BSCEE խմբի 2022 թվականի համաժողովը կանցկացվի Վրաստանում
2022 թվականին Վրաստանը կընդունի Կենտրոնական եւ Արեւելյան Եվրոպայի երկրների բանկային վերահսկողների խմբի (BSCEE խումբ) համաժողովը՝ կազմակերպության նախագահողի իրավունքներով, հաղորդում է Newsgeorgia-ն՝ վկայակոչելով Վրաստանի ազգային բանկը (ՎԱԲ):
ՎԱԲ-ը BSCEE խմբի նախագահ է ընտրվել կազմակերպության 33-րդ տարեկան համաժողովում, որն անցկացվել է մայիսի 27-28-ը «Աստանա» միջազգային ֆինանսական կենտրոնի առցանց հարթակում: Վրաստանը պաշտոնապես կընդունի  նախագահությունը Ղազախստանից այս տարվա դեկտեմբերին:
ՎԱԲ-ի փոխնախագահ Պապունա Լեժավան, որը մինչ այս տարվա վերջ կստանձնի BSCEE խմբի ղեկավարի պաշտոնը, 33-րդ համաժողովում իր ելույթը նվիրեց հետհամավարակային հսկողության առաջնահերթություններին: Նա ներկայացրեց Վրաստանի փորձը, որը ձեռք է բերվել վերջին մեկ տարվա ընթացքում:
«Կորոնավիրուսի համավարակն աննախադեպ խնդիր էր, եւ դրա ազդեցությունը դեռ չի ավարտվել: Այդ մարտահրավերները մեզ թույլ տվեցին կարեւոր եզրակացություններ անել: Ճգնաժամին մշտապես պատրաստ լինելը նախադրյալ է ֆինանսական հատվածի կայունությունը պահպանելու համար: Համավարակը նպաստել է ֆինտեխի դերի աճին. եթե մինչ օրս մենք տեսնում էինք ֆինանսական տեխնոլոգիաների զարգացման առավելությունները ֆինանսական ծառայությունների, նորարարությունների զարգացման եւ մրցակցության ուժեղացման մեջ, ապա համավարակը նաեւ հնարավորություն տվեց բարելավել մեր ֆինանսական կայունությունը»,- ասել է Լեժավան:
Կենտրոնական եւ Արեւելյան Եվրոպայի երկրների բանկային վերահսկողների խումբը ստեղծվել է 1991 թվականին: BCSEE խմբի հիմնական խնդիրներն են՝ պահպանել սերտ համագործակցություն Կենտրոնական եւ Արեւելյան Եվրոպայի երկրների վերահսկիչ մարմինների միջեւ, աջակցել բանկային վերահսկողության միջազգային ստանդարտների ներդրմանը, հնարավորություն ընձեռել մեթոդաբանության եւ պրակտիկաների ոլորտում փորձի փոխանակման համար, օգնել հետազոտությունների եւ կրթական ծրագրերի իրականացմանը:
Ներկայումս BSCEE խումբը ներառում է 25 երկրների բանկային վերահսկողության մարմիններ՝ Ավստրիայից, Ալբանիայից, Հայաստանից, Բելառուսից, Բուլղարիայից, Բոսնիա եւ Հերցեգովինայից, Հունգարիայից, Վրաստանից, Ղազախստանից, Լատվիայից, Լիտվայից, Մոլդովայից, Լեհաստանից, Ռուսաստանից, Ռումինիայից, Հյուսիսային Մակեդոնիայից, Սերբիայից, Սլովակիայից, Սլովենիայից, Թուրքիայից, Ուկրաինայից, Խորվաթիայից, Չեխիայից, Չեռնոգորիայից եւ Էստոնիայից:

В 2022 году Грузия примет конференцию Группы BSCEE
В 2022 году Грузия примет конференцию Группы органов банковского надзора стран Центральной и Восточной Европы (Группа BSCEE) на правах председательствующей организации, сообщает Newsgeorgia cо ссылкой на Национальный банк Грузии (НБГ).
НБГ был избран председателем Группы BSCEE на 33-й ежегодной конференции организации, проходившей 27-28 мая на онлайн-площадке Международного финансового центра «Астана». Грузия официально примет полномочия председателя от Казахстана в декабре.
Вице-президент НБГ Папуна Лежава, который к концу текущего года займет пост руководителя Группы BSCEE, посвятил свое выступление на 33-й конференции приоритетам надзора в постпандемический период. Лежава поделился опытом Грузии, приобретенным за последний год.
«Пандемия коронавируса была беспрецедентной проблемой, и ее влияние еще не закончилось. Эти вызовы позволили нам сделать важные выводы: постоянная готовность к кризису является предпосылкой для поддержания стабильности финансового сектора; пандемия способствовала росту роли финтеха - если до сих пор мы видели преимущества развития финансовых технологий в развитии финансовых услуг, инноваций и усилении конкуренции, пандемия также показала нам возможность повысить свою финансовую стабильность»,- сказал Лежава.
Группа банковских надзорщиков стран Центральной и Восточной Европы создана в 1991 году. Основными задачами Группы BCSEE являются поддержание тесного сотрудничества между надзорными органами стран Центральной и Восточной Европы, содействие во внедрении международных стандартов банковского надзора, обеспечение возможности обмена опытом в области методологии и практики банковского надзора и иной актуальной информацией, оказание помощи в проведении исследований, выполнении образовательных программ.
В настоящее время в состав Группы BSCEE входят органы банковского надзора из 25-и стран: Австрии, Албании, Армении, Беларуси, Болгарии, Боснии и Герцеговины, Венгрии, Грузии, Казахстана, Латвии, Литвы, Молдовы, Польши, России, Румынии, Северной Македонии, Сербии, Словакии, Словении, Турции, Украины, Хорватии, Чехии, Черногории и Эстонии.