ԵԱԶԲ-ն, АКРА գործակալությունը եւ ՀՀ ֆիննախը հուշագիր են ստորագրել
Եվրասիական զարգացման բանկը (ԵԱԶԲ), ռուսաստանյան АКРА վարկանիշային գործակալությունը եւ Հայաստանի ֆինանսների նախարարությունը ստորագրել են փոխըմբռնման հուշագիր:
Փաստաթուղթը նախատեսում է վարկանիշային ծառայությունների հասանելիության բարձրացման եւ Հայաստանի ֆինանսական շուկայի ռեզիդենտ ընկերությունների վարկանիշային ծածկույթի ընդլայնման համար պայմանների ստեղծում, ինչը, իր հերթին, կնպաստի հարեւան երկրների կապիտալի շուկաների հասանելիությանը:
Գործընկերության առանձին ուղղություն կդառնա Հայաստանում կայուն զարգացման ոլորտում համագործակցությունը, այդ թվում՝ «կանաչ» ֆինանսավորման գործիքների օգտագործման միջոցով:
«ԵԱԶԲ-ն մտադիր է Տեխնիկական աջակցության հիմնադրամի միջոցներից անհատույց հիմքով հատկացնել դրամաշնորհ, որի միջոցով АКРА-ն կիրականացնի Հայաստանի ֆինանսների նախարարությանն ինքնիշխան վարկանիշ շնորհելու գործողություններ»,- ասել է ԵԱԶԲ վարչության նախագահ Նիկոլայ Պոդգուզովը:

ЕАБР, агентство АКРА и минфин Армении подписали меморандум
Евразийский банк развития (ЕАБР), российское рейтинговое агентство АКРА и министерство финансов Армении подписали меморандум о взаимопонимании.
Документ предполагает создание условий для повышения доступности рейтинговых услуг и расширения рейтингового покрытия компаний-резидентов финансового рынка Армении, что в свою очередь будет способствовать доступности рынков капиталов соседних стран.
Отдельным направлением партнерства станет сотрудничество в области устойчивого развития в Армении, в том числе через использование инструментов «зеленого» финансирования.
«ЕАБР из средств Фонда технического содействия (ФТС) намерен выделить на безвозвратной основе грант, за счет которого АКРА проведет действия по присвоению суверенного рейтинга министерству финансов Республики Армения»,- сообщил председатель правления ЕАБР Николай Подгузов.