IDBank․ Տեղեկացված ես՝ պաշտպանված ես
IDBank-ը նշում է, որ հաճախորդների տեղեկատվական, ֆինանսական անվտանգությունն ապահովելու համար բանկերում եւ վճարահաշվարկային համակարգերում հատուկ ստորաբաժանումներ են աշխատում ու հսկայական ներդրումներ են կատարվում։
Ինչո՞ւ․ որովհետեւ 21-րդ դարում բարձի տակ կամ պահարանի թաքուն անկյունում պահված գումարը գողանալն այլեւս նորաձեւ չէ․ հիմա կան շատ ավելի նորաձեւ եւ գործուն տարբերակներ, որոնք, սակայն, իրականություն չեն դառնա, եթե մեր հասարակությունը լինի տեղեկացված։
Ի՞նչ միջոցներ են հիմա կիրառում զեղծարարները բանկային քարտերից կամ վճարահաշվարկային համակարգերի միջոցով գումար կորզելու նպատակով․ հարցերին պատասխանները ստանալու համար IDBank-ը ներկայացրել է հարցազրույց բանկի Տեղեկատվական անվտանգության ղեկավար Արմեն Կիրակոսյանի հետ։
- Պարոն Կիրակոսյան, մենք անընդհատ խոսում ենք այն մասին, որ զեղծարարները մարդկանց հաշիվներից կարող են գումարներ կորզել․ վերջապես ի՞նչ դեպքեր են հայտնի, ինչպե՞ս են տեղի ունենում 21-րդ դարի գողությունները եւ ի՞նչ պետք է իմանան Ձեր հաճախորդները եւ օգտատերերը պաշտպանված լինելու համար։
- Տեղեկատվական տեխնոլոգիաները զարգանում են, միաժամանակ զարգանում են նաեւ զեղծարարները, որոնք նորանոր միջոցներ են փնտրում եւ գտնում համակարգեր կոտրելու կամ որոշակի տվյալներ գողանալու համար, իսկ 21-րդ դարում կարեւորագույն արժեքներ են ժամանակը եւ տվյալները։ Քանի որ բանկային համակարգը ՀՀ-ում ամենապաշտպանված համակարգերից է, եւ մենք կիրառում ենք ՏԱ համաշխարհային բոլոր ստանդարտներին համապատասխան միջոցներ, այսինքն՝ մեր կողմից անում ենք ամեն ինչ կայուն, վստահելի եւ պաշտպանված համակարգ ունենալու համար, կցանկանայի կենտրոնանալ այն դեպքերի վրա, երբ մարդիկ դառնում են խաբեության զոհ՝ անգամ չպատկերացնելով, որ իրենց անձնական տվյալները տրամադրելով, ինչպես ասում են, օտարին իրենց տան բանալին են հանձնում։ Մի քանի դեպք նկարագրեմ․
1․ Զեղծարարները բանկի կեղծ մասնաճյուղեր են բացում, ընդ որում՝ դրանք կարող են կրել բանկի իրական անունից եւ լոգոյից քիչ տարբերվող անուն ու տարբերանշան, իրական առցանց բանկինգի միջոցով վարկ են ձեւակերպում հաճախորդի անունով, բայց հաճախորդին տալիս են ստացված գումարի, ասենք, 70-80%-ը։ Բայց չէ՞ որ հաճախորդը կրում է վարկի ամբողջ գումարի բեռը։ Այստեղ շատ կարեւոր է հասկանալ, որ որեւէ մեկը Ձեր անունից չի կարող առցանց վարկ ձեւակերպել, եթե այս կամ այն կերպ չտիրանա Ձեր անձնական տվյալներին։
2․ Զեղծարարները այցելում են մարդկանց բնակարաններ, բարեգործական նախաձեռնության անվան տակ գրանցում նրանց տվյալները, նրանց իսկ հեռախոսով գրանցում բանկի բջջային հավելվածում, անգամ տեղում լուսանկարում, անցնում նույնականացում եւ կրկին վարկ են ձեւակերպում նրանց անունով․ այս անգամ իրական վարկառուին ոչ մի լումա չի հասնում․ զեղծարարները պարզապես լքում են բնակարանը՝ նախապես վարկի ամբողջ գումարն իրենց հաշվին փոխանցելուց հետո։ Այսինքն՝ մարդիկ օտարներին են տրամադրում իրենց սմարթֆոնները եւ անձնական տվյալները։
3․ Զեղծարարները կապվում են օգտատերերի հետ հեռախոսով կամ սոցցանցերով եւ, օրինակ, նշում, որ խաղարկություն է անցկացվելու եւ իրենց հաշվին շահելու դեպքում որոշակի գումար կփոխանցվի․ այդ պատրվակով կրկին գրանցում են մարդկանց բանկի բջջային հավելվածում, կատարում վերը նշված գործողությունները։ Խաղարկությունը, իհարկե, տեղի չի ունենում, մարդիկ ոչինչ էլ չեն շահում, ավելին՝ «շահում են» վարկային բեռ, որի մասին անգամ գլխի չեն ընկնում, եւ որոշ ժամանակ անց բանկից ծանուցում են ստանում վճարումը կատարելու անհրաժեշտության մասին եւ չվճարելու դեպքում հայտնվում են սեւ ցուցակում։
