2022թ․ ԵԱԶԲ-ն Հայաստանում կանխատեսում է 4,8% տնտեսական աճ
Եվրասիական զարգացման բանկի (ԵԱԶԲ) կանխատեսումների համաձայն՝ ընթացիկ տարվա արդյունքներով Հայաստանում ՀՆԱ-ի աճը կկազմի 4,5%, իսկ 2022 թվականին՝ 4,8%։
Հաջորդ տարվա վերջին գնաճը Հայաստանում սպասվում է 5%-ի մակարդակում։ 2022 թվականին Հայաստանում դոլարի փոխարժեքը միջինում կանխատեսվում է 466 դրամ մեկ ԱՄՆ դոլարի դիմաց։
«Բազային սցենարով ԵԱԶԲ անդամ երկրներում ՀՆԱ-ի աճը 2022 թվականին կանխատեսվում է 2,9%՝ 2021 թվականի 4%-ից հետո։ Տնտեսական աճը ավելի բարձր կմնա մինչհամավարակային տեմպերից, որոնք 2019 թվականին կազմում էին 2,3%։ Դրան կնպաստեն պետությունների կողմից ներդրումներին աջակցելու միջոցառումները, սպասարկման ոլորտում ակտիվությունը վերականգնելու ներուժի իրացումը, ինչպես նաեւ նավթի արդյունահանման ավելացումը։
«Ռուսաստանում 2022 թվականին ՀՆԱ-ի աճը կանխատեսում ենք 2,8%, Ղազախստանում՝ 4,2%։ Էներգիայի համաշխարհային բարձր գները եւ կառավարության զարգացման ծրագրերը կաջակցեն տարածաշրջանի խոշորագույն տնտեսությունների ակտիվությանը: 2022 թվականին ՀՆԱ-ի աճի ուժեղ ցուցանիշներ են կանխատեսվում Հայաստանում եւ Ղրղզստանում՝ համապատասխանաբար 4,8% եւ 4,5%։ Այս երկրների տնտեսությունները կվերականգնեն մինչհամավարակային մակարդակը։ Տաջիկստանում սպասվում է տարեկան մոտ 6-7% կայուն տնտեսական աճ: Բելառուսում, բազային սցենարով, 2022 թվականին ակնկալում ենք ՀՆԱ-ի 0,7% աճ»,- ասել է ԵԱԶԲ-ի Վարչության նախագահի տեղակալ Ռուսլան Դալենովը:

ЕАБР: В 2022 году рост ВВП в Армении составит 4,8%
Согласно прогнозам Евразийского банка развития (ЕАБР), по итогам текущего года рост ВВП в Армении составит 4,5%, а в 2022 году - 4,8%.
На конец 2022 года инфляция в Армении ожидается в размере 5%. В среднем за 2022 год курс доллара в Армении прогнозируется на уровне 466 драмов за один американский доллар.
«В базовом сценарии рост ВВП государств - участников ЕАБР прогнозируется в размере 2,9% в 2022 году после 4% в 2021 году. Экономический рост останется выше допандемийных темпов, которые составляли 2,3% в 2019 году. Этому будут способствовать меры государств по поддержке инвестиций, реализация потенциала восстановления активности в сфере услуг, а также наращивание производства нефти.
В России прогнозируем рост ВВП на 2,8% в 2022 году, в Казахстане - на 4,2%. Высокие мировые цены на энергоресурсы и государственные программы развития поддержат экономическую активность в крупнейших экономиках региона. Сильные показатели роста ВВП в 2022 году прогнозируются в Армении и Кыргызстане - 4,8 и 4,5% соответственно. Экономики этих стран завершат восстановление к допандемическим уровням. В Таджикистане ожидается выход к устойчивым темпам экономического роста - около 6-7% в год. В Беларуси в базовом сценарии ожидаем рост ВВП на 0,7% в 2022 году»,- отметил заместитель председателя Правления ЕАБР Руслан Даленов․