Ամերիկյան Intel տեխնոլոգիական կորպորացիայի ղեկավար Պատրիկ Գելսինջերը (Patrick Gelsinger) հայտարարել է, որ ընկերությունը $20 մլրդ կներդնի նոր գործարաններ կառուցելու համար եւ նոր գործընկերներ կներգրավի միկրոսխեմաների արտադրությունն ընդլայնելու նպատակով, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով The Wall Street Journal-ը: Ինչպես նշել է Գելսինջերը, իր ծրագիրը ներառում է Արիզոնայում առկա ձեռնարկություններում երկու նոր գործարանի կառուցում`միկրոսխեմաների արտադրության տեմպերը բարձրացնելու համար: Ակնկալվում է, որ նոր օբյեկտները կգործեն 2024 թվականին: Ընկերությունը մտադիր է նաեւ տարվա ընթացքում պատմել ԱՄՆ-ում, Եվրոպայում եւ այլ տարածաշրջաններում ընդլայնման իր ծրագրերի մասին:Intel-ը նախատեսում է նաեւ 2023թ․արտադրական գործընթացի մի մասը փոխանցել ավելի շատ արտաքին գործընկերների, ինչը կվերաբերվի նաեւ կորպորացիայի նորագույն մշակումներին: Բացի այդ, ընկերությունը մտադիր է համագործակցել Apple-ի եւ Qualcomm-ի հետ՝ չիպեր արտադրելու նպատակով:Գելսինջերը հավելել է, որ ընկերությունը կպահպանի միկրոսխեմաների նախագծողի եւ արտադրողի ավանդույթը եւ արտադրության մեծ մասը կկազմակերպի իր ձեռնարկություններում։ 23.03.2021 | 12:47 Microsoft-ը բանակցություններ է վարում Discord մեսենջերը գնելու շուրջ The Wall Street Journal-ը ընդգծում է, որ նշված միջոցները նախատեսվում է իրականացնել ասիական մրցակիցներից Intel-ի հետ մնալը հաղթահարելու համար: Վերջին մեկ տարվա ընթացքում ընկերությունը բախվել է մի շարք խնդիրների, ներառյալ՝ առանցքային հաճախորդների կորուստը, մրցակցության աճն ու նոր սերնդի չիպերի արտադրության ոլորտում դժվարությունները:1968 թվականին հիմնված Intel-ն արտադրում է էլեկտրոնային սարքեր եւ համակարգչային բաղադրիչներ, ներառյալ՝ միկրոպրոցեսորներ: Ընկերության շրջանառությունը 2019 թվականին կազմել է շուրջ $72 մլրդ: Tweet Դիտում՝ 2915

Intel вложит $20 млрд в расширение производства
Глава американской технологической корпорации Intel Патрик Гелсинджер (Patrick Gelsinger) заявил, что компания вложит $20 млрд в строительство новых заводов и привлечет новых партнеров для расширения производства микросхем, cообщает ТАСС со ссылкой на The Wall Street Journal.
Как отметил Гелсинджер, его план включает постройку двух новых заводов на уже существующих предприятиях в Аризоне для наращивания темпов производства микросхем. Ожидается, что новые объекты заработают в 2024 году. Компания также намерена в течение года рассказать о своих планах по расширению в США, Европе и других регионах.
Intel также планирует передать часть производственного процесса большему числу сторонних партнеров уже в 2023 году, что коснется и новейших разработок корпорации. Кроме того, компания намерена сотрудничать с Apple и Qualcomm, производя чипы для них.
Гелсинджер добавил, что компания сохранит свои традиции разработчика и производителя микросхем и большую часть производства на своих предприятиях.
The Wall Street Journal указывает, что данные меры планируется осуществить для преодоления отставания Intel от азиатских конкурентов. За последний год компания столкнулась с рядом проблем, включая потерю ключевых клиентов, рост конкуренции и трудности в производстве чипов нового поколения.
Основанная в 1968 году Intel производит электронные устройства и компьютерные компоненты, в том числе микропроцессоры. Оборот компании за 2019 год составил около $72 млрд.