Տնտեսական համագործակցության եւ զարգացման կազմակերպությունը (ՕECD) հայտնում է համաշխարհային տնտեսության անհավասարաչափ վերականգնման մասին՝ կորոնավիրուսային համավարակի շարունակական բռնկումների պատճառով:ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասված է կազմակերպության այսօր տարածած զեկույցի մեջ:«Մենք ուրախությամբ նշում ենք, որ տնտեսական հեռանկարները բարելավվում են: Սակայն դա տեղի է ունենում անհավասարաչափ»,- նշել են փաստաթղթի հեղինակները: Կազմակերպությունում ընդգծել են, որ համավարակի պարբերական բռնկումների ֆոնին, որոնք նախկինի պես հաճախակի չեն, «համաշխարհային տնտեսության աճը շարունակում է վերականգնվել»:Ըստ զեկույցում բերված աղյուսակի՝ համաշխարհային ՀՆԱ-ի իրական աճը 2021-ին կանխատեսվում է 5,8%, 2022-ին՝ 4,4% մակարդակում:Ինչպես ընդգծել են ՕECD-ում, չնայած այն հանգամանքին, որ աշխարհի շատ երկրներում ՀՆԱ-ի աճի մակարդակը 2022 թվականի վերջին կվերադառնա նախաճգնաժամային ցուցանիշին, «դա բավարար չի լինի»: «ՕECD-ի շատ երկրներում 2022թ. վերջին կենսամակարդակը չի վերադառնա համավարակից առաջ սպասվող մակարդակին»,- զգուշացնում է կազմակերպությունը:Զեկույցում նշվում է, որ «արագ քաղաքական որոշումները նպաստել են առողջապահական համակարգերի բարելավմանը եւ տնտեսական աճի վերականգնմանը»:«Համավարակի մեկնարկից 16 ամիս անց շատ երկրներ այսօր ավելի լավ են կարողանում հաղթահարել կորոնավիրուսի տարածման նոր բռնկումները»,- ավելացրել են ՕECD-ում: Փաստաթղթի հեղինակների կարծիքով՝ զարգացած երկրներում եւ զարգացող տնտեսությամբ որոշ երկրներում կառավարություններին «հաջողվել է պահպանել ընկերությունների եւ աշխատատեղերի կենսունակությունը»:«Արդյունքում՝ արտադրական հատվածն արագորեն աճում է, սահմանների աստիճանաբար բացման հետ մեկտեղ վերականգնվում է առեւտուրը, զբաղվածության վերականգնման հետ մեկտեղ տեղի է ունենում սպառման կտրուկ աճ: Սա շատ հուսադրող է»,- ասված է զեկույցում: 05.05.2021 | 18:04 Օտարերկրյա ուղղակի ներդրումներն աշխարհում հակառեկորդ են սահմանել Սակայն, ինչպես նշում են զեկույցի հեղինակները, խնդիրները դեռ պահպանվում են: Մասնավորապես, նրանց կարծիքով, դա պայմանավորված է նրանով, որ ցածր եկամուտ ունեցող երկրները «կորոնավիրուսի դեմ շատ քիչ պատվաստանյութեր են ստանում»: «Սա այդ երկրներին հիմնարար սպառնալիքի առաջ է կանգնեցնում, քանի որ վերջիններն ավելի քիչ քաղաքական կարողություն ունեն աջակցելու գործունեությանը, քան զարգացած տնտեսությունները»,- պարզաբանել են ՕECD-ում: Նշվում է, որ համավարակի հնարավոր նոր բռնկումները մեծ ազդեցություն կունենան նման պետությունների տնտեսական աճի վրա: «Դա կհանգեցնի սուր աղքատության հետագա աճի»,- հավելել են հեղինակները:Ռիսկերից մեկն, ըստ զեկույցի հեղինակների, «հումքային ապրանքների գների արագ աճի պատճառով բարձր գնաճի հնարավոր հեռանկարն է»: Միաժամանակ, ինչպես նշել են կազմակերպությունում, ներկայումս «գնաճային սպասումները» լավատեսական են:Բացի այդ, կազմակերպությունում կարծում են, որ անհրաժեշտ է, որպեսզի պետություններն ուշադրություն դարձնեն որոշ ոլորտներում մատակարարման շղթաներում խնդիրների արագ լուծմանը: «Անհրաժեշտ է ընդլայնել համագործակցությունը առեւտրի ոլորտում եւ միջոցներ ձեռնարկել մատակարարման աղբյուրները դիվերսիֆիկացնելու համար»,- նշել են ՕECD-ում: Tweet Դիտում՝ 3763

ОЭСР предупреждает о неравномерном восстановлении мировой экономики
Организация экономического сотрудничества и развития (ОЭСР) отмечает неравномерное восстановление мировой экономики из-за продолжающихся вспышек пандемии коронавируса.
Как сообщает ТАСС, об этом говорится в распространенном сегодня докладе организации.
«Мы с облегчением отмечаем, что экономические перспективы улучшаются. Однако это происходит неравномерно»,¬- указали авторы документа. В организации подчеркнули, что на фоне возобновляющихся вспышек пандемии, которые не такие частые, как ранее, «рост глобальной экономики продолжает восстанавливаться».
Согласно таблице, приведенной в докладе, реальный рост мирового ВВП в 2021 году прогнозируется на уровне 5,8%, в 2022 - 4,4%.
Как подчеркнули в ОЭСР, несмотря на то, что в большинстве стран мира уровень роста ВВП вернется к докризисному уровню к концу 2022 года, «этого не будет достаточно». «Во многих странах ОЭСР уровень жизни к концу 2022 года не вернется к уровню, ожидавшемуся до пандемии»,- предупреждают в организации.
В докладе указывается, что «быстрые политические решения способствовали улучшению систем здравоохранения и восстановлению экономического роста».
«Спустя 16 месяцев после начала пандемии многие страны теперь лучше справляются с новыми вспышками распространения коронавируса»,- добавили в ОЭСР. По словам авторов документа, правительствам в развитых странах и в некоторых странах с развивающейся экономикой «удалось сохранить дееспособность компаний и рабочие места».
«В результате производственный сектор быстро растет, торговля восстанавливается по мере постепенного открытия границ, возобновление трудовой деятельности сопровождается резким ростом потребления. Это очень обнадеживает»,- отмечается в докладе.
Однако, как указали авторы, проблемы сохраняются. В частности, по их мнению, это связано с тем, что в страны с низким уровнем дохода «поступает слишком мало вакцин от коронавируса». «Данное обстоятельство подвергает эти страны фундаментальной угрозе, поскольку у них меньше политических возможностей для поддержки деятельности, чем у стран с развитой экономикой»,- пояснили в ОЭСР. Отмечается, что возможные новые вспышки пандемии окажут сильное влияние на экономический рост таких государств. «Это приведет к дальнейшему росту острой нищеты»,- добавили авторы.
Одним из рисков, по мнению авторов доклада, «является возможная перспектива высокой инфляции из-за быстрого роста цен на сырьевые товары». При этом в настоящий момент, как указали в организации, «инфляционные ожидания» оптимистичны.
Кроме того, в организации считают необходимым, чтобы государства уделяли внимание быстрому решению проблем в цепочках поставок в некоторых отраслях. «Необходимо расширять сотрудничество в области торговли и принимать меры по диверсификации источников поставок»,- указали в ОЭСР.