ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը դարձել է Build Armenia 2021 ցուցահանդեսի գործընկեր
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը դարձավ Build Armenia 2021 անշարժ գույքի առաջին ցուցահանդեսի ֆինանսական գործընկերը:
Միջոցառմանը մասնակցեցին 32 կառուցապատող ընկերություններ, որոնք ներկայացրեցին առաջնային շուկայում բնակելի եւ առեւտրային նշանակության անշարժ գույքի բոլոր ձեւաչափերը:
Ցուցահանդեսը համախմբել էր երկրի առաջատար կառուցապատող ընկերություններին եւ անշարժ գույքի պոտենցիալ գնորդներին: Հյուրերն հնարավորություն ունեին ընտրել իրենց հավանած գույքը եւ ստանալ մասնագետների խորհրդատվություն: Միջոցառմանը ներկա էին ՀՀ կառավարության անդամները եւ «Կառուցապատողների հայկական ասոցիացիայի» ղեկավարները:
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը միջոցառմանը ներկայացրեց իր հիփոթեքային պրոդուկտների շարքը՝ անշարժ գույքի ձեռք բերման վարկեր՝ սկսած 3% կանխավճարից եւ տարեկան 3.5%  տոկոսադրույքից, ինչպես նաեւ ավտոկայանատեղերի ձեռք բերման  եւ անշարժ գույքի ձեռք բերման վարկեր: Կառուցապատող ընկերությունների ներկայացուցիչները ցուցահանդեսին կարող էին ծանոթանալ նախագծային ֆինանսավորման բանկի առաջարկներին՝ կորպորատիվ վարկեր կառուցապատողների համար, այդ թվում՝ էսքրոու մեխանիզմի կիրառման եղանակով:
«Հիփոթեքային վարկավորումը ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի գերակա ուղղություններից է: Կենտրոնանալով հաճախորդների կարիքների վրա՝ մենք շարունակում ենք ընդլայնել մեր հիփոթեքային վարկավորման պրոդուկտների շարքը: Մենք առաջարկում ենք անշարժ գույքի ձեռք բերում հատուկ արտոնյալ պայմաններով, ինչպես նաեւ վարկերի վերաֆինանսավորում՝ դրանով իսկ նվազեցնելով վարկառուի հետագա ամսական վարկային բեռը: Անցյալ տարի անշարժ գույքի շուկայի բոլոր մասնակիցների հիփոթեքային վարկերի պորտֆելն ունեցել է 27% աճ: Դրա ֆոնին մենք ավելացրել ենք մեր պորտֆելն ավելի քան 1.5 անգամ ավել: 2021թ․մենք շարունակում ենք ավելացնել հիփոթեքային ցուցանիշները՝ առաջին 6 ամիսների ընթացքում ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի հիփոթեքային վարկերի պորտֆելն աճել է ավելի քան 20%-ով»,- նշել է «ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ» ՓԲԸ Գլխավոր տնօրենի - Տնօրինության նախագահի տեղակալ Սոֆյա Մաճկալյանը:

Банк ВТБ (Армения) выступил партнером выставки Build Armenia 2021
В мероприятии приняли участие 32 девелоперские компании, которые представили все форматы жилой и коммерческой недвижимости на первичном рынке.
Выставка объединила ведущие строительные компании страны и потенциальных покупателей недвижимости. Гости могли выбрать понравившийся объект и получить консультации у специалистов. В мероприятии приняли участие члены Правительства РА и руководители Армянской Ассоциации застройщиков.
Банк ВТБ (Армения) представил на мероприятии линейку ипотечных продуктов: кредит на приобретение недвижимости с предоплатой от 3% и ставкой от 3,5% годовых, а также займы на покупку парковочных мест и ремонт. Представители строительных компаний на выставке могли ознакомиться с предложением банка по проектному финансированию: корпоративными кредитами для застройщиков, в том числе с использованием механизма эскроу.
«Ипотечное кредитование - одно из приоритетных направлений Банка ВТБ (Армения). Ориентируясь на потребности клиентов, мы продолжаем расширять линейку ипотечных кредитов. Предлагаем возможность приобретения недвижимости на специальных льготных условиях и рефинансирование, тем самым снижая ежемесячную финансовую нагрузку для заемщиков. В прошлом году ипотечный портфель всех игроков рынка вырос на 27%. На этом фоне мы увеличили портфель более чем в полтора раза. В 2021 году мы продолжаем наращивать показатели по ипотеке - за первое полугодие объем жилищных кредитов Банка ВТБ (Армения) вырос более чем на 20%»,- отметила Софья Мачкалян, заместитель Генерального директора - Председателя Директората ЗАО «Банк ВТБ Армения».