Էլեկտրոնային հասարակության բացակայությունը ամենամեծ խնդիրն է
Երեւան /Մեդիամաքս/. Հայաստանում էլեկտրոնային կառավարման համակարգի ներդրման աշխատանքները կավարտվեն 2010 թվականին##, ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությանը տված հարցազրույցում ասել է սոցապ նախարարությանը կից գործող “Նորք” տեղեկատվական-վերլուծական կենտրոնի տնօրեն Հայկ Չոբանյանը:
Ներկայումս աշխատանքներ են տարվում գործադիր մարմիններում առկա տեղեկատվական համակարգերի բարեփոխման ուղղությամբ. գույքագրումից հետո պարզվել է, որ դրանք ձեւավորվել են ոչ ճիշտ մեթոդական սխեմայով եւ չեն ապահովում քաղաքացիների տարրական նույնականացումը:
Հայկ Չոբանյանը շեշտել է, որ էլեկտրոնային հասարակության բացակայությունը Հայաստանում էլեկտրոնային կառավարման համակարգի ներդրման ճանապարհին ամենամեծ խնդիրն է: Վիճակագրական տվյալների համաձայն, Հայաստանի բնակչության միայն 10 տոկոսն է կայուն կերպով օգտվում համակարգչից:
“Նորք” տեղեկատվական-վերլուծական կենտրոնի ղեկավարն ասել է, որ էլեկտրոնային կառավարման համակարգի ներդրման հիմնական նպատակներն են գործադիր իշխանության բոլոր կառույցների աշխատանքների համաժամանակեցումը, պաշտոնյաների ու քաղաքացիների շփման կետերի նվազեցումը, կառավարության մատուցած ծառայությունների որակի բարձրացումը, քաղաքացիներին “թղթաբանությունից” ազատելը` գործադիր մամինների միջեւ ինտենսիվ էլեկտրոնային շփման ապահովման եղանակով:
Հայկ Չոբանյանը ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությանը տված հարցազրույցում պարզաբանել է, որ տեղային ցանցը /ինտրանետը/ թույլ է տալու իրականացնել “թղթային գործընթացների” մեծ մասը: Նա շեշտել է, որ նախատեսված ծրագրերը հաջողությամբ կյանքի կոչելու համար անհրաժեշտ է փոխել հասարակության հոգեբանական վերաբերմունքը փաստաթղթերի վարման նկատմամբ եւ բարձրացնել մարդկանց տեղեկացվածությունը էլեկտրոնային կառավարման ոլորտում: Կենտրոնի ղեկավարն ասել է, որ ստորագրության ու կնիքի բացակայությունը հարուցում է քաղաքացիների անվստահությունը, եւ տեղեկացրել է, որ էլեկտրոնային կառավարման համակարգում կներդրվի թվային ստորագրության փորձը, որը թույլ կտա լիարժեքորեն ձեւակերպել յուրաքանչյուր փաստաթուղթ:
Հայկ Չոբանյանը տեղեկացրել է, որ քաղաքացիների համար էլեկտրոնային կառավարման համակարգի գործարկման հիմնական գործիքը կլինի սոցիալական քարտի համարը:
Էլեկտրոնային կառավարման համակարգի ներդրման աշխատանքների վերջին փուլը նախատեսում է սոցիալական քարտերի հիման վրա ID-քարտերի ստեղծում, որոնք Հայաստանի տարածքում անձնագրի դեր կկատարեն: Հայկ Չոբանյանը նշել է, որ աշխատանքի ընթացքում հատուկ ուշադրություն է դարձվում էլեկտրոնային կառավարման համակարգի բազմամակարդակ պաշտպանությանը:
“Նորք” կենտրոնի ղեկավարը նշել է, որ էլեկտրոնային կառավարման համակարգը հաջողությամբ ներդրվել է Հայաստանի սոցապ նախարարությունում եւ թույլ է տվել էակապես կրճատել ծախսերը:

Отсутствие электронного общества - самая большая проблема
Ереван /Медиамакс/. Работы по внедрению в Армении системы электронного управления будут завершены к 2010 году##, сказал в интервью Медиамакс директор информационно-аналитического центра «Норк» при министерстве социального обеспечения Айк Чобанян.
В настоящее время ведутся работы по реформированию информационных систем в исполнительных органах - после проведения инвентаризации выяснилось, что существующие локальные системы были сформированы по неправильной методической схеме и не обеспечивают простую идентификацию граждан.
Айк Чобанян подчеркнул, что отсутствие электронного общества является самой большой проблемой на пути внедрения в Армении системы электронного управления. Согласно статистическим данным, компьютеризация населения Армении составляет 10 процентов.
Руководитель центра «Норк» сказал, что основными целями внедрения системы электронного управления являются: синхронизация работы всех структур исполнительной власти, минимизация точек общения граждан и чиновников, повышение качества услуг правительства, освобождение граждан от «бумажной возни» путем обеспечения интенсивного электронного сообщения между исполнительными органами.
Айк Чобанян пояснил в интервью Медиамакс, что локальная сеть /Intranet/ позволит осуществлять большую часть «бумажных процедур». Он подчеркнул, что для успешного воплощения в жизнь задуманных планов необходимо изменить психологическое отношение общества к ведению документации и повысить информированность людей в сфере электронного управления. Директор центра сказал, что отсутствие подписи и печати вызывает недоверие граждан и сообщил, что в системе электронного управление будет внедрена практика цифровой подписи, которая позволит полноценно формализовать любой документ.
Айк Чобанян сообщил, что основным инструментом задействования системы электронного управления для граждан будет личный номер социальной карты.
Последним этапом работ внедрения системы электронного управления станет создание ID-cards на основании имеющихся социальных карт, которые будут выполнять функцию паспорта на территории Армении. Айк Чобанян подчеркнул, что разработчики уделяют особое внимание многоуровневой защите системы электронного управления.
Глава центра «Норк» отметил, что система электронного управления была успешно внедрена в сфере социального обеспечения Армении и позволила существенно снизить расходы. Более того, сэкономленные средства намного превысили затраты по созданию самой системы.