 2002 թվականի հունվարի 1-ին, մոտ 300 միլիոն եվրոպացիներ ստացան նոր արժույթ, որը մինչ այդ գոյություն ուներ անկանխիկ եղանակով։ Լիսաբոնից մինչեւ Հելսինկի եւ Աթենք մարդիկ սկսեցին եվրո թղթադրամներ ստանալ տեղական բանկոմատներից, սննդի եւ ծառայությունների համար վճարել եվրո մետաղադրամներով եւ արտասահման մեկնել առանց արժույթի փոխանակման:
12 ազգային արժույթներից եվրոյին անցումը պատմության մեջ իր տեսակի մեջ միակ գործարքն էր. Եվրոպական կենտրոնական բանկը (ԵԿԲ) տպեց ավելի քան 15 միլիարդ թղթադրամ, իսկ մինչեւ 2002 թվականի հունվարի 1-ը հատվեց մոտ 52 միլիարդ մետաղադրամ: Այժմ եվրոգոտուն մասնակից է 19 երկիր, եւ դեռ շատերը պատրաստվում են միանալ դրան առաջիկա տարիներին:

Общая налогово-бюджетная и экономическая политика зоны евро должна соответствовать целям в изменившейся мировой среде и реагировать на будущие вызовы.Как пишет «Интерфакс», об этом заявили министры финансов стран Еврогруппы в совместной статье, посвященной 20-летнему юбилею единой европейской валюты.«Сейчас, когда мир восстанавливается после пандемии, мы должны объединить усилия и ресурсы, чтобы воспользоваться преимуществами быстрого перехода на цифровые технологии, и преодолеть чрезвычайную ситуацию климатического изменения. Ни одна из этих проблем не может быть решена странами в одиночку. Евро - это доказательство того, чего мы можем добиться, работая вместе»,- написали они в статье, которая опубликована в нескольких европейских СМИ.Министры подчеркивают, что евро стал одним из наиболее ощутимых достижений европейской интеграции, наряду со свободным перемещением людей, программой обмена студентами Erasmus или отменой платы за мобильный роуминг в ЕС. «На более глубоком уровне евро отражает общую европейскую идентичность, символизирует интеграцию как залог стабильности и процветания в Европе», - говорится в статье. 07.12.2021 | 09:36 На банкнотах евро могут появиться лица известных людей Авторы отмечают, что эти 20 лет для еврозоны не были безоблачными и пришлось столкнуться с кризисами. Архитектура евро не была изначально предназначена для реагирования на сейсмические шоки, какими стали мировой финансовый кризис и последовавший за ним кризис суверенного долга. Это привело к реформе системы управления в зоне евро, созданию механизма совместной поддержки для стран, находящихся в бедственном финансовом положении, и общей системы надзора для европейских банков. То есть, к большей интеграции.Эти уроки сослужили хорошую службу в пандемии COVID-19. Вирус не признает государственных границ и, по мнению авторов статьи, выявил как глубину взаимозависимости стран ЕС, так и силу их единства. Коллективный ответ включал схему финансовой помощи SURE, которая помогла защитить около 31 миллиона рабочих мест, а также план восстановления Европы - Next Generation EU («Следующее поколение ЕС»). В сочетании с бюджетной политикой и вкладом частного сектора этот план должен сыграть ключевую роль в проведении многих необходимых реформ и увеличении инвестиций, уровень которых, по словам авторов статьи, «очень долго был низким».В своей налогово-бюджетной и экономической политике страны ЕС должны обеспечить финансовую устойчивость, поскольку их население стареет. Среди задач Еврогруппы министры выделяют необходимость идти в ногу с инновациями, продвигать международную роль евро, соответствовать эпохе цифровых технологий, укреплять банковский союз в рамках ЕС.20 лет назад - 1 января 2002 года, около 300 миллионов жителей Европы получили в руки новую валюту, которая до того дня существовала в безналичной форме. От Лиссабона до Хельсинки и Афин люди начали снимать банкноты евро в местных банкоматах, расплачиваться за продукты и услуги монетами евро и ездить за границу без обмена валюты.Переход с 12-и национальных валют на евро был единственной в своем роде операцией в истории: Европейский центральный банк (ЕЦБ) напечатал более 15 миллиардов банкнот, а к 1 января 2002 года было отчеканено около 52 миллиардов монет. Сейчас в еврозоне находятся 19 стран, и еще многие готовятся присоединиться к ней ближайшие годы. Tweet Просмотры 4930