4․ Սոցցանցերում լինում են նաեւ դեպքեր, երբ օգտատերերին գրում են իրենց ընկերների կոտրած օգտահաշիվներից եւ խնդրում են շտապ գումար փոխանցել։ Սա էլ խաբեության մեկ այլ ձեւ է։
Իրականում՝ տարբերակները շատ են, քանի որ, ինչպես նշեցի, զեղծարարները երեւակայության եւ ռիսկի պակաս, կարծես թե, չունեն, բայց «Տեղեկացված ես՝ պաշտպանված ես» սկզբունքը մեզ միանշանակ կարող է պաշտպանել։
- Ձեր նշած դեպքերում ինչպե՞ս կարող են պաշտպանվել քաղաքացիները։
- 21-րդ դարում շատ գործընթացներ կյանքում տեղի են ունենում նոր տեխնոլոգիաների կիրառմամբ։ Հետեւաբար ոչ միայն վերը նշված, այլեւ մի շարք այլ դեպքերում կօգնի տեղեկատվական անվտանգության հիգիենայի հիմնական կանոնները պահպանելը․ պարզապես անհրաժեշտ է՝
•    Որեւէ մեկին, անգամ մտերիմ հարազատին չտրամադրել բանկային կոդ, գաղտնաբառ, PIN-կոդ, բանկային հավելվածի գաղտնաբառ, կոդ եւ այլն։ Հիշենք, որ սրանք բոլորը Ձեր բնակարանի բանալիներն են։
•    Որեւէ մեկին թույլ չտալ Ձեր հեռախոսով որեւէ գործողություն անել, հատկապես՝ հավելված ներբեռնել, նկարել Ձեզ կամ Ձեր փաստաթղթերը եւ այլն։ Սմարթֆոնը մեր օրերում ինֆորմացիայի կարեւորագույն կրիչ է հանդիսանում։ Եվ այն պետք է պաշտպանված լինի գաղտնաբառով։
•    Վարկի կարիք ունենալու դեպքում այն վերցնել անձամբ միայն ու միայն բանկից՝ անձամբ ներբեռնելով Idram&IDBank բջջային հավելված, անձամբ անցնելով հեռավար նույնականացում եւ անձամբ դիմել առցանց վարկի համար կամ նույնը անել՝ այցելելով բանկի մասնաճյուղեր, որոնց հասցեները կարող եք գտնել բանկի պաշտոնական կայքում։
•    Բանկի կամ Իդրամ ընկերության կողմից անցկացվող խաղարկությունների մասին տեղեկանալ բացառապես ընկերությունների պաշտոնական հաղորդակցման ուղիներով՝ պաշտոնական կայք, սոցցանցեր, էլեկտրոնային փոստ եւ այլն։ Կասկածելի նամակներ ստանալու դեպքում էլ դրանց իսկությունը ստուգել՝ զանգահարելով բանկ կամ Իդրամ։
•    Սոցցանցերով անգամ Ձեր մտերիմ ընկերներից գումար փոխանցելու խնդրանք ստանալու դեպքում անպայման ստուգել՝ զանգահարելով նրան՝ ստուգելու համար թե արդյո՞ք Ձեզ իսկապես դիմել է Ձեր ընկերը, թե՞ նրա էջը կոտրված է։
Նման օգտակար խորհուրդներ կարելի է անվերջ թվարկել, սակայն կարեւորն այն է, որ օգտագործեք 21-րդ դարի՝ ինֆորմացիայի իսկության մեջ հավաստիանալու ամենագործուն ձեւը՝ կասկածել, համեմատել, ստուգել։ Ի դեպ, IDBank-ը տեղեկատվական արշավ է մեկնարկել, եւ մեր սոցիալական ցանցերի էջերում կգտնեք հոլովակներ, որոնք նկարագրում են զեղծարարության այս կամ այն դեպքը, եւ խորհուրդ տալիս, թե ինչպես վարվել։ Այնպես որ, հետեւե՛ք սոցցանցերում մեր էջերին եւ եղեք տեղեկացված ու պաշտպանված։

IDBank։ Проинформирован - значит защищен
IDBank отмечает, что для обеспечения информационной и финансовой безопасности клиентов в банках и платежно-расчетных системах работают специальные подразделения и осуществляются огромные вложения.
Почему? Потому что в 21-ом веке кража денег из-под подушки или из потайного угла в шкафу уже не модно, в наши дни есть более модные и действенные способы, которые, однако, не воплотятся в реальность, если наше общество будет осведомленным.
К каким мерам сейчас прибегают мошенники для вымогательства денег с банковских карт или платежных систем? Для получения ответов на вопросы IDBank представил интервью с руководителем Отдела информационной безопасности банка Арменом Киракосяном.
