Credit Suisse-ը գնահատել է համաշխարհային բարեկեցության մակարդակը
2020 թվականին տնային տնտեսությունների բարեկեցությունն ամբողջ աշխարհում աճել է 7,4%-ով, չնայած այն դժվարություններին, որոնք բխում էին կառավարությունների եւ կենտրոնական բանկերի կողմից ձեռնարկված միջոցներից՝ COVID-19 համավարակի տնտեսական ազդեցությանը դիմակայելու համար:
Finmarket-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասված է շվեյցարական Credit Suisse բանկի ամենամյա Global Wealth Report-ում: Համաշխարհային ընդհանուր բարեկեցությունն աճել է $28,7 տրիլիոնով՝ տարեվերջին կազմելով $418,3 տրլն:
Տարածաշրջանային տվյալները վկայում են, որ ընդհանուր բարեկեցությունը Հյուսիսային Ամերիկայում աճել է $12,4 տրիլիոնով, իսկ Եվրոպայում՝ $9,2 տրիլիոնով: Անցած տարի այս երկու տարածաշրջաններին բաժին է ընկել բարեկեցության հիմնական աճը, մինչդեռ Չինաստանում աճը կազմել է $4,2 տրլն, իսկ Ասիական-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում (բացառությամբ Չինաստանի եւ Հնդկաստանի) բարեկեցությունն աճել է $4,7 տրիլիոնով:
Միաժամանակ, 2020թ. վերջին ինչպես Հնդկաստանում, այնպես էլ Լատինական Ամերիկայում գրանցվել է ընդհանուր բարեկեցության անկում: Հնդկաստանում ընդհանուր բարեկեցությունը նվազել է $594 միլիարդով, կամ 4.4%-ով: Իսկ Լատինական Ամերիկան ցուցադրել է բոլոր մակրոտարածաշրջանների ամենավատ արդյունքը. ընդհանուր բարեկեցության անկումն այստեղ կազմել է 11,4% կամ $1,2 տրլն:
Credit Suisse-ի փորձագետները կանխատեսում են, որ առաջիկա 5 տարիների ընթացքում համաշխարհային բարեկեցությունը կաճի 39%-ով եւ 2025 թվականին կհասնի $583 տրիլիոնի: Միաժամանակ, աճի 42%-ը բաժին կհասնի ցածր եւ միջին եկամուտ ունեցող երկրներին (ներկայումս դրանց մասնաբաժինը կազմում է 33%): Ակնկալվում է, որ մեկ շնչի հաշվով բարեկեցությունը կաճի 31%-ով եւ կանցնի $100 հազ. ցուցանիշը: Միլիոնատերերի թիվը եւս զգալի կաճի եւ կկազմի 84 մլն:

Credit Suisse оценил уровень мирового благосостояния
В 2020 году благосостояние домохозяйств во всем мире выросло на 7,4%, несмотря на трудности, связанные с мерами, принятыми правительствами и центробанками стран для противостояния экономическим последствиям пандемии COVID-19.
Как передает Finmarket.ru, об этом говорится в ежегодном докладе Global Wealth Report швейцарского банка Credit Suisse. Общее мировое благосостояние увеличилось на $28,7 трлн, достигнув объема в $418,3 трлн к концу года.
Данные по регионам показывают, что общее благосостояние выросло на $12,4 трлн в Северной Америке и на $9,2 трлн в Европе. На долю этих двух регионов пришелся основной прирост благосостояния в 2020 году, тогда как в Китае рост составил $4,2 трлн, а в Азиатско-Тихоокеанском регионе (исключая Китай и Индию) - $4,7 трлн.
Между тем, по итогам 2020 года, как в Индии, так и в Латинской Америке отмечено снижение общего благосостояния. В Индии общее благосостояние уменьшилось на $594 млрд, или на 4,4%. Латинская Америка показала худший результат среди всех макрорегионов: падение общего благосостояния составило 11,4% или $1,2 трлн.
Эксперты Credit Suisse прогнозируют, что мировое благосостояние увеличится на 39% в течение следующих пяти лет и к 2025 году достигнет $583 трлн. При этом 42% роста придется на страны с низким и средним доходом (на текущий момент на их долю приходится 33%). Благосостояние на душу населения, как ожидается, увеличится на 31% и перейдет отметку в $100 тыс. Число миллионеров также существенно вырастет в следующие пять лет, достигнув 84 млн.