Եվրահանձնաժողովը €371 միլիոնով տուգանել է 3 ներդրումային բանկի
Եվրահանձնաժողովը (ԵՀ) մի քանի ներդրումային բանկերի նկատմամբ €371 միլիոնի տուգանք է սահմանել եվրոպական պետական պարտատոմսերի առևտրի մեջ կարտելային համաձայնության գալու համար, հաղորդում է Prime գործակալությունը՝ վկայակոչելով ԵՀ հաղորդագրությունը:
«Եվրահանձնաժողովը բացահայտել է, որ Bank of America-ն, Natixis-ը, Nomura-ն, RBS-ը (այժմ Nat West), UBS-ը, Uniсredit-ը և West LB-ն (այժմ Portigon) խախտել են ԵՄ հակամենաշնորհային կանոնները՝ եվրոպական պետական պարտատոմսերի առաջնային եւ երկրորդական շուկաներում մի խումբ թրեյդերների կարտելում մասնակցության պատճառով»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
ԵՀ-ն գտնում է, որ 2007-2011թթ. այս թրեյդերները կանոնավոր կապ են հաստատել միմյանց հետ, որի ընթացքում փոխանակել են գաղտնի առևտրային տեղեկատվություն:
Նշվում է, որ €371 մլն ընդհանուր գումարի տուգանքներ կվճարեն Nomura-ն, UBS-ը և Uniсredit-ը: Nat West-ը չի տուգանվել, քանի որ նա է բացահայտել Եվրահանձնաժողովին կարտելի մասին տեղեկատվությունը: Bank of America-ն ու Natixis-ը նույնպես չեն տուգանվի, քանի որ վերջինների համար անցել են տուգանքների կիրառման վաղեմության ժամկետները: Portigon-ը զրոյական տուգանք է ստացել, քանի որ վերջին ֆինանսական տարում չուներ զուտ շրջանառություն, որից կարող էր տուգանք նշանակվել:
«Մեր որոշումը հստակ ազդանշան է առ այն, որ ԵՄ-ն չի հանդուրժելու որևէ դավադրություն: Անընդունելի է, որ ֆինանսական ճգնաժամի ամենաթեժ շրջանում, երբ շատ ֆինանսական հաստատություններ փրկվում էին պետական ֆինանսավորման հաշվին, այս ներդրումային բանկերը համաձայնության էին եկել շուկայում ԵՄ անդամ երկրների հաշվին»,- նշել է ԵՀ գործադիր փոխնախագահ Մարգրեթ Վեստագերը:

Европейская комиссия оштрафовала 3 инвестбанка на €371 млн
Европейская комиссия (ЕК) наложила штраф в размере €371 млн на несколько инвестиционных банков за картельный сговор в торговле европейскими гособлигациями, передает агентство «Прайм» со ссылкой на сообщении ЕК.
«Еврокомиссия обнаружила, что Bank of America, Natixis, Nomura, RBS (сейчас Nat West), UBS, Uniсredit и West LB (сейчас Portigon) нарушили антимонопольные правила ЕС из-за участия группы трейдеров в картеле на первичном и вторичном рынках европейских гособлигаций»,- говорится в сообщении.
ЕК считает, что с 2007 по 2011 годы эти трейдеры поддерживали регулярные контакты друг с другом, в ходе которых обменивались конфиденциальной коммерческой информацией.
Отмечается, что штрафы на общую сумму €371 млн заплатят Nomura, UBS и Uniсredit. Банк Nat West не оштрафован, поскольку он раскрыл Еврокомиссии информацию о картеле. Bank of America и Natixis также не оштрафованы, потому что для них прошли сроки давности наложения штрафов. Portigon получил нулевой штраф, поскольку за последний финансовый год у него не было нетто-оборота, от которого можно установить штраф.
«Наше решение - четкий сигнал о том, что ЕК не потерпит никакого сговора. Недопустимо, чтобы в разгар финансового кризиса, когда многие финансовые учреждения приходилось спасать за счет государственного финансирования, эти инвестиционные банки вступали в сговор на этом рынке за счет государств-членов ЕС»,- прокомментировала исполнительный вице-президент ЕК Маргрет Вестагер.