SWIFT-ը վճարումների նախնական վավերացման ծառայություն է գործարկում
SWIFT-ը գործարկում է ծառայություն, որը հնարավորություն կտա բանկերին ստուգել վճարումը ստացողի հաշվի տվյալները միջազգային փոխանցումն ուղարկելուց առաջ եւ վերացնել անդրսահմանային գործարքների ուշացումների հիմնական պատճառը, հաղորդում է Banki.ru-ն:
Վճարումների նախնական վավերացման նոր ծառայությունը SWIFT-ի ռազմավարության առանցքային տարրն է՝ ամբողջ աշխարհում ակնթարթային գործարքներ իրականացնելու առումով, ասված է կազմակերպության մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ:
Ընկերությունում ընդգծել են, որ այսօր միջսահմանային վճարումների մեծ մասն իրականացվում է առանց որեւէ խնդրի:
«Այնուամենայնիվ, որոշ վճարումներ դեռեւս իրականացվում են ուշացումներով կամ չեն հասնում ստացողին: Նման դեպքերում խափանումների հիմնական պատճառը կապված է առաջին հերթին վճարումը ստացողի մասին ոչ կոռեկտ տեղեկատվության հետ`անվան սխալ ուղղագրությունից մինչեւ հաշվեհամարի վերադասավորված թվեր: Քանի որ նման սխալները հաճախ հայտնաբերվում են վճարումն իրականացնելու եզրափակիչ փուլում, խնդրի լուծումը սովորաբար երկար է տեւում եւ հանգեցնում է զգալի ծախսերի:
SWIFT-ի նախնական վավերացման ծառայությունը լուծում է այս խնդիրը եւ թույլ է տալիս ուղարկող բանկին գործարքի հենց սկզբում API-ի միջոցով հաստատել հաշվի տվյալները ստացող բանկի հետ: Սա օգնում է անհապաղ հայտնաբերել ցանկացած անհամապատասխանություն ներկայացված տվյալներում կամ ռեկվիզիտներում»,- ասված  է հաղորդագրության մեջ:
Նման ստուգումն արդեն իրականացվում է որոշ շուկաներում ներքին վճարումների դեպքում: SWIFT-ը նախատեսում է ապագայում զարգացնել ծառայությունը`այն հասանելի դարձնելով 200 երկրների 11 հազար ֆինանսական հաստատությունների եւ 4 միլիարդ հաշիվների համար:

SWIFT запускает сервис предварительной валидации платежей
SWIFT запускает сервис, который позволит банкам проверять реквизиты счета получателя платежа перед отправкой международного перевода и устранит основную причину задержек при проведении трансграничных трансакций, сообщает Banki.ru.
Новый сервис предварительной валидации платежей - ключевой элемент стратегии SWIFT по развитию системы проведения мгновенных бесшовных трансакций по всему миру, отмечается в сообщении внешней пресс-службы организации.
В компании подчеркнули, что большинство трансграничных платежей сегодня осуществляются без каких-либо проблем.
«Однако часть платежей по-прежнему проводятся с задержками или не доставляются получателю. Основная причина возникновения сбоев в этих случаях связана в первую очередь с некорректной информацией о получателе платежа - от неправильного написания имени до переставленных цифр в номере счета. Поскольку такие ошибки зачастую обнаруживаются на финальной стадии проведения платежа, решение проблемы обычно занимает много времени и влечет за собой значительные издержки.
Сервис предварительной валидации платежей SWIFT решает эту проблему и позволяет банку-отправителю подтвердить реквизиты счета с банком-получателем с помощью API в самом начале проведения трансакции. Это помогает сразу найти любые несоответствия в предоставленных данных или реквизитах счета»,- поясняется в релизе.
Подобная проверка уже осуществляется при проведении внутренних платежей на некоторых рынках. SWIFT планирует развитие сервиса в будущем, чтобы сделать его доступным для 11 тыс. финансовых учреждений и 4 млрд счетов в 200 странах.