Մարզերում հաճախորդային բազայի առկայությունը կախված է կիրառվող տեխնոլոգիաներից
Երեւան /Մեդիամաքս/. Մարզերում հաճախորդային բազայի առկայությունը կախված է կիրառվող տեխնոլոգիաներից##, հայտարարել է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի /ԿԲ/ փոխնախագահ Վաչե Գաբրիելյանը:
Վաչե Գաբրիելյանն այդ մասին այսօր ասել է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությանը տված հարցազրույցում` մեկնաբանելով Հայաստանի Բանկերի միության /ՀԲՄ/ նախագահ Էմիլ Սողոմոնյանի խոսքերն այն մասին, որ Վանաձորում եւ Գյումրիում ներկայումս բավարար չափով հաճախորդային բազա չկա տվյալ քաղաքներում ներկայացված բանկերի համար:
ՙԱնհրաժեշտ հաճախորդային բազայի առկայությունը կախված է կիրառվող տեխնոլոգիաներից: Մասնավորապես, "ՊրոԿրեդիտ Բանկն" աշխատում է փոքր եւ միջին բիզնեսին ուղղված տեխնոլոգիաներով",- նկատել է Վաչե Գաբրիելյանը: Նրա խոսքերով, եթե, օրինակ, "Պրոմեթեյ Բանկի" համար մարզերում մասնաճյուղերի բացումը նպատակահարմար չէ, ապա "ՊրոԿրեդիտ Բանկի" համար մասնաճյուղի բացումը Վանաձորում լիովին տրամաբանական է:
ՙԲացի այդ, բանկը մայրաքաղաքում ու մարզերում կարող է տարբեր քաղաքականություն վարել, ինչպես նաեւ իր գործունեությունը շտկել` կախված նրանից, թե իր գործունեությունը տվյալ մարզում ուղղված է կորպորատիվ, թե՞ մանրածախ շուկային",- ասել է Վաչե Գաբրիելյանը:

Наличие клиентской базы в регионах зависит от используемых технологий
Ереван /Медиамакс/. Наличие клиентской базы в регионах Армении зависит от используемых банками технологий##.
Об этом сказал сегодня в интервью Медиамакс заместитель председателя Центрального банка Армении Ваче Габриелян, комментируя слова председателя Союза банков Армении (СБА) Эмиля Согомоняна о том, что в Ванадзоре и Гюмри в настоящее время нет достаточной клиентской базы для банков, представленных в этих городах.
«Наличие необходимой клиентской базы зависит от технологий, которые используют банки. В частности, «ПроКредит Банк» работает по технологиям, направленным на обслуживание малого и среднего бизнеса», - заметил Ваче Габриелян. По его словам, таким образом, если, к примеру, для «Банка Прометей» открытие филиалов в регионах является нецелесообразным, то в случае с «ПроКредитом» открытие филиала в Ванадзоре вполне логично.
«Кроме того, банк может придерживаться различной стратегии в столице и регионах, а также корректировать свою деятельность в зависимости от того, направлена ли его деятельность в данном регионе на корпоративный или на розничный рынок», - сказал Ваче Габриелян.