Համահայկական բանկը կհիմնադրվի մինչեւ 2008-ի ավարտը, հայտարարել է ԿԲ նախագահը
Երեւան /Մեդիամաքս/. Համահայկական բանկը պետության ու մասնավոր հատվածի համագործակցության վրա հիմնված## ֆինանսական ինստիտուտ է լինելու, հայտարարել է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի /ԿԲ/ նախագահ Արթուր Ջավադյանը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, Արթուր Ջավադյանն այդ մասին ասել է հունիսի 21-ին Դիլիջանում տեղի ունեցած Հայաստանի բանկերի միության /ՀԲՄ/ տարեկան ժողովի ժամանակ` ներկայացնելով Համահայկական բանկի ստեղծման հայեցակարգը: Ինչպես ասել է ԿԲ ղեկավարը, բանկի հիմնական նպատակն է լինելու նախագծերի ֆինանսավորումը Մրցունակության ազգային խորհրդի որոշումների շրջանակներում:
ԿԲ նախագահի խոսքերով, Համահայկական բանկը ղեկավարվելու է գործունեության առեւտրային սկզբունքներով, սակայն Հայաստանի ֆինանսական ինստիտուտների համար մրցակից չի լինելու: “Այդ սկզբունքի ապահովման համար Համահայկական բանկը դիմելու է առեւտրային բանկերին եւ այլ ներդրողներին` ներդրումային ծրագրերին մասնակցելու առաջարկությամբ”,- ասել է Արթուր Ջավադյանը:
Նա նշել է, որ բանկը ստեղծվելու է որպես բաց բաժնետիրական ընկերություն, բանկի հիմնադիրներն են լինելու Հայաստանի կառավարությունը /առնվազն 20%-ոց բաժնեմաս/, հայտնի միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունները եւ մասնավոր ներդրողները:
“Բանկի հայտարարած կանոնադրական կապիտալի նվազագույն չափը կկազմի 30 մլրդ դրամ, կամ $100 մլն”,- ասել է Արթուր Ջավադյանը:
ԿԲ նախագահը նշել է, որ բանկի ներդրումային գործունեությունն իրականանալու է Մրցունակության ազգային խորհրդի ռազմավարության շրջանակներում: ՙԲանկն ամեն տարի հաստատելու է տարեկան ներդրումային ծրագիրը, որը ներկայացվելու է Մրցունակության ազգային խորհրդի հաստատմանը՚,- ասել է Արթուր Ջավադյանը:
Բանկը կհիմնադրվի “Համահայկական բանկի մասին” օրենքի ընդունումից հետո. դա սպասվում է սեպտեմբերին, իսկ Համահայկական բանկի հիմնումը ծրագրվում է 2008-ի վերջում:

Всеармянский банк будет учрежден до конца 2008 года, заявил пресдедатель ЦБ
Ереван /Медиамакс/. Всеармянский банк будет финансовым институтом, основанным на взаимодействии государства и частного сектора##, заявил председатель Центрального банка (ЦБ) Армении Артур Джавадян.
Как сообщает агентство Медиамакс, Артур Джавадян сказал об этом, представляя концепцию создания Всеармянского банка на годовом собрании Союза банков Армении (СБА) 21 июня в Дилижане. Как сказал глава ЦБ, основной целью банка будет финансирование проектов в рамках решений Национального совета по конкурентоспособности.
По словам председателя ЦБ, Всеармянский банк будет руководствоваться коммерческим принципом деятельности, однако не станет составлять конкуренцию коммерческим финансовым институтам Армении. «Для обеспечения этого принципа Всеармянский банк обратится к коммерческим банкам и другим инвесторам с предложением участвовать в инвестиционных проектах», - сказал Артур Джавадян.
Он отметил, что банк создается как открытое акционерное общество, учредителями банка станут правительство Армении (как минимум с 20%-ным долевым участием), авторитетные международные финансовые организации и частные инвесторы.
«Минимальный размер уставного капитала, объявленного банком, составит 30 млрд драмов или $100 млн», - сказал Артур Джавадян.
Председатель ЦБ отметил, что инвестиционная деятельность банка будет осуществляться в рамках стратегии Национального совета по конкурентоспособности. «Ежегодно банк будет составлять и утверждать годовую инвестиционную программу, которая будет представляться на одобрение Национального совета по конкурентоспособности», - сказал Артур Джавадян.
Банк будет учрежден принятием закона «О Всеармянском банке», принятие которого ожидается в сентябре, а учреждение Всеармянского банка намечается на конец 2008 года.