Moody’s-ը բարձրացրել է ԱԿԲԱ-Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկի վարկանիշը
Երեւան /Մեդիամաքս/. Moody’s Investors Service վարկանիշային գործակալությունը ԱԿԲԱ-Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկի վարկանիշը## Ba2-ից բարձրացրել է մինչեւ Ba1` տեղական եւ արտասահմանյան արտարժույթով երկարաժամկետ ավանդների համար (GLC):
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, վարկանիշի բարձրացումը պայմանավորված է Հայաստանի բանկային համակարգում ԱԿԲԱ-Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկի տեսակարար կշռի ավելացմամբ եւ Հայաստանի երրորդ խոշորագույն բանկի կարգավիճակում իր դիրքերի ամրապնդմամբ:
2007 թվականին ԱԿԲԱ-Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկի մասնաբաժինը Հայաստանի բանկային համակարգում ըստ ակտիվների եւ վարկային ներդրումների գերազանցել է համապատասխանաբար 10 եւ 13 տոկոսը:
Moody’s-ը նշում է, որ եթե Հայաստանի բանկային համակարգն շարունակի աճել այն նույն տեմպերով, ինչ նախորդ տարիներին, ապա կապիտալ միջոցների հասանելիությունը կհանդիսանա բանկի շուկայական դիրքը բնութագրող կարեւոր գործոն:
Մինչդեռ, Moody’s-ը նշում է, որ ԱԿԲԱ-Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկը գտնվում է պոտենցիալ փոփոխվող գործառնական միջավայրում` բարձր քաղաքական ռիսկերով, որոնք դրսեւորվեցին հետընտրական շրջանում:
«Չնայած տեղեկություներին ակտիվների գերազանց որակի մասին, բանկի վարկային փաթեթը պետք է անցնի վստահության ողջ շրջանակը, եւ, հետեւաբար, բանկի վարկային կորուստների ռիսկը հանդիսանում է չստուգված ու, հավանական է, նվազեցված»,- ասվում է Moody’s Investors Service-ի հաղորդագրության մեջ:

Агентство Moody’s повысило рейтинг АКБА-Кредит Агрикол Банка
Ереван /Медиамакс/. Рейтинговое агентство Moody’s Investors Service повысило рейтинг АКБА-Кредит Агрикол## Банка с Ba2 до Ba1 по долгосрочным вкладам в местной и иностранной валюте (GLС).
Как сообщает агентство Медиамакс, повышение рейтинга, согласно Moody’s, обусловлено увеличением удельного веса АКБА-Кредит Агрикол Банка в банковской системе Армении и упрочением его позиций в качестве третьего крупнейшего банка Армении.
В 2007 году доля АКБА-Кредит Агрикол Банка в банковской системе Армении по активам и по кредитным вложениям превысила, соответственно, 10% и 13%.
Moody’s отмечает, что если банковский сектор Армении будет расти теми же темпами, что и в последние годы, доступ к капитальным фондам станет важным фактором, определяющим рыночную позицию банка.
Между тем, Moody’s отмечает, что АКБА-Кредит Агрикол Банк находится в потенциально волатильной операционной среде с повышенными политическими рисками, которые проявились в поствыборных событиях.
«Несмотря на сообщения об отличном качестве активов, кредитный портфель банка должен пройти через весь круг доверия, и, таким образом, риск кредитных потерь банка является непроверенным и, вероятно, заниженным», - говорится в сообщении Moody’s Investors Service.