ԵԱՏՄ երկրների ՀՁ-ների համար ֆինանսական գործիքներ կմշակվեն
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) կոլեգիան նախատեսում է երկու շաբաթվա ընթացքում սկսել ԵԱՏՄ երկրների համատեղ ձեռնարկությունների (ՀՁ) խթանման համար ֆինանսական գործիքների քննարկում՝ արտադրության աճի տեմպերն ավելացնելու համար:
Այս մասին ՏԱՍՍ-ին ասել է ԵՏՀ արդյունաբերության եւ ագրոարդյունաբերական համալիրի նախարար Արտակ Քամալյանը:
«Մենք ունենք ինտեգրված ավելի քան 2000 ձեռնարկություն: Հեռանկարները բավականին մեծ են: Ինտեգրված արդյունաբերական ձեռնարկությունների աճի տեմպը բարձրացնելու համար փնտրում ենք նոր ֆինանսական մեխանիզմներ՝ այդ ինտեգրումը խթանելու համար: Բառացիորեն երկու շաբաթից կոլեգիայի նիստում մենք կքննարկենք նման ֆինանսական գործիքների մշակման հարցը»,- ասել է նա:
Ըստ Քամալյանի՝ խթան կարող է դառնալ ինտեգրված նախագծերի արտոնյալ ֆինանսավորումը, որտեղ ավելի քան երկու երկիր է մասնակցում ԵԱՏՄ-ում ապրանքների արտադրությանը, նաեւ առանձին արդյունաբերական ճյուղերի խթանման համար մասնագիտացված ֆոնդերի ստեղծումը եւ այլն:
Ինչպես նշել է Արտակ Քամալյանը, նման գործիքների ստեղծման ծրագրի քննարկումը նախատեսվում է ավարտել մինչեւ 2021թ. ավարտը:

Для СП стран ЕАЭС будут разработаны финансовые инструменты
Коллегия Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) планирует через 2 недели начать обсуждение финансовых инструментов стимулирования совместных предприятий (СП) стран ЕАЭС для увеличения темпов роста производства.
Об этом заявил ТАСС министр по промышленности и агропромышленному комплексу ЕЭК Артак Камалян.
«У нас заинтегрированы более 2000 предприятий. Перспективы достаточно большие. Для того чтобы темпы роста интегрированных промпредприятий увеличились, мы ищем новые финансовые механизмы стимулирования этой интеграции. Буквально через две недели мы будем на коллегии обсуждать вопросы разработки таких финансовых инструментов»,- сказал он.
По словам Камаляна, инструментами стимулирования может стать льготное финансирование интегрированных проектов, где в производстве товаров в ЕАЭС участвуют более двух стран, создание специализированных фондов для стимулирования отдельных отраслей промышленности и ряд других.
При этом, по его словам, завершить обсуждение плана создания таких инструментов планируется до конца 2021 года.