«Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնությանը մասնակից երկրների տնտեսություններում չինական ընկերությունների ուղղակի ներդրումների ծավալն ութ տարվա ընթացքում գերազանցել է $130 միլիարդը, հայտարարել է Չինաստանի արտգործնախարար Վան Ին:«Վերջին ութ տարվա ընթացքում «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնությունն ուրվագծից վերածվեց իրականության՝ հսկայական հնարավորություններ եւ բոնուսներ տրամադրելով աշխարհով մեկ: Նախաձեռնությանը մասնակից երկրների հետ Չինաստանի ընդհանուր ապրանքաշրջանառությունը գերազանցել է $9,2 տրիլիոնը»,- նախարարի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ գործակալությունը:Նա նաեւ նշել է, որ «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնության երկրների համագործակցությունը չի դադարել համավարակի ժամանակ, ընդհակառակը, գնացել է «քամու դեմ» եւ ցուցադրել ամրություն ու կենսունակություն: Այսպես, չնայած համավարակային բարդ իրավիճակին, 2020 թվականին Չինաստանի եւ նախաձեռնության երկրների միջեւ ապրանքաշրջանառությունը հասել է ռեկորդային $1,35 տրիլիոնի, ինչը դրական ազդեցություն է ունեցել համավարակի հետեւանքների դեմ պայքարի, տնտեսության կայունացման եւ բնակչության բարեկեցության վրա: «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» (Մետաքսի ճանապարհ) հայեցակարգը, որը 2013 թվականին առաջարկվել է Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինի կողմից, նպատակ ունի խթանել միջազգային բազմակողմ առեւտրային եւ ներդրումային նախագծերը՝ որքան հնարավոր է մեծ թվով երկրների մասնակցությամբ՝ չինական եւ արտասահմանյան կապիտալի ներգրավմամբ: Նախաձեռնությանն արդեն միացել է ավելի քան 150 երկիր եւ միջազգային կազմակերպություն: 14.06.2021 | 09:21 Հակակշիռ «Մետաքսի ճանապարհին»․ G7-ը $40 տրլն-ի նախաձեռնություն է գործարկում Banks.am-ը հիշեցնում է, որ հունիսին G7 խմբի երկրների առաջնորդները գագաթաժողովի շրջանակում պայմանավորվել են գործարկել նոր գլոբալ ենթակառուցվածքային նախաձեռնություն զարգացող երկրների համար, որը փաստացի հակակշիռ է դառնալու չինական «Մետաքսի ճանապարհ» նախագծին:«Նախաձեռնության էությունն է՝ խոշորագույն ժողովրդավարությունների ղեկավարության ներքո օգնել կրճատել զարգացող երկրների կարիքներն ավելի քան $40 տրիլիոն ծավալով ենթակառուցվածքների ֆինանսավորման հարցում։ Build Back Better նախաձեռնությունն իր մասշտաբով կլինի գլոբալ՝ Լատինական Ամերիկայից եւ Կարիբյան տարածաշրջանից մինչեւ Աֆրիկա եւ Ասիական-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջան»,- ասված էր Սպիտակ տան հայտարարության մեջ: Tweet Դիտում՝ 6536

В рамках инициативы «Один пояс - один путь» Китай инвестировал более $130 млрд
Объем прямых инвестиций китайских компаний в экономики стран-участниц инициативы «Один пояс - один путь» за восемь лет превысил $130 млрд, заявил министр иностранных дел Китая Ван И.
«За последние восемь лет инициатива «Один пояс - один путь» превратилась из наброска в реальность, обеспечила огромные возможности и бонусы странам по всему миру. Совокупный товарооборот Китая со странами-участницами инициативы превысил $9,2 трлн»,- приводит слова министра агентство ТАСС.
Он также отметил, сотрудничество стран инициативы «Один пояс - один путь» не остановилось перед лицом пандемии, а, напротив, пошло «против ветра» и продемонстрировало прочность и жизнеспособность. Так, несмотря на сложную эпидемическую ситуацию, в 2020 году товарооборот между Китаем и странами инициативы достиг рекордных $1,35 трлн, что оказало положительное влияние на борьбу с последствиями пандемии, стабилизацию экономики и защиту благосостояния населения.
Инициатива «Один пояс - один путь» (Шелковый путь) - концепция, предложенная в 2013 году председателем КНР Си Цзиньпином с целью активизации международных многосторонних торгово-инвестиционных проектов с участием как можно большего числа стран и использованием китайского, а также зарубежного капитала. К ней уже присоединились более 150 стран и международных организаций.
Вanks.am напоминает, что в середине июня лидеры стран Группы семи (G7) в рамках саммита «семерки» договорились о запуске новой глобальной инфраструктурной инициативы для развивающихся стран, которая фактически станет противовесом китайскому проекту «Шелковый путь».
«Суть инициативы заключается в том, чтобы под руководством крупнейших демократий помочь сократить потребности развивающихся стран в финансировании инфраструктуры в объеме более $40 трлн. Инициатива Build Back Better World будет глобальной по своему масштабу - от Латинской Америки и Карибского региона до Африки и Азиатско-Тихоокеанского региона»,- отмечалось в заявлении Белого дома.