Ադրբեջանը միջազգային հետախուզում է հայտարարել հայազգի գործարարների նկատմամբ
Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունը միջազգային հետախուզում է հայտարարել Ռուսաստանի հայերի միության ղեկավար Արա Աբրահամյանի, «Տաշիր» ընկերությունների խմբի ղեկավար Սամվել Կարապետյանի, ինչպես նաեւ Royalsys Engineering ընկերության ղեկավար Դավիթ Գալստյանի նկատմամբ:
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, նրանք մեղադրվում են «Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների ընթացքում զենքի, զինամթերքի եւ ռազմական նշանակության սարքավորումների մաքսանենգ մատակարարումների մեջ»:
Ադրբեջանական գերատեսչության վարկածով՝ Կարապետյանը, Աբրահամյանը եւ Գալստյանը 2001-2021թթ. «բազմիցս կազմակերպել են զինամթերքի, պայթուցիկ նյութերի եւ ռազմական նշանակության այլ սարքավորումների մատակարարումներ»:
«Այս մատակարարումներն իրականացվել են Հայաստանի տարածք եւ Ադրբեջանի օկուպացված տարածքներ տարբեր ուղեւորային չվերթներով, Հայաստանի ռազմաօդային ուժերի Իլ-76 ինքնաթիռի, ինչպես նաեւ Արա Աբրահամյանի կողմից հատուկ գնված Իլ-76 բեռնատար ինքնաթիռի միջոցով»,- պնդում է Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունը:

Азербайджан объявил в международный розыск бизнесменов армянского происхождения
Генеральная прокуратура Азербайджана объявила в международный розыск главу Союза армян России Ара Абрамяна, главу группы компаний «Ташир» Самвела Карапетяна, а также главу компании Royalsys Engineering Давида Галстяна.
Как сообщает ТАСС, они обвиняются в организации контрабандных поставок оружия, боеприпасов и оборудования военного назначения в период боевых действий в Нагорном Карабахе.
По версии азербайджанского следствия, Карапетян, Абрамян и Галстян организовали в 2001-2021 годах «неоднократные поставки оружия, боеприпасов, взрывчатки и прочего оборудования военного назначения».
«Эти поставки производились на территорию Армении и оккупированных территорий Азербайджана различными пассажирскими рейсами, военным бортом Ил-76 ВВС Армении, а также специально приобретенным Ара Абрамяном грузовым Ил-76»,- заявляет Генеральная прокуратура Азербайджана.