2021 թվականին երրորդ տարին անընդմեջ գինու համաշխարհային արտադրությունը կլինի միջինից ցածր՝ ուշ գարնանային ցրտահարությունների եւ, ընդհանուր առմամբ, անբարենպաստ կլիմայական պայմանների պատճառով։«Կոմերսանտ»-ի փոխանցմամբ՝ նման կանխատեսմամբ է հանդես եկել Խաղողագործության եւ գինեգործության միջազգային կազմակերպությունը (OIV):OIV-ը 2021 թվականին գինու համաշխարհային արտադրությունը կանխատեսում է 247.1-253.5 միլիոն հեկտալիտր մակարդակում: Այսպիսով, ցուցանիշը կմոտենա 2017 թվականի ռեկորդային ցածր մակարդակին։OIV-ի գնահատականներով՝ մինչեւ տարեվերջ գինու համաշխարհային արտադրությունը կնվազի առնվազն 7%-ով՝ համեմատած վերջին 20 տարվա միջին ցուցանիշների հետ։ «2021 թվականին գինու արտադրության ծավալը կարելի է չափազանց ցածր համարել, այն կմոտենա չորս տարի առաջ արձանագրված պատմական ցածր մակարդակին»,- նշել են փորձագետները։ 19.04.2021 | 11:51 €1 մլրդ Ֆրանսիայի ֆերմերներին՝ «21-րդ դարի ամենամեծ ագրոաղետից» հետո Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Ֆրանսիան 2021 թվականին գրեթե մեկ երրորդով ավելի քիչ գինի կարտադրի, քան 2020 թվականին։ Գարնանային ցրտահարությունը լուրջ վնաս է հասցրել երկրի խաղողի այգիներին, հայտնել էր Ֆրանսիայի գյուղատնտեսության նախարարությունը։ Վերջինիս տվյալներով՝ գինեգործները կպատրաստեն 33 միլիոն հեկտալիտրից մի փոքր ավել գինի, ինչը պատմականորեն ցածր ցուցանիշ է: Tweet Դիտում՝ 4610

Мировое производство вина приблизилось к рекордно низкому показателю
2021 год станет третьим годом подряд, когда уровень мирового производства вина будет ниже среднего из-за поздних весенних заморозков и общих неблагоприятных климатических условий.
Как сообщает «Коммерсант», с таким прогнозом выступила Международная организация по виноградарству и виноделию (OIV).
OIV прогнозирует объем мирового производства вина в 2021 году на уровне 247.1 - 253.5 млн гектолитров. Таким образом, показатель приблизится к рекордно низкому значению 2017 года.
По оценкам OIV, по итогам года мировой объем производства вина снизится не менее чем на 7% по сравнению со средними значениями последних 20-и лет. «Объем производства вина в 2021 году можно считать крайне низким, он приблизится к исторически низкому уровню, отмеченному четыре года назад»,- указали эксперты.
Ранее сообщалось, что Франция в 2021 году произведет почти на треть меньше вина, чем в 2020 году. Весенние заморозки нанесли серьезный ущерб местным виноградникам, сообщало Министерство сельского хозяйства страны. По его данным, виноделы произведут чуть больше 33 млн гектолитров напитка - это исторически низкий показатель.