ԿԲ խորհուրդը բարձրացրեց վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը` սահմանելով այն 7.50 % մակարդակի վրա
Երեւան /Մեդիամաքս/. Հայաստանի Կենտրոնական բանկի Խորհուրդն այսօր## բարձրացրել է վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 0.25 տոկոսային կետով` սահմանելով այն 7.50 %:
Թեև 2008 թվականի հուլիսին հունիսի նկատմամբ արձանագրվել է 2,2% գնանկում` 12-ամսյա գնաճը ավելանալով շուրջ 1 տոկոսային կետով կազմել է 10,7%, այսօր ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին հայտնեցին ՀՀ ԿԲ մամլո ծառայությունում:
ԿԲ խորհուրդը հաստատեց, որ չնայած պարենային որոշ ապրանքների միջազգային գների նախորդ ամիսներին արձանագրված նվազման միտումը շարունակվել է, սակայն վերջինս դարձյալ չի արտահայտվել ներքին գների վրա: Միաժամանակ, չնայած հուլիս ամսվա երկրորդ կեսից նավթի միջազգային գների որոշակի նվազմանը, վերջինիս հետագա փոփոխությունների ուղղության վերաբերյալ անորոշությունները շարունակում են պահպանվել: Այս պարագայում, չեն թուլացել նաև գնաճի ներուժի երկրորդային ազդեցությունները, ինչը շարունակում է արտահայտվել ոչ պարենային ապրանքների գներում և ծառայությունների սակագներում:
Հաշվի առնելով գնաճի բարձր տեմպերի պահպանումը և կարևորելով գնաճային սպասումների մեղմման և նպատակային թիրախից շեղումների նվազեցման խնդիրները` ԿԲ-ի խորհուրդը մնում է այն համոզման, որ վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի հետագա ճշգրտումը կախված կլինի առաջիկա ամիսներին համաշխարհային շուկաներում ապրանքների գների վերոնշյալ միտումներին ներքին գների արձագանքման արագությունից և չափից:

Совет ЦБ Армении поднял ставку рефинансирования до 7.50 %
Ереван /Медиамакс/. Совет Центрального банка Армении поднял сегодня ставку рефинансирования## на 0.25 процентных пункта, установив ее на уровне 7.50%.
На заседании было отмечено, что в июле 2008 года по отношению к июню была зарегистрирована дефляция в размере 2.2 %, однако показатель инфляции в годовом разрезе вырос почти на 1 процентный пункт и составил 10.7 %.
Совет ЦБ отметил, что несмотря на отмеченную в последние месяцы тенденцию по снижению международных цен продовольствие, она вновь не отразилась на внутренних ценах.
Было также отмечено, что несмотря на определенное снижение международных цен на нефтепродукты, отмеченное со второй половины июля, неопределенность относительно дальнейших изменений цен сохраняется.
Совет ЦБ отметил, что дальнейшее уточнение ставки рефинансирования будет зависеть от скорости и объема реакции внутренних цен на тенденции на международных рынках.