JPMorgan. Կորպորացիաները տարեկան $120 մլրդ կտնտեսեն ԿԲ թվային արժույթների հաշվին
JPMorgan ֆինանսական հոլդինգը եւ Oliver Wyman խորհրդատվական ընկերությունը հրապարակել են զեկույց՝ նվիրված միջազգային վճարումների վրա կենտրոնական բանկերի թվային արժույթների (Central Bank Digital Currency, CBDC) ազդեցությանը, հաղորդում է Bloomchain.ru-ն։
Ըստ վերլուծաբանների՝ CBDC-ի զարգացումը կարող է օգնել համաշխարհային կորպորացիաներին տնտեսել տարեկան $120 միլիարդ:
Անդրսահմանային վճարումների տարեկան ծավալը կազմում է $23.5 տրլն կամ համաշխարհային ՀՆԱ-ի 25%-ը, ասված է զեկույցում։ Միաժամանակ, բանկային միջնորդավճարը փոխանցումների համար 2020 թվականին հասել է $120 միլիարդի: Համեմատության համար՝ այս գումարը կազմում է Սինգապուրի ՀՆԱ-ի մեկ երրորդը։ Կորպորացիաները նաեւ գումար են կորցնում արժույթի փոխանակման ժամանակ եւ չեն կարող օգտագործել հաշիվներում արգելափակված միջոցները:
JPMorgan-ի եւ Oliver Wyman-ի փորձագետները վերլուծել են Հարավարեւելյան Ասիայում (ASEAN) երկու պայմանական կորպորացիաների գործարքները: Alpha կորպորացիան Թաիլանդից $2950 է ուղարկել Beta ընկերությանն Ինդոնեզիայում: Գումարն անցել է 6 առեւտրային բանկերի միջով, իսկ դրանց միջնորդավճարը կազմել $40՝ գործարքի գումարի 1,4%-ը։ Կորպորացիաները $87-ի հավելյալ վնաս են կրել արժույթների փոխանակման ընթացքում։
Վերլուծաբանները ներկայացրել են CBDC գլոբալ ցանցի օպտիմալ մոդելը, որում ներգրավված են 3 բանկ՝ 6-ի փոխարեն: Դրանում գործառնական ծախսերի գումարը կազմում է ընդամենը $5՝ գործարքի գումարի 0,1%-ը, իսկ արժույթների փոխանակման ժամանակ կորուստները կիսով չափ պակաս են՝ $44:
Այսպիսով, CBDC գործարքներում թղթակից բանկերի թվի նվազումը կարող է նվազեցնել վճարումների կատարման արժեքը 80%-ով` $120 միլիարդից մինչեւ $20 միլիարդ: Վերլուծաբաններն ակնկալում են, որ «ASEAN-ում իրական տնտեսումն ավելի մեծ կլինի»:
Կորպորացիաներին անհրաժեշտ չի լինի այդքան իրացվելիություն պահել իրենց հաշիվների վրա, ուստի լրացուցիչ $10 մլրդ կազատվի, ասված է զեկույցում։
Ուժեղ տեխնիկական հնարավորություններ ունեցող առեւտրային բանկերը կարող են դառնալ կենտրոնական բանկերի անունից CBDC-ների մասնավոր թողարկողներ, նշում են փաստաթղթի հեղինակները: Նրանք որպես օրինակ բերում են JP Morgan-ն իր Onyx բլոկչեյն տեխնոլոգիայով:

JPMorgan: Корпорации сэкономят $120 млрд в год за счет цифровых валют ЦБ
Финансовый холдинг JPMorgan и консалтинговая компания Oliver Wyman выпустили отчет о влиянии цифровых валют центральных банков (Central Bank Digital Currency, CBDC) на международные платежи, cообщает Bloomchain.ru.
По мнению аналитиков, развитие CBDC может помочь глобальным корпорациям сэкономить $120 млрд в год.
Ежегодный объем трансграничных платежей составляет $23.5 трлн или 25% от мирового ВВП, говорится в отчете. При этом банковская комиссия за перевод в 2020 году достигла $120 млрд. Для сравнения, эта сумма составляет треть ВВП Сингапура. Корпорации также теряют деньги на обмене валют и не могут использовать заблокированные на счетах средства.
Эксперты JPMorgan и Oliver Wyman проанализировали операции двух условных корпораций в Юго-Восточной Азии (ASEAN). Корпорация Alpha из Тайланда отправила $2 950 компании Beta в Индонезии. Деньги прошли через 6 коммерческих банков, а их комиссионные составили $40 - 1,4% от суммы операции. Корпорации понесли дополнительные издержки по обмену валют на $87.
Аналитики представили оптимальную модель глобальной сети CBDC, в которой участвуют 3 банка вместо 6. В ней сумма транзакционных издержек составляет всего $5 - 0,1% от суммы транзакции, а потери при обмене валют вдвое меньше - $44.
Таким образом, снижение числа банков-корреспондентов в транзакциях CBDC может снизить расходы на осуществление платежей на 80%: со $120 млрд до $20 млрд. Аналитики ожидают, что «фактическая экономия в ASEAN будет больше».
Корпорациям не потребуется держать столько ликвидности на своих счетах, поэтому дополнительно высвободится около $10 млрд, говорится в отчете.
Коммерческие банки с сильными техническими возможностями могут стать частными эмитентами CBDC от имени центральных банков, считают авторы документа. Они приводят в пример банк JP Morgan с его блокчейн-технологией Onyx.