ԵՄ-ն €300 մլրդ կներդնի ենթակառուցվածքային, թվային եւ կլիմայական նախագծերում
Եվրամիությունը (ԵՄ) մտադիր է մինչեւ 2027 թվականը €300 միլիարդ ներդնել ամբողջ աշխարհում ենթակառուցվածքային, թվային եւ կլիմայական նախագծերում:
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նախօրեին Բրյուսելում հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի (ԵՀ) ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը։
«Մինչեւ 2027 թվականը մենք ներդնում ենք €300 միլիարդ՝ աջակցելու մեր առաջնահերթություններին՝ ուղղված կանաչ եւ թվային անցումներին»,- ասել է նա:
Ինչպես նշվում է ԵՀ հայտարարության մեջ, միջոցները կուղղվեն ենթակառուցվածքային, թվային եւ կլիմայական նախագծերին, որոնք կնպաստեն, այսպես կոչված, կանաչ անցմանը։
«Այս ծրագիրն ուղղված է ներդրումների ավելացմանը, որոնք նպաստում են ժողովրդավարական արժեքների ու բարձր չափանիշների, լավ կառավարման եւ թափանցիկության, իրավահավասար գործընկերության, էկոլոգիապես մաքուր եւ անվտանգ ենթակառուցվածքների ու մասնավոր հատվածի խթանող ներդրումների առաջմղմանը»,- մեկնաբանել է ԵՀ-ն ներդրումային նոր ծրագիրը:
Միաժամանակ, Եվրահանձնաժողովը դեռ չի նշել կոնկրետ նախագծեր, որոնցում գումարներ կներդրվեն։
«ԵՄ ինստիտուտները, անդամ պետությունները եւ եվրոպական ֆինանսական հաստատությունները կհամագործակցեն եվրոպական բիզնեսի, ինչպես նաեւ գործընկեր երկրների կառավարությունների, քաղաքացիական հասարակության եւ մասնավոր հատվածի հետ»,- ընդգծել է ԵՀ-ն։

ЕС инвестирует €300 млрд в инфраструктурные, цифровые и климатические проекты
Евросоюз (ЕС) намерен к 2027 году инвестировать €300 млрд в инфраструктурные, цифровые и климатические проекты по всему миру.
Как передает ТАСС, об этом накануне в Брюсселе заявила глава Еврокомиссии (ЕК) Урсула фон дер Ляйен.
«Мы инвестируем €300 млрд к 2027 году, чтоб поддержать наши приоритеты - зеленый и цифровой переходы»,- сказала она.
Как отмечается в заявлении ЕК, средства будут направлены на инфраструктурные, цифровые и климатические проекты, которые будут способствовать так называемому зеленому переходу.
«Этот план - увеличение инвестиций, способствующих продвижению демократических ценностей и высоких стандартов, благого управления и прозрачности, равноправного партнерства, экологически чистой и безопасной инфраструктуры и стимулирующих инвестиций частного сектора»,- комментирует ЕК новый план инвестиций.
При этом Еврокомиссия пока не называет конкретных проектов, в которые будут инвестированы средства.
«Институты ЕС, государства-члены и европейские финансовые институты будут сотрудничать с европейским бизнесом, а также правительствами, гражданским обществом и частным сектором в странах-партнерах»,- подчеркивает ЕК.