Moody’s-ը ներկայացրել է ԱՊՀ բանկերին սպառնացող ռիսկերը
Moody’s գործակալության վերլուծաբանները կարծում են, որ ներքին եւ տարածաշրջանային հակամարտությունների հնարավոր էսկալացիան, բնակչության ծերացումը, պետական բանկերի գերակշռությունը եւ կիբեր-խարդախությունների ակտիվացումը էական ռիսկեր են առաջացնում ԱՊՀ երկրների բանկերի համար:
Ինչպես հաղորդում է RBC-ն, իրենց ուսումնասիրության մեջ վերլուծաբաններն եզրակացնում են, որ այդ գործոններն ավելի մեծ ռիսկեր են պարունակում ԱՊՀ երկրների բանկերի, քան, ընդհանուր առմամբ, համաշխարհային բանկային հատվածի համար:
Ներքին եւ արտաքին հակամարտությունների էսկալացիայի ռիսկն ի հայտ եկավ 2014-2015թթ. Ուկրաինայում եւ 2020-ին Բելառուսում, Ղրղզստանում, Հայաստանում եւ Ադրբեջանում: 2014-2015թթ. ուկրաինական բանկերի բիզնեսը մեծապես տուժեց: Խնդրահարույց վարկերի մասնաբաժինը դրանց պորտֆելներում 2013-ի 16%-ից աճեց մինչեւ 55%՝ 2017-ին, իսկ 2020-ի վերջի դրությամբ այն նվազեց միայն մինչեւ 41%: ԱՊՀ այլ երկրների բանկերը նույնպես կարող են խոցելի լինել այդ ռիսկերի տեսանկյունից, ընդգծում են վերլուծաբանները:
Moody’s-ը նշում է, որ աշխատունակ տարիքի քաղաքացիների թվի կրճատման պատճառով դժվար կլինի ավելացնել եկամուտները Ռուսաստանի, Բելառուսի եւ Ուկրաինայի բանկերի համար: Գործակալության վերլուծաբաններն անդրադառնում են ՄԱԿ-ի կանխատեսմանը, ըստ որի 2021-2030թթ. ԱՊՀ երկրներում աշխատունակ բնակչությունը կնվազի 1%-ով:
ԱՊՀ երկրներում ամենամեծ կորուստները կրելու են Ուկրաինան եւ Բելառուսը, որոնց աշխատունակ բնակչությունը կնվազի 8%-ով: Երրորդ տեղում Ռուսաստանն է (-6%): Նման ժողովրդագրական փոփոխությունը նշանակում է վարկային պրոդուկտների գլխավոր սպառողների կրճատում: Փոխառու միջոցների պահանջարկի անկման պատճառով բանկերը ստիպված կլինեն ավելի ուժեղ մրցակցել միմյանց հետ՝ զոհաբերելով միջնորդավճարների եկամուտները: Բնակչության ծերացումը կնպաստի նաեւ բանկերի ավանդային բազայի կրճատմանը, քանի որ կենսաթոշակառուները խնայողություններ չեն անում, այլ ծախսում են դրանք:
Moody's-ի վերլուծաբանները նշում են, որ ԱՊՀ երկրների բանկային շուկայում գերակշռում են պետական խաղացողները: Ուզբեկստանում պետական բանկերի մասնաբաժինը ամբողջ հատվածի ակտիվներում 85% է, Ռուսաստանում՝ 73%, Բելառուսում՝ 65%, Ուկրաինայում՝ 53%, Ադրբեջանում՝ 29%:
«Պետական բանկերը հաճախ վարկեր են տրամադրում՝ առաջնորդվելով ոչ թե բիզնեսի շահերով, այլ պետական ծրագրերի նպատակային ցուցանիշներով: Այդ իսկ պատճառով դրանք այդքան կախված են պետության աջակցությունից, որը կարող է տարբեր ձեւեր ունենալ՝ կապիտալի համալրում, վատ վարկերից ազատում, սուբսիդիաներ»,- նշված է Moody’s-ի հետազոտության մեջ:

Аналитики агентства Moody’s считают, что потенциальная эскалация внутренних и региональных конфликтов, старение населения, доминирование госбанков и активизация кибермошенничества представляют собой существенные риски для банков стран СНГ. Как сообщает RBC, в своем исследовании они делают вывод, что для банков СНГ эти факторы представляют большие риски, чем для мирового банковского сектора в целом.Риск эскалации внутренних и внешних конфликтов материализовался в 2014-2015 годах на Украине и в 2020 году в Белоруссии, Киргизии, Армении и Азербайджане, говорится в исследовании. В 2014-2015 годах сильно пострадал бизнес украинских банков. Доля проблемных кредитов в их портфелях выросла с 16% в 2013 году до 55% в 2017 году, к концу 2020 года она снизилась лишь до 41%. Банки других стран СНГ также могут быть уязвимы с точки зрения этих рисков, подчеркивают аналитики.Из-за сокращения числа граждан работоспособного возраста будет трудно наращивать доходы банкам России, Белоруссии и Украины, отмечает Moody’s. Аналитики агентства ссылаются на прогноз ООН, согласно которому в 2021–2030 годах работоспособное население в странах СНГ сократится на 1%. 30.03.2021 | 14:00 Агентство Moody's оштрафовали на €3,7 млн В странах СНГ наибольшие потери понесут Украина и Белоруссия, чье работоспособное население уменьшится на 8%. На третьем месте - Россия (- 6%). Такое демографическое изменение означает сокращение главных потребителей кредитных продуктов, которые приносят банкам наибольшую прибыль, констатируют аналитики Moody’s. Из-за падения спроса на заемные средства банкам придется жестче конкурировать друг с другом, жертвуя комиссионным доходом. Старение населения также будет способствовать сокращению депозитной базы банков, поскольку пенсионеры не делают накопления, а тратят их.Как отмечают аналитики Moody’s, на банковском рынке стран СНГ доминируют государственные игроки. В Узбекистане доля госбанков в активах всего сектора составляет 85%, в России -73%, в Белоруссии - 65%, на Украине - 53%, в Азербайджане - 29%. «Госбанки часто выдают кредиты, руководствуясь не бизнес-интересами, а целевыми показателями госпрограмм. Из-за этого они столь зависимы от господдержки, которая может иметь разнообразные формы - вливание капитала, освобождение от плохих кредитов, субсидии»,- отмечается в исследовании Moody’s . Tweet Просмотры 4281