130 երկրների պաշտոնական ներկայացուցիչներ, ներառյալ G20-ի բոլոր պետությունները, նախօրեին հեռահար ձեւաչափովով կայացած հանդիպմանը համաձայնվել են ներդնել հարկի գլոբալ նվազագույն դրույքաչափ՝ միջազգային ընկերությունների հարկման կանոնների ավելի լայն վերանայման շրջանակում, հաղորդում է Finmarket-ը՝ վկայակոչելով The Wall Street Journal-ը: Սա կդառնա վերջին հարյուրամյակի միջազգային հարկման ամենաարմատական փոփոխությունը: Հարկի ներդրմանը հավանություն են տվել այդ թվում Չինաստանը եւ Հնդկաստանը, որոնք նախկինում ոչ լիովին էին համաձայն առաջարկվող փոփոխությունների հետ:Այժմ կառավարությունները պետք է ընդունեն օրենքներ, որոնցով կերաշխավորվի, որ իրենց երկրներում կենտրոնակայաններ ունեցող ընկերությունները հարկեր կվճարեն առնվազն 15% նվազագույն դրույքաչափով՝ յուրաքանչյուր երկրում, որտեղ նրանք գործում են: Դա կնվազեցնի հարկերից խուսափելու հնարավորությունները:Բանակցությունները ղեկավարող Տնտեսական համագործակցության եւ զարգացման կազմակերպության (ՕECD) գնահատականով՝ կառավարությունները հարկեր չստանալու պատճառով տարեկան կորցնում են $100-240 մլրդ: 07.06.2021 | 16:30 G7-ը «պատմական համաձայնության է» եկել եւ «հարկային հեղափոխություն» կատարել «Տարիներ շարունակ լարված աշխատանքից եւ բանակցություններից հետո, այս պատմական համաձայնագիրը կապահովի, որ խոշոր անդրսահմանային ընկերություններն ամենուր կվճարեն հարկերի իրենց արդար մասնաբաժիննները»,- ասել է ՕECD-ի գլխավոր քարտուղար Մաթիաս Կորմանը:ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Ջանեթ Յելենն այդ օրն անվանել է «պատմական տնտեսական դիվանագիտության համար»: «130 երկրների միջեւ այսօրվա համաձայնագիրը, որոնց բաժին է ընկնում համաշխարհային ՀՆԱ-ի ավելի քան 90%-ը, հստակ նշան է, որ «զիջումների մրցավազքը» (երկրների միջեւ մրցակցություն ներդրումների համար՝ հարկերի մեղմացման միջոցով) մել քայլ ավելի մոտ է ավարտին»,- ասել է նա: Tweet Դիտում՝ 3562

Исторический день для экономической дипломатии
Официальные представители 130-и стран, включая все государства G20, по итогам вчерашней встречи в виртуальном формате согласились с введением глобальной минимальной ставки налога в рамках более широкого пересмотра правил налогообложения международных компаний, сообщает Finmarket.ru со ссылкой на The Wall Street Journal.
Это будет самое радикальное изменение в международном налогообложении за столетие.
В том числе одобрили введение налога Китай и Индия, которые ранее не были полностью согласны с предлагаемыми изменениями.
Теперь правительствам предстоит принять законы, которые будут гарантировать, что компании со штаб-квартирами в их странах будут платить налоги по минимальной ставке не ниже 15% в каждой стране, в которой они работают. Это уменьшит возможности для уклонения от уплаты налогов.
По оценке Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР), которая руководит переговорами по налогам, правительства ежегодно теряют от $100 млрд до $240 млрд в год из-за недополучения налогов.
«После многих лет интенсивной работы и переговоров, это историческое соглашение обеспечит выплату крупными транснациональными компаниями справедливой доли налогов повсюду»,- заявил генеральный секретарь ОЭСР Матиас Корман.
Министр финансов США Джанет Йеллен назвала этот день «историческим для экономической дипломатии». «Сегодняшнее соглашение между 130-и странами, на долю которых приходится более 90% мирового ВВП, является явным признаком того, что «гонка уступок» (конкуренция стран за инвестиции за счет смягчения налогового режима) стала на шаг ближе к завершению»,- отметила она.