Թուրքիան ամեն կերպ ձգտում է «բացել» Անթալիան ռուս զբոսաշրջիկների համար
Թուրքիան, հաշվի առնելով երկրում համավարակային իրավիճակի զարգացումները, պատրաստ կլինի վերականգնել ավիափոխադրումները Ռուսաստանի հետ հունիսի 1-ին, ՏԱՍՍ-ին ասել է Ռուսաստանում Թուրքիայի դեսպան Մեհմեթ Սամսարը:
Նա նշել է, որ երկրում խնդիր է դրվել պատվաստումների եւ կարանտինային միջոցների շնորհիվ «կարճ ժամկետներում կրճատել COVID-19-ով վարակվածների թիվը եւ կարգավորել համավարակային իրավիճակը Թուրքիայում գալիք ամառային սեզոնի համար»:
«Մենք արդեն սկսել ենք դրական ազդակներ ստանալ այս առումով: Հիվանդացածների թիվը, որը ապրիլի 15-ին 61 400 էր, խստացված միջոցների շնորհիվ մայիսի 3-ին նվազել է մինչեւ 24 733-ի: Ակնկալվում է, որ առաջիկա շաբաթների ընթացքում այս թիվը կրկին կնվազի: Հունիսի 1-ից թռիչքները վերսկսելու եւ ամառային սեզոնին մեր ռուսաստանցի ընկերներին ամենաապահով պայմաններում ընդունելու համար ներկայումս շարունակում ենք շփումները Ռուսաստանի համապատասխան մարմինների հետ բոլոր մակարդակներում»,- ասել է դեսպանը:
Թուրքիան նաեւ առաջարկել է ռուսաստանյան կողմին մայիսի երկրորդ կեսին Անթալիայում զբոսաշրջության անվտանգության հարցերով ռուս-թուրքական փորձագիտական ենթախմբի հանդիպում անցկացնել՝ Անկարայի ձեռնարկած միջոցները ցուցադրելու համար:
Սամսարը հավելել է, որ Թուրքիայի արտգործնախարար Մեվլութ Չավուշօղլուն եւ մշակույթի ու զբոսաշրջության նախարար Մեհմեթ Նուրի Էրսոյը պատրաստ են մայիսին այցելել Մոսկվա՝ համավարակային իրավիճակի շուրջ բանակցությունների համար:
«Զբոսաշրջությունը Թուրքիայի եւ Ռուսաստանի միջեւ համագործակցության այն ոլորտն է, որը հիմնված է փոխշահավետության վրա, եւ կարեւոր է ինչպես տնտեսական, այնպես էլ մարդասիրական առումներով: Ուզում եմ հայտարարել, որ Թուրքիան բաց է համագործակցության համար եւ գործադրում է բոլոր ջանքերը զարգացնելու մեր հարաբերություններն այս ոլորտում եւ հյուրընկալելու Ռուսաստանի միլիոնավոր քաղաքացիների, ովքեր ցանկանում են հանգստանալ Թուրքիայում, ինչպես նախորդ տարիներին, լավագույն, առողջ եւ անվտանգ պայմաններում»,- ընդգծել է դեսպանը:

Турция с учетом развития эпидемической ситуации в стране будет готова к 1 июня восстановить авиасообщение с Россией, заявил ТАСС посол Турции в РФ Мехмет Самсар.Он отметил, что в стране была поставлена задача путем вакцинации и мер карантина «в короткие сроки нормализовать число случаев заразившихся COVID-19 и эпидемическую ситуацию в Турции к предстоящему летнему сезону».«Мы уже начали получать положительные сигналы об этом. Количество заболевших, которое на 15 апреля составляло 61 400, снизилось до 24 733 на 3 мая, благодаря принятым строгим мерам. Ожидается, что в ближайшие недели это число сократится. Чтобы возобновить полеты с 1 июня и принять наших российских друзей в самых безопасных условиях в течение летнего сезона, мы в настоящий момент продолжаем контакты с соответствующими российскими инстанциями на всех уровнях»,- сказал посол. 25.04.2021 | 10:42 Анталия - без россиян։ две причины отмены туристического сезона Турция также предложила российской стороне провести во второй половине мая в Анталии заседание российско-турецкой экспертной подгруппы по безопасности туризма, чтобы продемонстрировать принятые Анкарой меры.Министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу и министр культуры и туризма страны Мехмет Нури Эрсой готовы в мае посетить Москву для переговоров по эпидемической ситуации, добавил Самсар.«Туризм - это сфера сотрудничества между Турцией и Россией, основанная на взаимной выгоде и являющаяся важной как в экономическом, так и в гуманитарном плане. Хочу заявить, что мы, Турция, открыты к сотрудничеству и прилагаем все усилия, чтобы развивать наши отношения в этой сфере и принимать у себя миллионы российских граждан, которые желают отдохнуть в Турции, как и в прошлые годы, в самых лучших, здоровых и безопасных условиях»,- подчеркнул посол. Tweet Просмотры 4197