Fitch միջազգային վարկանիշային գործակալությունը հաստատել է Թուրքիայի վարկանիշները՝ փոխելով դրանց կանխատեսումը «կայունից» «բացասական», հաղորդում է Finmarket-ը։Fitch-ի փորձագետները վարկանիշների կանխատեսման վատթարացումը բացատրում են թուրքական լիրայի կտրուկ թուլացմամբ եւ երկրում գնաճի աճով` Թուրքիայի Կենտրոնական բանկի քաղաքականության հապճեպ մեղմացման եւ 2023թ․ նախագահական ընտրություններից առաջ տնտեսական խթանների աճեցման հեռանկարների ֆոնին: «Ստեղծված իրավիճակը ռիսկեր է առաջացնում մակրոտնտեսական եւ ֆինանսական կայունության համար եւ կարող է մեծացնել ճնշումը արտաքին ֆինանսավորման առումով»,- ասված է գործակալության հաղորդագրության մեջ։Թուրքիայի արտարժույթով եւ տեղական արժույթով երկարաժամկետ թողարկողի դեֆոլտի վարկանիշները հաստատվել են «BB-», կարճաժամկետներինը՝ «B» մակարդակներում, երկրի վարկանիշի առաստաղը՝ «BB-»:Այս տարվա սկզբից լիրան ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ նվազել է 46%-ով, իսկ սեպտեմբերից՝ 38%-ով, նշում է Fitch-ը։«Բացասական իրական տոկոսադրույքները, դրամավարկային քաղաքականության կողմնորոշիչների բացակայությունը, պետական պաշտոնյաների պնդումները, որ թույլ լիրան տնտեսական զարգացման ռազմավարության մաս է, ինչպես նաեւ ուժեղացող գնաճը կշարունակեն ճնշում գործադրել թուրքական ազգային արժույթի վրա»,- նշվում է Fitch-ի հաղորդագրության մեջ:Գործակալության փորձագետներն ակնկալում են, որ 2021 թվականի վերջում գնաճը Թուրքիայում կկազմի 25%, իսկ 2022-2023 թվականներին՝ միջինում 20%։ 02.12.2021 | 11:09 Էրդողանը փոխել է ֆինանսների նախարարին Banks.am-ը հիշեցնում է, որ թուրքական լիրայի փոխարժեքի ռեկորդային անկման ֆոնին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն օրերս փոխել էր ֆինանսների եւ գանձապետարանի նախարարին։ Լյութֆի Էլվանի փոխարեն ֆինանսների նախարարի պաշտոնում նշանակել է նրա տեղակալը՝ Նուրեդին Նեբաթին։ Tweet Դիտում՝ 5433

Международное рейтинговое агентство Fitch подтвердило рейтинги Турции, но изменило их прогноз на «негативный» со «стабильного», cообщает Finmarket.ru.Эксперты Fitch объясняют ухудшение прогноза рейтингов резким ослаблением лиры и усилением инфляции в стране на фоне поспешного смягчения политики турецким ЦБ и перспектив наращивания экономических стимулов перед президентскими выборами 2023 года.«Сложившаяся ситуация создает риски для макроэкономической и финансовой стабильности и может усилить давление в плане внешнего финансирования»,- говорится в пресс-релизе агентства.Долгосрочные рейтинги дефолта эмитента (РДЭ) в иностранной и национальной валюте Турции подтверждены на уровне «BB-», краткосрочные РДЭ - «B», потолок странового рейтинга - «BB-».Лира упала на 46% относительно доллара США с начала текущего года и на 38% с сентября, отмечают в Fitch.«Отрицательные реальные процентные ставки, отсутствие ориентиров денежно-кредитной политики, заявления представителей власти о том, что слабая лира является частью стратегии экономического развития, а также усиливающаяся инфляция будут и дальше оказывать давление на турецкую национальную валюту»,- говорится в пресс-релизе Fitch.Эксперты агентства ожидают, что инфляция в Турции к концу 2021 года достигнет 25% и составит в среднем 20% в 2022-2023 гг. 02.12.2021 | 11:09 Эрдоган сменил министра финансов Banks.am напоминает, что на фоне рекордного падения курса турецкой лиры президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган на днях сменил министра финансов и казначейства. Вместо Лютфи Эльвана на пост министра финансов назначен его заместитель - Нуреддин Небати. Tweet Просмотры 5437