- Г-н Киракосян, мы постоянно говорим о том, что мошенники могут вымогать деньги со счетов людей. В конце концов, какие случаи известны, как происходят кражи 21 века и что должны знать Ваши клиенты, пользователи для того, чтобы быть защищенными?
- Информационные технологии развиваются, одновременно развиваются также хакеры, которые выискивают и находят все новые способы для взлома систем и кражи определенных данных, а в 21-ом веке наиболее важными ценностями являются время и данные. Так как банковская система в РА одна из наиболее защищенных систем, и мы применяем меры, соответствующие всем мировым стандартам ИБ, иными словами, мы делаем все возможное для того, чтобы иметь стабильную, надежную и защищенную систему, я бы хотел сфокусироваться на случаи, когда люди становятся жертвами мошенничества, даже не подозревая, что предоставляя свои персональные данные, так сказать, незнакомцам, они передают им ключи от своей квартиры.
Опишу несколько случаев:
1. Мошенники открывают фальшивые филиалы банка, при этом, они могут носить название и логотип, мало отличающиеся от настоящих названия и логотипа банка, оформляют кредит на имя клиента через действующий онлайн банкинг, однако клиенту передают, скажем, 70-80% от полученной суммы. Но ведь клиент несет бремя всей суммы кредита, не так ли? Очень важно понимать, что никто не сможет подать заявку на получение онлайн кредита от Вашего имени, если он тем или иным образом не завладеет Вашими личными данными.
2. Мошенники ходят по квартирам людей, под именем благотворительной инициативы регистрируют их данные, их же телефонами регистрируются в мобильном приложении банка, даже делают фотографию на месте, проходят идентификацию и опять таки оформляют кредит на имя этих людей; в таком случае реальные заёмщики не получают ни копейки, мошенники просто покидают квартиру после того, как предварительно переведут всю сумму кредита на свой счет. По сути, люди предоставляют незнакомым людям свои смартфоны и личные данные.
3. Мошенники связываются с пользователями по телефону или через соц. сети и, к примеру, сообщают, что будет проведен розыгрыш и в случае выигрыша на их счет будет переведена определенная сумма; под этим предлогом они регистрируют людей в мобильном приложении банка, выполняют указанные выше действия. Розыгрыш, конечно же, не проводится и люди ничего не выигрывают, скажу больше, их «выигрышем» становиться кредитное бремя, о котором они даже не догадываются, и спустя некоторое время получают от банка уведомления о необходимости выполнить оплату и, в случае не выплаты, появляются в «черном списке».
4. В социальных сетях бывают также случаи, когда пользователям пишут через взломанные страницы их друзей и просят срочно перевести суммы. Это еще одна форма обмана.
На самом деле вариантов много, так как, как я уже заметил, у мошенников, кажется, достаточно воображения и риска, однако принцип «Проинформирован – значит защищен» однозначно может нас защитить.
- Как могут защититься граждане в указанных Вами случаях?
- В 21-ом веке многие процессы в жизни происходят с применением новых технологий. Следовательно, не только в вышеупомянутых, но также в ряде других случаев в различных процессах в жизни в общем, на помощь придет соблюдение основных правил гигиены в плане информационной безопасности. Просто необходимо:
•    Не предоставлять банковский код, пароль, PIN код, пароль от банковского приложения и т.д. никому, даже близким родственникам. Помните, что они являются ключами от Вашей квартиры.
•    Не позволять кому-либо выполнять какие-либо действия в Вашем телефоне, в частности загружать приложения, фотографировать Вас или Ваши документы и прочее. В наши дни смартфон является важнейшим носителем информации и должен быть защищен паролем.
•    Если Вам необходим кредит, то берите его лично исключительно только от Банка, лично загрузив мобильное приложение Idram&IDBank, лично пройдя дистанционную идентификацию и лично подав заявку на онлайн кредит или осуществив то же самое посетив филиалы Банка, адреса которых можете найти на официальном сайте Банка.
•    Получайте информацию о розыгрышах, проводимых Банком или компанией Idram, исключительно через официальные средства коммуникации компаний, такие как официальный сайт, социальные сети, электронная почта и т.д. В случае получения подозрительных писем проверять их подлинность, позвонив в Банк или Идрам.
•    В случае получения просьбы о переводе денег даже от Ваших близких друзей, обязательно проверить информацию, позвонив им, чтобы проверить, действительно ли к Вам обратился Ваш друг, или его/ее страница взломана.
Такие полезные советы можно перечислять бесконечно, однако важно то, чтобы Вы использовали самый действенный способ проверки подлинности информации в 21-ом веке – подозревать, сравнивать, проверять. Между прочим, IDBank начал информационную кампанию, и на наших страницах в социальных сетях Вы можете найти разные ролики, которые описывают тот или иной случай мошенничества и советуют, как действовать в таких случаях. А значит, следите за нашими страницами в соц. сетях и будьте проинформированными и защищенными.