Intel-ն ու Microsoft-ը կմիավորեն ուժերը թաքնված մայնինգի դեմ
Intel եւ Microsoft ընկերությունների թիմերը որոշում են կայացրել համատեղ պայքարել կրիպտոջեկինգի (կրիպտոարժույթների թաքնված մայնինգ) դեմ, հայտնում է Bloomchain.ru-ն՝ վկայակոչելով կազմակերպությունների մամուլի հաղորդագրությունը:
Կրիպտոջեկինգը ենթադրում է սարքի հեռահար վարակում դրա հաշվիչ հզորություններին հասանելիությունը գրավելու եւ կրիպտոարժույթների մայինգ իրականացնելու համար: Այլընտրանքային մոտեցում է՝ ուրիշի սարքավորման օգտագործումը բրաուզերի միջոցով թվային ակտիվներ ստանալու համար (այդ նպատակով չարագործներն իրենց կայքերում հատուկ սկրիպտներ են ինտեգրում):
Նման ծրագրերից տուժած օգտատերերի առջև ծառացած խնդիրներից մեկը դրանք հայտնաբերելու դժվարությունն է: Intel-ի և Microsoft-ի թիմերը համատեղ ջանքերով նախատեսում են գտնել դրա լուծումը:
Ընկերություններից յուրաքանչյուրն ունի իր սեփական գործիքները, որոնց շնորհիվ հնարավոր է բացահայտել և վերացնել կրիպտոարժույթների հեռահար մայնինգի համար նախատեսված վնասաբեր ծրագրերը: Կողմերի ջանքերի համատեղումը թույլ կտա կազմակերպություններին բարձրացնել կրիպտոջեկինգի դեմ պայքարի արդյունավետությունը: Microsoft-ում Intel-ի հետ համագործակցությունն անվանել են «կիբերանվտանգության ոլորտում փոփոխությունների մեկնարկ»:
Նշվում է նաեւ, որ ընկերությունների համատեղ աշխատանքը կօգնի պաշտպանել կորպորատիվ հաճախորդներին չարագործներից, որոնք օգտագործում են ծրագրային ապահովում կրիպտոջեկինգի համար: Կրիպտովոլորտի պատմության մեջ հայտնի են դեպքեր, երբ օգտագործվում է աշխատանքային դիրքը սեփական նպատակներով կրիպտոարժույթների հեռահար մայնինգ կազմակերպելու համար:

Intel и Microsoft объединят усилия для борьбы со скрытым майнингом
Команды компаний Intel и Microsoft приняли решение о начале совместной работы над борьбой с криптоджекингом - скрытым майнингом криптовалют, cообщает Bloomchain.ru со ссылкой на пресс-релиз организаций.
Криптоджекинг подразумевает удаленное заражение устройства, с целью перехвата доступа к его вычислительным мощностям для майнинга криптовалют. Альтернативный подход - использование чужого оборудования для добычи цифровых активов через браузер (с этой целью мошенники интегрируют в свои веб-сайты специальные скрипты).
Одна из проблем, с которыми сталкиваются пострадавшие от таких программ пользователи - сложность их обнаружения. Команды Intel и Microsoft, через объединение усилий, планируют найти ее решение.
У каждой из компаний есть собственные инструменты, благодаря которым можно выявлять и устранять вредоносное ПО для удаленной добычи криптовалют. Объединение усилий сторон позволит организациям повысить эффективность борьбы с криптоджекингом. В Microsoft партнерство с Intel назвали «точкой отсчета изменений в индустрии кибербезопасности».
В пресс-релизе также отмечается, что совместная работа компаний поможет защитить корпоративных клиентов от мошенников, которые используют ПО для криптоджекинга. В истории криптоиндустрии известны случаи использования рабочего положения для организации удаленного майнинга криптовалют в своих целях.