Աշխարհի բանկերը՝ ծախսերը կրճատելու ճանապարհին
Կորոնավիրուսային ճգնաժամի պատճառով շահույթի անկումը ստիպել է բանկերին ամբողջ աշխարհում ուշադրություն դարձնել ծախսերի կրճատման խնդրին: KPMG-ն հարցում է անցկացրել բանկիրների շրջանում, որի արդյունքների համաձայն՝ առաջիկա տարում նրանցից շատերը պատրաստվում են օպտիմալացնել ծախսերը:
Ինչպես հաղորդում է Frank Media-ն, ընկերությունը հետազոտության արդյունքները հրապարակել է նոր՝ New cost imperatives in banking զեկույցում:
KPMG-ն հարցումն անցկացրել է աշխարհի խոշորագույն բանկերի 200 ղեկավարների շրջանում՝ 2020-ի վերջին: Այն ցույց է տվել, որ բանկիրներն ակնկալում են իջեցնել գործառնական ծախսերի հարաբերակցությունը գործառնական եկամտի նկատմամբ 10 տոկոսային կետով կամ ավելին: Այդ նպատակին հասնելու համար, ըստ KPMG-ի վերլուծաբանների, նրանք ստիպված կլինեն վերանայել իրենց գործառնական մոդելը եւ իրականացնել թվային փոխակերպում, որին իրենց դրդել է համավարակը: Թոփ մենեջերների գրեթե մեկ երրորդը՝ 28%-ը, պատրաստ է դա անել 3 տարվա ընթացքում:
Ինչ են անելու բանկերը
- Բանկերը մտադիր են կրկնապատկել ծախսերի կառավարման համար ներդրումները եւ ավելացնել ծախսերի կրճատման նպատակային ցուցանիշները մինչեւ 10%: Նման ծրագրեր ունի հարցվածների 61%-ը: Հարցվածների եւս 19%-ը նախատեսում է կրճատել ծախսերն ավելի քան 10%-ով (նրանցից 15%-ն ակնկալում է դա անել մեկ տարվա, եւս 66%-ը՝ 3 տարվա ընթացքում):
- Այս նպատակներին հասնելու համար բանկիրներն ապավինում են ղեկավարությանը (նման պատասխան է տվել հարցվածների 91%-ը ), ուժեղ կորպորատիվ մշակույթին` ուղղված ծախսերի օպտիմալացմանը (հարցվածների 89%-ը), ինչպես նաեւ պատասխանատվությանը՝ ծախսերի կրճատման գործում առաջընթացի համար (հարցվածների 89%-ը):
- Հարցվածների գրեթե 60%-ը նշել է, որ նախատեսում է կրճատել ծախսերը թվայնացման միջոցով, ավելի քան 50%-ը`աշխատակազմի քանակի կրճատման հաշվին, այդ թվում՝ բանկի վերակազմակերպումից եւ հնացած ՏՏ համակարգերի փոխարինումից հետո: Բանկերը ցանկանում են նաեւ ավելի քիչ օգտվել խորհրդատվական ծառայություններից. այս ուղղությամբ կտնտեսեն հարցվածների 49%-ը: Հարցվածները ներուժ են տեսնում նաեւ արհեստական բանականության օգտագործման մեջ. նրանցից 42%-ը պատրաստվում է կրճատել ծախսերն`օգտագործելով այդ տեխնոլոգիան: Մոտավորապես նույնքան հարցվածներ նշել են, որ մտադիր են փակել մասնաճյուղերը:
- Միաժամանակ, որոշ հատվածներում բանկերը սահմանափակված են ծախսերի կրճատման տեսանկյունից. սա այն ամենն է, ինչ կապված է հաճախորդի սպասումների հետ բանկային պրոդուկտներից եւ կարգավորումներից, ներառյալ՝ ESG-ի (Еnvironmental social governance) ոլորտում: Որոշ բանկեր նաեւ սահմանափակված են մասնաճյուղեր փակելու հնարավորության հարցում, քանի որ իրենց հաճախորդների մի մասը դեռ նախընտրում է գնալ հենց այնտեղ:
Մի քանի տարի է, ինչ բանկերը ներգրավված են ծախսերի օպտիմալացման գործում, եւ հարցվածների 78%-ը նշում է, որ երեք տարվա ընթացքում իրենց ջանքերն արդյունք են տվել: Բայց ավելի մանրամասն հարցումների արդյունքում նրանք խոստովանում են, որ որոշակի ոլորտներում արդյունքները շատ «համեստ» եւ «սահմանափակ» են, հատկապես, երբ խոսքը վերաբերում է հիմնական գործառույթների թվայնացմանը, օպտիմալացման ծրագրերը հաճախորդի համար արդյունքների հետ կապակցելուն եւ եկամուտ չբերող գործառույթների կրճատմանը:

Банки мира - на пути сокращения расходов
Падение прибыли из-за коронакризиса заставило банки во всем мире обратить внимание на вопрос сокращения расходов. KPMG провела опрос среди банкиров, который показал, что многие из них собираются оптимизировать расходы в ближайший год.
Как сообщает Frank Media, результаты исследования компания публикует в новом отчете New cost imperatives in banking.
KPMG проводила опрос среди 200 руководителей крупнейших банков мира в конце 2020 года. Он показал, что банкиры рассчитывают снизить отношение операционных затрат к операционному доходу на 10 процентных пункта или более. По мнению аналитиков KPMG, им придется пересмотреть свою операционную модель и провести цифровую трансформацию, к которой их подтолкнула пандемия, чтобы достичь этой цели. Почти треть топ-менеджеров - 28% - готовы это сделать в течение 3-х лет.
Что будут делать банки:
- Банки намерены удвоить затраты на управление расходами и увеличить целевые показатели по сокращению расходов - до 10%. Такие планы есть у 61% опрошенных. Еще 19% респондентов планируют снизить расходы более чем на 10% (при этом 15% из них рассчитывают сделать это в течение года, еще 66% - в течение 3-х лет).
- В достижении этих целей банкиры делают ставку на руководство (об этом сказали 91% опрошенных), сильную копроративную культуру, нацеленную на оптимизацию расходов (89% респондентов), а также ответственность за прогресс в сокращении расходов (89% опрошенных).
- Почти 60% респондентов сказали, что планируют сокращать расходы за счет цифровизации, чуть более 50% - за счет сокращения численности персонала, в том числе после реорганизации банка и замены устаревших IT-систем. Банки также хотят реже обращаться за консультационными услугами: на этом сэкономят 49% опрошенных. Респонденты видят потенциал в применении искусственного интеллекта: 42% опрошенных собираются сократить расходы за счет его использования. Примерно столько же респондентов сказали, что намерены закрывать отделения.
- В то же время, в некоторых сегментах банки ограничены с точки зрения сокращения расходов: это все, что связано с ожиданиями клиентов от банковских продуктов и регулированием, в том числе в области ESG (Еnvironmental social governance). Некоторые банки также ограничены в возможности закрывать отделения, поскольку часть их клиентов по-прежнему предпочитает обращаться именно туда, отмечают эксперты.
Банки не первый год занимаются вопросами оптимизации затрат, и 78% респондентов отмечают, что за три года усилия принесли результат. Но в более детальном опросе они признаются, что в определенных областях результаты весьма «скромные» и «ограниченные», особенно, если речь идет о цифровизации ключевых функций, привязке планов по оптимизации к результату для клиентов, а также сокращении функций, которые не приносят дохода.