Societe Generale. Արտասահմանյան բանկերի կողմից ՌԴ շուկան լքելու նախադրյալներ չկան
Ֆրանսիական Societe Generale ֆինանսական խմբի (որի կազմի մեջ է մտնում ռուսաստանյան Ռոսբանկը) վարչության նախագահ Ֆրեդերիկ Ուդեան կարծում է, որ արտասահմանյան բանկերի կողմից ռուսաստանյան շուկան լքելու նախադրյալներ չկան:
«Ես չեմ կարող մեկնաբանել Ռուսաստանի հետ կապված այլ բանկերի ռազմավարությունը: Բայց ինքս նախադրյալներ չեմ տեսնում, որպեսզի խոշոր բանկային խաղացողները հեռանան Ռուսաստանից»,- ասել է նա ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում:
«Կցանկանայի հիշեցնել, որ Ռուսաստանում մեր գործունեությունը մեկնարկել է 20-րդ դարի սկզբից: Մենք հասկանում ենք, որ կարելի է լարվածության եւ պատժամիջոցների որոշակի ժամանակահատվածներ անցնել, բայց մենք շարունակում ենք բիզնես վարել՝ պահպանելով բոլոր կանոնները: Միաժամանակ, ես տեսնում եմ այս շուկայի մեծ ներուժը եւ Ռուսաստանում աշխատելու լավ հեռանկարները»,- հավելել է Ֆրեդերիկ Ուդեան:
Ապրիլին Citi ֆինանսական կորպորացիան որոշում էր կայացրել դուրս գալ 13 երկրներում մանրածախ բիզնեսից, ներառյալ՝ Ռուսաստանը: Բանկում պարզաբանել են, որ Ռուսաստանում նախատեսվում է վաճառել մանրածախ բիզնեսը: Բացի այդ, բանկի մամուլի ծառայությունում ընդգծել են, որ Ռուսաստանում մանրածախ բիզնեսից Citi-ի դուրս գալու գործընթացը կարող է տեւել մի քանի տարի, ուստի ռուսաստանյան Citibank-ը կշարունակի սպասարկել իր հաճախորդներին բնականոն ռեժիմով, ներառյալ՝ գրասենյակների եւ մասնաճյուղերի աշխատանքը:

Societe Generale: Предпосылок для ухода иностранных банков с российского рынка нет
Председатель правления французской финансовой группы Societe Generale (в нее входит российский Росбанк) Фредерик Удеа считает, что предпосылок для ухода иностранных банков с российского рынка нет.
«Я не могу давать никаких комментариев по поводу стратегии других банков в отношении России. Но со своей стороны не вижу никаких предпосылок для того, чтобы крупные банковские игроки уходили из России»,- сказал он в интервью ТАСС.
Комментируя деятельность Societe Generale, Удеа отметил, что группа продолжит вести бизнес в РФ и видит большой потенциал в российском рынке.
«Я хочу напомнить, что наша деятельность в России уходит корнями в начало XX века. Мы понимаем, что можно переживать определенные периоды напряженности и санкций, но мы продолжаем вести бизнес с соблюдением всех правил. В то же время, я вижу большой потенциал этого рынка и хорошие перспективы для работы в России»,- добавил Фредерик Удеа.
В апреле финансовая корпорация Citi приняла решение выйти из розничного бизнеса в 13 странах, включая Россию. В банке уточнили, что розничный бизнес в РФ планируется продать. Кроме того, в пресс-службе банка подчеркнули, что процесс выхода Citi из розничного бизнеса в России может занять несколько лет, поэтому российский Ситибанк продолжит обслуживание клиентов в обычном режиме, включая работу офисов и отделений.