ԵՄ-Մեծ Բրիտանիա. նոր հարաբերություններ՝ «ամուսնալուծվելուց» հետո
Եվրախորհրդարանն ավարտել է ԵՄ-ի եւ Մեծ Բրիտանիայի միջեւ «ամուսնալուծության» (Brexit) օրինականացումը՝ հաստատելով Առեւտրի եւ համագործակցության համաձայնագիրը, որը սահմանում է երկու կողմերի ապագա հարաբերությունների կանոնները, հաղորդում է Finmarket-ը:
«Չնայած Մեծ Բրիտանիայի՝ մեր Միությունից դուրս գալու որոշմանը, մենք շարունակում ենք կիսել խորը եւ երկարատեւ կապերը, արժեքները, պատմությունը եւ աշխարհագրական մտերմությունը: Մենք բոլորս շահագրգռված ենք, որ այս նոր հարաբերություններն աշխատեն»,- հայտարարել է Եվրախորհրդարանի նախագահ Դեյվիդ Սասոլին:
Նրա կարծիքով, Brexit-ն իր բնույթով մեծ անհարմարություններ է ստեղծում քաղաքացիների ու բիզնեսի համար: «Դուք չեք կարող օգտվել ԵՄ անդամակցության առավելություններից՝ գտնվելով Միությունից դուրս: Այնուամենայնիվ, այս համաձայնագիրը զգալիորեն կմեղմի դրա վատթարագույն հետեւանքները»,- ասել է նա:
«Մենք ուշադիր հետեւելու ենք ինչպես այս նոր համաձայնագրի, այնպես էլ ԵՄ-ից դուրս գալու պայմանագրի կատարմանը: Մենք թույլ չենք տա, որ Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը շեղվի իր ստանձնած պարտավորություններից»,- հավաստիացրել է Սասոլին:
ԵՄ-Մեծ Բրիտանիա հետագա հարաբերությունների կանոնների մասին համաձայնագիրը ժամանակավոր հիմունքներով արդեն կիրառվում է 2021թ. հունվարի 1-ից: Դա արվել է մինչեւ վավերացումը անդրսահմանային խնդիրները նվազագույնի հասցնելու համար: Ժամանակավոր համաձայնագրի գործողության ժամկետը լրանում է ս.թ. ապրիլի 30-ին: Խորհրդարանի համաձայնությունն անհրաժեշտ է, որպեսզի պայմանագիրը պատշաճ կերպով մտնի ուժի մեջ:
Ընդունված բանաձեւի շուրջ երեկ կայացած քննարկումների ժամանակ եվրոպացի պատգամավորները գրեթե միաձայն քննադատում էին Եվրամիությունը լքելու Բրիտանիայի նախաձեռնությունը՝ այն որակելով որպես պատմական սխալ:
«Սա սխալ է: Բայց մենք պետք է կարողանանք հարմարվել հանգամանքներին եւ հետեւել, որպեսզի այս պատմական սխալը չանդրադառնա հասարակ մարդկանց, ովքեր պարզապես փորձում են ապրել նորմալ կյանքով: Տեսնենք, թե ինչ է սպասում մեզ ապագայում: Բայց ես կցանկանայի հուսալ, որ այս համաձայնագիրը լավ սկիզբ է դնում»,- ասել է հարցի վերաբերյալ Եվրախորհրդարանի զեկուցող Անդրեաս Շիդերը:
Իր հերթին, Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը ողջունել է Եվրախորհրդարանի կողմից Brexit-ից հետո ԵՄ-ի եւ Մեծ Բրիտանիայի հարաբերությունների կանոնների մասին համաձայնագրի վավերացումը՝ հայտարարելով, որ այն կայունություն կապահովի կողմերի համար:
«Հիմա ժամանակն է նայելու ապագային եւ կառուցելու ավելի գլոբալ Բրիտանիա», - ասել է Մեծ Բրիտանիայի վարչապետը:

ЕС- Великобритания: новые отношения после «развода»
Европейский парламент завершил законодательное оформление «развода» ЕС с Великобританией (Brexit), утвердив Соглашение о торговле и сотрудничестве, устанавливающее правила будущих отношений между ними, сообщает Finmarket.ru.
«Несмотря на решение Великобритании выйти из нашего союза, мы по-прежнему разделяем глубокие и давние связи, ценности, историю и географическую близость. Мы все заинтересованы в том, чтобы эти новые отношения работали»,- заявил председатель Европарламента Давид Сассоли.
По его мнению, по самой своей природе Brexit означает большие неудобства для граждан и бизнеса. «Вы не можете пользоваться преимуществами членства в ЕС, находясь за его пределами. Однако это соглашение значительно смягчит его худшие последствия»,- отметил он.
«Мы будем внимательно следить за выполнением как этого нового договора, так и Соглашения о выходе. Мы не допустим отступления правительства Великобритании от взятых на себя обязательств»,- заверил Сассоли.
Соглашение о правилах будущих отношений ЕС и Великобритании уже применяется с 1 января 2021 года на временной основе. Это сделано, чтобы свести к минимуму трансграничные проблемы в ожидании его ратификации. Срок действия временного применения истекает 30 апреля 2021 года. Согласие парламента было необходимо для того, чтобы соглашение должным образом вступило в силу.
В ходе вчерашних дебатов по принятой резолюции европейские депутаты практически единодушно критиковали инициативу Великобритании по выходу из Евросоюза, расценивая ее как историческую ошибку.
«Это ошибка. Но надо суметь адаптироваться к обстоятельствам, и мы должны следить как раз за тем, чтобы эта историческая ошибка не навредила обыкновенным людям, как вы и я, которые всего лишь пытаются нормально жить. Посмотрим, что нам готовит будущее. Но я хотел бы надеяться, что это соглашение закладывает хорошее начало»,- заявил докладчик Европарламента по этому вопросу Андреас Шидер.
В свою очередь, премьер-министр Великобритании Борис Джонсон приветствовал ратификацию Европарламентом соглашения о правилах отношений между ЕС и Великобританией после Brexit, заявив, что это обеспечит стабильность в отношении сторон.
«Теперь настало время смотреть в будущее и строить более глобальную Британию»,- заявил британский премьер.