ԱՄՆ-ն հարկային նոր կանոններ կկիրառի՝ $7 տրլն «ստվերից» դուրս բերելու համար
ԱՄՆ նախագահի աշխատակազմը կոչ է արել ավանդական ֆինանսական հաստատություններին հաճախորդների ֆինանսական հոսքերի մասին տեղեկատվությունը ներկայացնել հարկային մարմին: Ներկայումս IRS-ը (Internal Revenue Service) չունի նման տեղեկատվություն:
Փոփոխությունները նպատակ ունեն օգնել կարգավորիչներին «ստվերից» դուրս բերել այն քաղաքացիներին, ովքեր մասամբ կամ ամբողջությամբ հրաժարվում են հարկեր վճարելուց, հաղորդում է Bloomchain.ru-ն:
Բացի այդ, կարգավորիչներն առաջարկել են նոր աուդիտորներ հատկացնել IRS-ին և ստեղծել նորացված տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համակարգ գերատեսչության համար:
Նման միջոցներն, ըստ ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության ներկայացուցիչների, կօգնեն հարկային մարմիններին ուժեղացնել վերահսկողությունը հարկերից խուսափող անձանց նկատմամբ: Միաժամանակ, նորամուծություններն, ըստ կարգավորիչների, կօգնեն լուծել IRS-ի մի շարք խնդիրներ: Այդ թվում՝ նոր կանոնների ընդունումը կբարելավի գերատեսչության աշխատանքի ճշգրտությունը:
Վերլուծաբանների հաշվարկներով, շուկայի մասնակիցների կողմից IRS-ից իրենց եկամուտները թաքցնելու փորձերի պատճառով, մոտակա տասնամյակում ԱՄՆ գանձապետարանը կարող է կորցնել $7 տրիլիոն:
Bloomberg-ում նշել են, որ ԱՄՆ մի շարք քաղաքացիների եկամուտները «ստվերից» դուրս բերելու նման ծրագիրը թույլ կտա Ջո Բայդենին ֆինանսավորում ստանալ երկրի տնտեսական զարգացման իր ծրագիրը կյանքի կոչելու համար:
Ամերիկյան կարգավորիչները հարկային հաշվետվությունների նոր կանոններ են ներկայացրել նաեւ կրիպտոոլորտի ներկայացուցիչների համար: Նոր կանոնները կվերաբերեն ինչպես ընկերություններին, այնպես էլ անհատներին: Նրանց կպարտավորեցնեն հաշվետվություն ներկայացնել ցանկացած գործարքի մասին, որի ծավալը կգերազանցի $10 հազարը:
Հատկանշական է, որ մինչ Ջո Բայդենի իշխանության գալը Galaxy Digital-ի ղեկավար, միլիարդատեր Մայք Նովոգրացը նախազգուշացրել էր կրիպտոհամայնքի անդամներին նման սցենարի մասին:
Հարկային հաշվետվության նոր ռեժիմն ուժի մեջ կմտնի 2023 թվականին: Այս ընթացքում, ըստ ԱՄՆ նախագահի վարչակազմի ներկայացուցիչների, ֆինանսական հաստատությունները հնարավորություն կունենան պատրաստվել նոր պահանջներին:

Новые налоговые правила позволят США вывести из «тени» $7 трлн
Администрация президента CША призвала традиционные финансовые организации сообщать о финансовых потоках клиентов в налоговую службу. В настоящий момент IRS (Internal Revenue Service) не располагает такой информацией.
Изменения призваны помочь регуляторам вывести из «тени» граждан, которые частично или полностью отказываются от уплаты налогов, cообщает Bloomchain.ru.
Кроме того, регуляторы предложили выделить IRS новых аудиторов и сформировать для ведомства обновленную систему информационных технологий.
Такие меры, по мнению представителей Министерства финансов США, помогут налоговой усилить контроль за лицами, которые уклоняются от уплаты налогов. При этом нововведения, как считают регуляторы, помогут решить ряд проблем IRS. В том числе, принятие мер позволит повысить точность работы ведомства.
По подсчетам аналитиков, из-за попыток участников рынка скрыть свои доходы от IRS, американская казна может не досчитаться $7 трлн в ближайшее десятилетие.
В Bloomberg отметили, что такой план вывода из «тени» ряда доходов граждан США позволит Джо Байдену получить финансирование для реализации своей программы экономического развития страны.
Американские регуляторы представили новые правила подачи налоговой отчетности и для представителей криптоиндустрии. Под регуляторное давление попадут компании и частные лица. Их обяжут отчитываться о любых сделках с криптовалютами, объем которых превышает $10 тыс.
Примечательно, что еще до прихода Джо Байдена к власти CEO Galaxy Digital, миллиардер Майк Новограц предупреждал участников криптосообщества о возможности выбора политиком такого сценария.
Новый режим налоговой отчетности вступит в силу в 2023 году. Такая фора, по мнению представителей администрации президента США, позволит финансовым учреждениям подготовиться к новым требованиям.