Ավստրիայի նախկին կանցլերը կմեկնի ԱՄՆ՝ զբաղվելու ներդրումային բիզնեսով
Ավստրիայի նախկին կանցլեր Սեբաստիան Կուրցը հաջորդ տարի կսկսի աշխատել ԱՄՆ-ում մասնավոր ընկերությունում, գրում է RBC-ն՝ վկայակոչելով Österreich թերթի աղբյուրները։
Ըստ թերթի՝ Սուրբ Ծննդից առաջ Կուրցը պայմանագիր է կնքել ներդրումների ոլորտում մասնագիտացած ընկերություններից մեկի հետ։ Ընկերության անունը չի նշվում, սակայն թերթը գրում է, որ նախկին կանցլերի տարեկան եկամուտը կկազմի €500 հազար։
Kronen Zeitung պարբերականն իր հերթին հայտնում է, որ Կուրցը կլինի Սիլիկոնյան հովտում գտնվող ընկերության մենեջեր։ Նա իր նոր աշխատանքին կանցնի փետրվարին։
Կուրցը դարձել է Ավստրիայի կանցլեր 2017 թվականի դեկտեմբերին եւ եղել է կառավարության ամենաերիտասարդ ղեկավարը Եվրոպայում. այն ժամանակ նա 31 տարեկան էր:
2021 թվականի հոկտեմբերին Կուրցը լքեց պաշտոնը կոռուպցիայի մեջ մեղադրանքների պատճառով: Հետաքննությունը Կուրցին եւ նրա մերձակա գործընկերներին կասկածել է 2016-2018 թվականներին կաշառակերության եւ պաշտոնեական դիրքի չարաշահման, ինչպես նաեւ Österreich պարբերականը կաշառելու մեջ, որը կանցլերի հեղինակության վրա դրական ազդեցություն ունեցող նյութեր էր հրապարակում։
Կուրցը հերքել է բոլոր մեղադրանքները, իսկ կառավարության ղեկավարի պաշտոնը լքելու որոշումը բացատրել «քաոսից խուսափելու եւ կայունություն ապահովելու» ցանկությամբ։ Նա հայտարարել է, որ մնալու է Ավստրիայի ժողովրդական կուսակցության ղեկավարը։

Экс-канцлер Австрии займется инвестиционным бизнесом в США
Бывший канцлер Австрии Себастьян Курц в следующем году начнет работать в частной компании в США, пишет RBC со ссылкой на источники газеты Österreich.
По данным издания, Курц подписал контракт с одной из фирм, которая занимается сферой инвестиций, незадолго до рождества. Название компании не уточняется, но газета пишет, что годовой доход экс-канцлера составит €500 тыс.
Издание Kronen Zeitung в свою очередь передает, что Курц будет менеджером в одной из компаний в Кремниевой долине. К новой работе он приступит в феврале.
Курц стал канцлером Австрии в декабре 2017 года и был самым молодым главой правительства в Европе: на тот момент ему был 31 год.
В октябре 2021-го он покинул должность на фоне обвинений в коррупции. Следствие заподозрило Курца и его ближайших соратников во взяточничестве и превышении служебных полномочий в период с 2016 по 2018 год, а также в подкупе издания Österreich, которое публиковало материалы, положительно влияющие на имидж канцлера.
Курц отверг все обвинения, а решение уйти с поста главы правительства объяснил желанием «избежать хаоса и обеспечить стабильность». Он сообщил, что останется лидером Австрийской народной партии.